ფეხბურთელს აუდიტორია ჰაერივით სჭირდება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 12 მაისი. - N104. - გვ.B5[MFN: 2174 ]
ფოტოები: დობორჯგინიძე დევი; ღაღანიძე თემურ
ანოტაცია: საუბარი ფეხბურთის ეროვნული ჩემპიონატის შესახებ
პერსონალია: დობორჯგინიძე დევი ; ღაღანიძე თემურ .
თემატიკა: სპორტი. ფეხბურთი .
საკვანძო სიტყვები: ფეხბურთის პრობლემები ; საქართველოს პირველობა ; ეროვნული ჩემპიონატი .
BP აუდიტორია ანუ დიჯიტალური მოგზაურობა ისტორიაში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 22 თებერვალი. - N38 (1482). - გვ.A8[MFN: 20757 ]
ანოტაცია: ჯანაშიას სახელობის თბილისის სახელმწიფო მუზეუმში დანერგილი ახალი პროექტის შესახებ
პერსონალია: ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი); მილოუ ჟან ფრანსუა (ფრანგი არქიტექტორი).
თემატიკა: საქართველოს ეროვნული მუზეუმი .
საკვანძო სიტყვები: სარემონტო სამუშაოები ; პროექტი ; აუდიტორია .
საჯაია, ანა
"ხელშესახები" მუზეუმი : დადიანების სასახლეთა ისტორიულმა მუზეუმმა სასკოლო პროექტის განხოციელება დაიწყო // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 17 მაისი. - N106 (1550). - გვ.A5[MFN: 22219 ]
UDC: 069+37](479.22)
ანოტაცია: XIX საუკუნის მიწურულს ნიკო დადიანის მიერ დამკვიდრებული ტრადიციის აღდგენასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ფიფია ნანა (ზუგდიდის ისტორიულ-არქიტექტურული მუზეუმის საგანმანათლებლო პროგრამების მენეჯერი); კალანდია გიორგი (დადიანების სასახლეთა გადარჩენის ფონდის თავმჯდომარე).
თემატიკა: მუზეუმები საქართველოში. განათლება .
საკვანძო სიტყვები: უნიკალური ექსპონატები ; ნაბეჭდი პროდუქცია ; ახალი ტექნოლოგიური საშუალებები ; კეთილმოწყობილი აუდიტორია ; ეროვნული ინტერესები ; შემეცნებითი განვითარება .
აუდიტორია - ურთიერთობის ახალი საშუალება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 19 მაისი. - N108 (1552). - გვ.6. - ეროვნული მუზეუმი, 19 მაისი, 2007 წელი, N 1[MFN: 22508 ]
ანოტაცია: მულტიფუნქციური აკადემიური სივრცე ეროვნულ მუზეუმში
პერსონალია: მილუ ჟან-ფრანსუა (არქიტექტორ-დიზაინერი); გედევანიშვილი ნინო (ეროვნული მუზეუმის განათლების პროგრამების კოორდინატორი).
საკვანძო სიტყვები: ლექცია ; აუდიტორია ; დიალოგი .
გვერდწითელი ახალ აუდიტორიას იპყრობს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 4 მაისი. - N96 (1540). - გვ.A16. - ინფორმაცია[MFN: 24519 ]
პერსონალია: გვერდწითელი თამარ (მომღერალი); პუგაჩოვა ალა (მომღერალი); ღურწკაია დიანა (მომღერალი); კირკოროვი ფილიპ (რუსი მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები: სიმღერა ; მუსიკა ; "ევროვიზია" ; კონკურსი ; მუსიკოსები ; რომანსები .
გურგენიძე, ლადო
საინვესტიციო ფორუმები კიდევ უფრო ეფექტური გახდება : ჩვენ გვეყოლება უფრო მიზნობრივი აუდიტორია და შესაბამისად მეტი ახალი ინვესტორი : საკვანძო გზავნილები პრემიერ-მინისტრ ლადო გურგენიძის საპარლამენტო გამოსვლიდან // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 20 დეკემბერი. - N290 (1735). - გვ.3. - ჩანართი ინვესტორი N2, დეკემბერი, 2007[MFN: 31402 ]