ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 7 ჩანაწერი
ბანკირი ლიკვიდური აქტივების დაბრუნებისთვის იბრძვის : წარმატებული ბიზნეს-ქეისი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 25 მაისი. - N114 (1266). - გვ.B1-2[MFN: 12483]
ანოტაცია:  ქართული ღვინისა და მინერალური წყლების აკრძალვას რუსეთში ბანკირებიც ეხმაურებიან
პერსონალია:  ჯაფარიძე ბადრი (ბანკირი).
ორგანიზაცია:  "თიბისი ბანკი".
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში; ბიზნესი.
საკვანძო სიტყვები:  ბანკის შექმნა; საბანკო სექტორი; "თიბისი ბანკი"; სესხის გაცემა.
1. ბანკირის მკვლელობის საქმე გახსნილია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.A2[MFN: 19291]
UDC:  343(470)
ანოტაცია:  კოზლოვის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კოზლოვი ანდრეი (გარდაცვლილი); პოლოვინკინი ალექსეი; პროგლიადი მაქსიმ; ბელოკოპიტოვი ალექსანდრე (ბრალდებულები).
თემატიკა:  სამართალი; მკვლელობა.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; გამოძიება; ბანკის ლიცენზია; ბანკების ლიკვიდაცია.
1. დაკავებული რუსი ბანკირის კავშირები "ქართველ მაფიოზთან" // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 31 მარტი. - N70 (1514). - გვ.A5[MFN: 21421]
UDC:  343
პერსონალია:  სოკალსკი ბორის ("ნეპბანკის" ყოფილი ხელმძღვანელი); ელბაქიძე ჯუმბერ (კრიმინალური ავტორიტეტი).
საკვანძო სიტყვები:  საბანკო საქმიანობა; დანაშაული.
ამერიკის ახალი ფინანსური გურუ : ტიმოთი გაიტნერმა აშშ კრიზისიდან უნდა გამოიყვანოს // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 10 მარტი. - N52 (2090). - გვ.B1.4[MFN: 44526]
UDC:  342.518(73)(092)
ფოტოები:  ობამა ბარაკ; გაიტნერი ტიმოთი
პერსონალია:  გაიტნერი ტიმოთი (აშშ-ის ფინანსთა მინისტრი); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესმენი; ეკონომისტი; ბანკირი.
1. დიმიტრი ყიფიანი - ცხოვრება და მოღვაწეობა : არქივებში დაცული მასალა ფოტოალბომის სახით გამოიცა // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A6[MFN: 53082]
ფოტოები:  ყიფიანი დიმიტრი
პერსონალია:  ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე); პაპაშვილი ლაშა (კომპანია "რედიქსის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა"; "რედიქსი"; ბანკი "რესპუბლიკა".
საკვანძო სიტყვები:  პუბლიცისტი; ბანკირი; დოკუმენტური არქივი; ჟურნალისტიკის ფუძემდებელი.
პირადი ბანკირი : ნოვაცია ქართულ საბანკო სისტემაში / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ივლისი. - N175 (724). - გვ.A4[MFN: 178574]
UDC:  336.71
ორგანიზაცია:  "თბილუნივერსალბანკი".
თემატიკა:  საბანკო სისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსები; ფულადი მიმოქცევა.
1. შოთა ჭიჭიაშვილის საქმის განხილვა : დაზარალებული მხარის გამოუცხადებლობის გამო გადაიდო // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 სექტემბერი. - N220 (769). - გვ.A6. - სამართალი[MFN: 179222]
UDC:  343.23(479.22)
ანოტაცია:  წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლების, ესპანელი ბიზნესმენებისა და ბრიტენელი ბანკირის გატაცებაში ბრალდებულის - შოთა ჭიჭიაშვილის საქმის გამოძიებაზე
საკვანძო სიტყვები:  საგამოძიებო სამუშაოები; სისხლის სამართალი; სასამართლო პროცესები.