ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 62 ჩანაწერი
დიაგნოსტიკისა და მკურნალობის ოპტიმალური პირობები // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A2[MFN: 939]
ანოტაცია:  "სიმენსის" სუპერთანამედროვე მაგნიტურ-რეზონანსული ტომოგრაფის დამონტაჟებაზე ოფიციალური ხელმოწერა "სიმენსის" სამედიცინო დეპარტამენტსა და სხივური და ინტერვენციული დიაგნოსტიკის ს/კ ინსტიტუტს შორის
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ლადო (ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); თოდუა ფრიდონ (მეცნიერებათა აკადემიის სხივური და ინტერვენციული დიაგნოსტიკის ს/კ ინსტიტუტის დირექტორი); ბურკეს ჰანს ("სიმენსის" სამედიცინო დეპარტამენტის შესყიდვების მთავარი მენეჯერი).
ორგანიზაცია:  ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო; მეცნიერებათა აკადემიის სხივური და ინტერვენციული დიაგნოსტიკის ს/კ ინსტიტუტი; "სიმენსი"; "სიმენსის" სამედიცინო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  დიაგნოსტიკა; აპარატურა.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 ივნისი. - N135 (995). - გვ.A8[MFN: 3231]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფო სამედიცინო აკადემია აცხადებს ტენდერს. შესყიდვის ობიექტები: მედიკამენტები, მეორადი სამედიცინო აპარატურა
იტალიის დახმარებით თბილისში ახალი კლინიკა გაიხსნება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 ოქტომბერი. - N241 (1101). - გვ.A2[MFN: 6159]
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ლადო (ჯანდაცვის მინისტრი); მელორტი ჯონ ლუიჯი (იტალიელი ექიმი-ქირურგი).
საკვანძო სიტყვები:  უახლესი აპარატურა; უსისხლო ოპერაცია.
ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების მიზეზთან დაკავშირებულ დასკვნას FBI ერთ თვეში დადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 თებერვალი. - N32 (892). - გვ.A1.7[MFN: 7844]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს ყოფილი პრემიერ-მინისტრი); ჯანაშია გიორგი (საქართველოს გენერალური პროკურორის პირველი მოადგილე); პალმენი ბრაიან (აშშ-ს ფედერალური საგამოძიებო ბიუროს სპეციალური წარმომადგენელი საქართველოში).
თემატიკა:  გაზით მოწამვლა.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპერტები; დასკვნები; გამათბობელი აპარატურა; მომწამლავი გაზები.
აეროპორტის მენეჯმენტი ოთხთვიანი მუშაობით კმაყოფილია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N294 (843). - გვ.A4[MFN: 11570]
პერსონალია:  კახაძე სულიკო ("Rapiscan"-ის წარმომადგენელი, ტექნიკურ ცენტრ "გროს" ხელმძღვანელი); მანჯგალაძე ნიკოლოზ (თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  აპარატურა; კომპიუტერული სისტემის დანერგვა.
1. "სახალხო ბანკმა" ალერგიის ცენტრს საჩუქრად სამედიცინო აპარატურა გადასცა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 28 ოქტომბერი. - N240 (1392). - გვ.A2[MFN: 17184]
ფოტოები:  გოთუა მაია
პერსონალია:  გოთუა მაია (მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი, ალერგიისა და იმუნოლოგიის ცენტრის დირექტორი); გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  სოციალური პროექტი.