1. "გაზპრომი" დსთ-ს ქვეყნებს გაზს გაუძვირებს : საქართველოში გაზი ელექტროენერგიის საწარმოებლადაც გამოიყენება. მოსალოდნელია თუ არა დენის გაძვირებაც? // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 ივნისი. - N143 (1003). - გვ.A8[MFN: 3538]
ფოტოები:  მილერი ალექსეი; თვალჭრელიძე ალექსანდრე
ანოტაცია:  მოსალოდნელი ფასების მომატებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მილერი ალექსეი ("გაზპრომის" ხელმძღვანელი); თვალჭრელიძე ალექსანდრე (ექსპერტი ეკონომიკის საკითხებში).
თემატიკა:  ეკონომიკა; ბუნებრივი აირი; საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ტარიფის გაზრდა; დენის გაძვირება.
1. საფრთხეები, რომელიც რუსული გაზის გაძვირებას უკავშირდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 13 სექტემბერი. - N204 (1064). - გვ.A4[MFN: 4361]
თემატიკა:  გაზი. გაზის ტარიფი.
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკებები; "გაზპრომი".
1. ურუშაძე, მაია
"გაზპრომმა" დროის ათვლა დაიწყო : ჩანს, რუსული გაზის ტარიფის ოდენობა ქართული მხარის "კეთილგონიერებაზეა" დამოკიდებული // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 სექტემბერი. - N206 (1066). - გვ.A3[MFN: 4399]
პერსონალია:  მორჩილაძე დავით ("გაზექსპორტის" წარმომადგენელი).
თემატიკა:  გაზის ტარიფი.
საკვანძო სიტყვები:  ფასი; გაძვირება; მოლაპარაკება.
1. მთავრობა ნავთობპროდუქტებზე აქციზის შემცირებას არ აპირებს : მოსალოდნელია გაზის საფასურის ეტაპობრივი გაძვირებაც // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 სექტემბერი. - N200(1060). - გვ.A2[MFN: 4991]
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი); ინგოროყვა დავით (გაზის საერთაშორისო კორპორაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ნავთობპროდუქტები. გაზის ტარიფი. საქართველოს ენერგეტიკა.
თემატიკა:  საჰაერო მიმოსვლა; ავიაკომპანიები საქართველოში.
"გაზპრომი" საქართველოსთან ურთიერთობის გარკვევას ჩქარობს : ექსპერტები თანხმდებიან, რომ "გაზპრომთან" ურთიერთობა ნაჩქარევად არ უნდა დარეგულირდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 ოქტომბერი. - N226 (1086). - გვ.A1-2[MFN: 5540]