მინისტრი ჯარისკაცებს ადანაშაულებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 4 აპრილი. - N75 (935). - გვ.A1.3[MFN: 2954 ]
ანოტაცია: საგურამოს N 15-808 სამხედრო ნაწილში არსებული მდგომარეობისა და ჯარისკაცთა საპროტესტო გამოსვლის შესახებ
პერსონალია: კუკავა არკადი (ჯარისკაცი); ლომსაძე გელა (საგურამოში ასეულის მეთაურის მოვალეობის შემსრულებელი, კაპიტანი); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება: საგურამო .
თემატიკა: ქართული ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: პროტესტი ; უფლებების დარღვევა ; სამხედრო ჰოსპიტალი ; ფიზიკური შეურაცხყოფა ; ომბუდსმენი ; ახალწვეულის დასჯა ; დამნაშავე .
დანაშაული თუ "შავი პიარი"? : ლაგოდეხის სასაზღვრო ნაწილთან დაკავშირებულმა სკანდალმა ახალი კონტურები შეიძინა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 13 ივნისი. - N131 (991). - გვ.A1.3[MFN: 3122 ]
ანოტაცია: ლაგოდეხის სასაზღვრო ნაწილში მომხდარი ინციდენტის გამო დაკავებულ ოფიცერთა მომხრეების საპროტესტო აქციის შესახებ, რომლებიც უკმაყოფილონი არიან გამოძიებით
პერსონალია: თურმანიძე რამაზ (სასაზღვრო ნაწილის ოფიცერი. დაკავებული); მაჭარაშვილი ალექსანდრე (დაკავებული); ბიწაძე ბადრი (საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ნაცვლიშვილი ლაშა (დეპუტატი); ზურაბიშვილი ბესიკ (სასაზრვრო ნაწილის მეთაური); ნინიძე გოჩა (ბათუმის სამხედრო გარნიზონის კომენდანტი).
გეოგ.დასახელება: ლაგოდეხი .
საკვანძო სიტყვები: საპროტესტო აქცია ; სკანდალი სამხედრო ნაწილში ; დამნაშავის დასჯას ითხოვენ .