UDC:  94(479.22)"2008" + 342.7
ფოტოები:  ჰამარბერგი თომას
ანოტაცია:  სოზარ სუბარისა და თომას ჰამარბერგის შეხვედრის დროს განხილული საკითხები
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (საქართველოს სახალხო დამცველი); ჰამარბერგი თომას (ევროსაბჭოს ადამიანის უფლებათა დაცვის კომისარი).
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ომი; ადამიანის უფლებათა დაცვა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს ხელისუფლება; არაკონტროლირებადი ტერიტორიები; ტყვეების გათავისუფლება; მიცვალებულების გადმოსვენება; დევნილების უსაფრთხოება.
1. მახარაშვილი, ეკა
ნიკოლოზ ბარათაშვილის ნეშტის გადმოსვენება განჯიდან თბილისში / ეკა მახარაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 5 - 11 დეკემბერი. - N37 (133). - გვ.12. - "Weekend", N37 (133), 5 - 11 დეკემბერი, 2009[MFN: 52693]
ფოტოები:  ბარათაშვილი ნიკოლოზ
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ილია (მწერალი); ბარათაშვილი ნიკოლოზ (პოეტი).
გეოგ.დასახელება:  განჯა.
საკვანძო სიტყვები:  ჟანდარმერია; ქართველი სტუდენტობა.
1. თამთა ლიპარტელიანის ცხედარი საქართველოში ჩამოასვენეს // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 5 აგვისტო. - N2780(172). - გვ.A2[MFN: 84149]
UDC:  323.28
ანოტაცია:  ნორვეგიაში, კუნძულ უტოიაზე განხორციელებული ტერაქტის შედეგად ტრაგიკულად დაღუპული თამთა ლიპარტელიანის გადმოსვენება სამშობლოში
პერსონალია:  ლიპარტელიანი თამთა (ახალგაზრდა პოლიტიკოსი); კიკვაძე ინგა (საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს საკონსულო დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე).
1. უდუგოვი, რუსლან
აბუ არსანუკაევი: "ზვიადის ნეშტი ჩემი ხელით გადავასვენე" : საქართველოს პირველი პრეზიდენტის საფლავის ადგილმდებარეობა კვლავ გასაიდუმლოებულია / რუსლან უდუგოვი, ზაზა წულაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N76 (625). - გვ.A1.B1[MFN: 175899]
ანოტაცია:  მიხეილ სააკაშვილის ინიციატივა, ზვიად გამსახურდიას ნეშტის საქართველოში გადმოსვენებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი); დუდაევი ჯოხარ (ჩეჩნეთის ექსპრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  გროზნო.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველო-ჩეჩნეთის ურთიერთობები; უსაფრთხოება.