თეატრალები შუამდგომლობას ითხოვენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 ოქტომბერი. - N233 (788). - გვ.B2[MFN: 22]
ანოტაცია:  დავა ფოთის თეატრსა და ეკლესიას შორის შენობაში განთავსების გამო
პერსონალია:  ქვარიანი თამარ (კულტურის, ძეგლთა დაცვის და სპორტის მინისტრის მოადგილე).
პარლამენტარები "განტევების ვაცის" ძებნას იწყებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 7 ოქტომბერი. - N238(787). - გვ.A1-A3[MFN: 74]
ფოტოები:  ზურაბიშვილი სალომე; გაბაშვილი კოტე
ანოტაცია:  დაპირისპირება აღმასრულებელ და საკანონმდებლო ხელისუფლებას შორის გაეროს მიმართ საქართველოს მიმდინარე დავალიანებების დაფარვის შესახებ
პერსონალია:  ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს საგარეო ვალები.
რუსთავის მეტალურგიულ კომბინატში ფინანსური პოლიცია შევიდა. ინვესტორი სასამართლოს არ ემორჩილება და თანაც კანონის შეცვლას მოითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 21 იანვარი. - N13. - გვ.A3[MFN: 265]
ანოტაცია:  სასამართლო დავა რუსთავის მეტალურგიულ კომბინატში გამოვლენილ დანაშაულებრივ ფაქტებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გაჩეჩილაძე თეიმურაზ ("რამკ" ის ფინანსური დირექტორი); ქაშაკაშვილი ბენო (კომბინატის რეაბილიტაციის მმართველი).
ორგანიზაცია:  მეტალურგიული კომბინატი; ფინანსური პოლიცია; "არესი"; "მეტალ ჯეო".
საკვანძო სიტყვები:  ჯართი; ინვესტორი; ქონების დაყადაღება; სასამართლო.
1. ზიდანი, ზინედინი
ზინედინ ზიდანი: "მე "კარგი ზიდანი" უნდა დავაბრუნო" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 11 ოქტომბერი. - N241. - გვ.B4[MFN: 272]