UDC: 94(479.22)"2008" + 342.7
ფოტოები: ჰამარბერგი თომას
ანოტაცია: სოზარ სუბარისა და თომას ჰამარბერგის შეხვედრის დროს განხილული საკითხები
პერსონალია: სუბარი სოზარ (საქართველოს სახალხო დამცველი); ჰამარბერგი თომას (ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისარი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ომი ; ადამიანის უფლებათა დაცვა .
საკვანძო სიტყვები: საქართველოს ხელისუფლება ; არაკონტროლირებადი ტერიტორიები ; ტყვეების გათავისუფლება ; მიცვალებულების გადმოსვენება ; დევნილების უსაფრთხოება .
ნიკოლოზ ბარათაშვილის ნეშტის გადმოსვენება განჯიდან თბილისში / ეკა მახარაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 5 - 11 დეკემბერი. - N37 (133). - გვ.12. - "Weekend", N37 (133), 5 - 11 დეკემბერი, 2009[MFN: 52693 ]
ფოტოები: ბარათაშვილი ნიკოლოზ
პერსონალია: ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ბარათაშვილი ნიკოლოზ (პოეტი).
გეოგ.დასახელება: განჯა .
საკვანძო სიტყვები: ჟანდარმერია ; ქართველი სტუდენტობა .
თამთა ლიპარტელიანის ცხედარი საქართველოში ჩამოასვენეს // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 5 აგვისტო. - N2780(172). - გვ.A2[MFN: 84149 ]
ანოტაცია: ნორვეგიაში, კუნძულ უტოიაზე განხორციელებული ტერაქტის შედეგად ტრაგიკულად დაღუპული თამთა ლიპარტელიანის გადმოსვენება სამშობლოში
პერსონალია: ლიპარტელიანი თამთა (ახალგაზრდა პოლიტიკოსი); კიკვაძე ინგა (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საკონსულო დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე).
უდუგოვი, რუსლან
აბუ არსანუკაევი: "ზვიადის ნეშტი ჩემი ხელით გადავასვენე" : საქართველოს პირველი პრეზიდენტის საფლავის ადგილმდებარეობა კვლავ გასაიდუმლოებულია / რუსლან უდუგოვი, ზაზა წულაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N76 (625). - გვ.A1.B1[MFN: 175899 ]
ანოტაცია: მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივა, ზვიად გამსახურდიას ნეშტის საქართველოში გადმოსვენებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); დუდაევი ჯოხარ (ჩეჩნეთის ექსპრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: გროზნო .
საკვანძო სიტყვები: საქართველო-ჩეჩნეთის ურთიერთობები ; უსაფრთხოება .