ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 7 ჩანაწერი
ბანკირი ლიკვიდური აქტივების დაბრუნებისთვის იბრძვის : წარმატებული ბიზნეს-ქეისი // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 25 მაისი. - N114 (1266). - გვ.B1-2[MFN: 12483 ]
ანოტაცია: ქართული ღვინისა და მინერალური წყლების აკრძალვას რუსეთში ბანკირებიც ეხმაურებიან
პერსონალია: ჯაფარიძე ბადრი (ბანკირი).
თემატიკა: ბანკები საქართველოში ; ბიზნესი .
საკვანძო სიტყვები: ბანკის შექმნა ; საბანკო სექტორი ; "თიბისი ბანკი" ; სესხის გაცემა .
ბანკირის მკვლელობის საქმე გახსნილია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 12 იანვარი. - N4 (1448). - გვ.A2[MFN: 19291 ]
UDC: 343(470)
ანოტაცია: კოზლოვის მკვლელობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კოზლოვი ანდრეი (გარდაცვლილი); პოლოვინკინი ალექსეი ; პროგლიადი მაქსიმ ; ბელოკოპიტოვი ალექსანდრე (ბრალდებულები).
თემატიკა: სამართალი ; მკვლელობა .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; გამოძიება ; ბანკის ლიცენზია ; ბანკების ლიკვიდაცია .
დაკავებული რუსი ბანკირის კავშირები "ქართველ მაფიოზთან" // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 31 მარტი. - N70 (1514). - გვ.A5[MFN: 21421 ]
პერსონალია: სოკალსკი ბორის ("ნეპბანკის" ყოფილი ხელმძღვანელი); ელბაქიძე ჯუმბერ (კრიმინალური ავტორიტეტი).
საკვანძო სიტყვები: საბანკო საქმიანობა ; დანაშაული .
ქიმუცაძე, გოჩა
ამერიკის ახალი ფინანსური გურუ : ტიმოთი გაიტნერმა აშშ კრიზისიდან უნდა გამოიყვანოს // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 10 მარტი. - N52 (2090). - გვ.B1.4[MFN: 44526 ]
UDC: 342.518(73)(092)
ფოტოები: ობამა ბარაკ; გაიტნერი ტიმოთი
პერსონალია: გაიტნერი ტიმოთი (აშშ-ის ფინანსთა მინისტრი); ობამა ბარაკ (აშშ-ის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: ბიზნესმენი ; ეკონომისტი ; ბანკირი .
დიმიტრი ყიფიანი - ცხოვრება და მოღვაწეობა : არქივებში დაცული მასალა ფოტოალბომის სახით გამოიცა // 24 საათი . - თბილისი, 2010. - 5-6 იანვარი. - N1 (2326). - გვ.A6[MFN: 53082 ]
ფოტოები: ყიფიანი დიმიტრი
პერსონალია: ყიფიანი დიმიტრი (საზოგადო მოღვაწე); პაპაშვილი ლაშა (კომპანია "რედიქსის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია: "საქართველოს პარლამენტის ეროვნული ბიბლიოთეკა" ; "რედიქსი" ; ბანკი "რესპუბლიკა" .
საკვანძო სიტყვები: პუბლიცისტი ; ბანკირი ; დოკუმენტური არქივი ; ჟურნალისტიკის ფუძემდებელი .
პირადი ბანკირი : ნოვაცია ქართულ საბანკო სისტემაში / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ივლისი. - N175 (724). - გვ.A4[MFN: 178574 ]
UDC: 336.71
ორგანიზაცია: "თბილუნივერსალბანკი" .
თემატიკა: საბანკო სისტემა .
საკვანძო სიტყვები: ფინანსები ; ფულადი მიმოქცევა .
შოთა ჭიჭიაშვილის საქმის განხილვა : დაზარალებული მხარის გამოუცხადებლობის გამო გადაიდო // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 სექტემბერი. - N220 (769). - გვ.A6. - სამართალი[MFN: 179222 ]
ანოტაცია: წითელი ჯვრის საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენლების, ესპანელი ბიზნესმენებისა და ბრიტენელი ბანკირის გატაცებაში ბრალდებულის - შოთა ჭიჭიაშვილის საქმის გამოძიებაზე
საკვანძო სიტყვები: საგამოძიებო სამუშაოები ; სისხლის სამართალი ; სასამართლო პროცესები .