ფეხბურთელს აუდიტორია ჰაერივით სჭირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 მაისი. - N104. - გვ.B5[MFN: 2174]
ფოტოები:  დობორჯგინიძე დევი; ღაღანიძე თემურ
ანოტაცია:  საუბარი ფეხბურთის ეროვნული ჩემპიონატის შესახებ
პერსონალია:  დობორჯგინიძე დევი; ღაღანიძე თემურ.
საკვანძო სიტყვები:  ფეხბურთის პრობლემები; საქართველოს პირველობა; ეროვნული ჩემპიონატი.
BP აუდიტორია ანუ დიჯიტალური მოგზაურობა ისტორიაში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 22 თებერვალი. - N38 (1482). - გვ.A8[MFN: 20757]
ანოტაცია:  ჯანაშიას სახელობის თბილისის სახელმწიფო მუზეუმში დანერგილი ახალი პროექტის შესახებ
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი); მილოუ ჟან ფრანსუა (ფრანგი არქიტექტორი).
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული მუზეუმი.
საკვანძო სიტყვები:  სარემონტო სამუშაოები; პროექტი; აუდიტორია.
1. საჯაია, ანა
"ხელშესახები" მუზეუმი : დადიანების სასახლეთა ისტორიულმა მუზეუმმა სასკოლო პროექტის განხოციელება დაიწყო // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 17 მაისი. - N106 (1550). - გვ.A5[MFN: 22219]
UDC:  069+37](479.22)
ანოტაცია:  XIX საუკუნის მიწურულს ნიკო დადიანის მიერ დამკვიდრებული ტრადიციის აღდგენასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფიფია ნანა (ზუგდიდის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმის საგანმანათლებლო პროგრამების მენეჯერი); კალანდია გიორგი (დადიანების სასახლეთა გადარჩენის ფონდის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  მუზეუმები საქართველოში. განათლება.
საკვანძო სიტყვები:  უნიკალური ექსპონატები; ნაბეჭდი პროდუქცია; ახალი ტექნოლოგიური საშუალებები; კეთილმოწყობილი აუდიტორია; ეროვნული ინტერესები; შემეცნებითი განვითარება.
1. აუდიტორია - ურთიერთობის ახალი საშუალება // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 19 მაისი. - N108 (1552). - გვ.6. - ეროვნული მუზეუმი, 19 მაისი, 2007 წელი, N 1[MFN: 22508]
ანოტაცია:  მულტიფუნქციური აკადემიური სივრცე ეროვნულ მუზეუმში
პერსონალია:  მილუ ჟან-ფრანსუა (არქიტექტორ-დიზაინერი); გედევანიშვილი ნინო (ეროვნული მუზეუმის განათლების პროგრამების კოორდინატორი).
საკვანძო სიტყვები:  ლექცია; აუდიტორია; დიალოგი.
გვერდწითელი ახალ აუდიტორიას იპყრობს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 4 მაისი. - N96 (1540). - გვ.A16. - ინფორმაცია[MFN: 24519]
პერსონალია:  გვერდწითელი თამარ (მომღერალი); პუგაჩოვა ალა (მომღერალი); ღურწკაია დიანა (მომღერალი); კირკოროვი ფილიპ (რუსი მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერა; მუსიკა; "ევროვიზია"; კონკურსი; მუსიკოსები; რომანსები.
1. გურგენიძე, ლადო
საინვესტიციო ფორუმები კიდევ უფრო ეფექტური გახდება : ჩვენ გვეყოლება უფრო მიზნობრივი აუდიტორია და შესაბამისად მეტი ახალი ინვესტორი : საკვანძო გზავნილები პრემიერ-მინისტრ ლადო გურგენიძის საპარლამენტო გამოსვლიდან // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 20 დეკემბერი. - N290 (1735). - გვ.3. - ჩანართი ინვესტორი N2, დეკემბერი, 2007[MFN: 31402]