ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 34 ჩანაწერი
მეცხრე ბლოკი ჩაირთო = "რაო ეეს როსისთან" საქართველოს ხელისუფლებას სრული კონსესუსი აქვს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ოქტომბერი. - N234(783). - გვ.A4[MFN: 72]
ანოტაცია:  შემოდგომა-ზამთრის პერიოდში საქართველოს ელექტრომომარაგების მიზნით საქართველოს მთავრობასა და რაო ეეს როსიის შორის საგანგებო მემორანდუმის გაფორმების შესახებ
პერსონალია:  რაპაპორტი ანდრეი (რაო ეეს როსიის გამგეობის წევრი, თელასის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე); ჟვანია ზურაბ (პემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  რაო ეეს როსია; თელასი; მტკვარი-ენერგეტიკა; თბილსრესი; ენგურჰესი; კახეთის ენერგოდისტრიბუცია; აჭარის ენერგოკომპანია; ხრამი-2; საქრუსენერგო; საქენერგო; საქენერგო 2000.
თემატიკა:  ენერგომომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკა; ელექტრომომარაგება.
"ენერგომომარაგებაში პრობლემები არ იქნება!"- აცხადებს გილაური // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N258. - გვ.A2[MFN: 680]
ანოტაცია:  სომხეთიდან ელექტროენერგიის იმპორტის გართულების თაობაზე და პრობლემების მოგვარებაზე
საკვანძო სიტყვები:  დენის იმპორტი; ელექტროენერგიის დეფიციტი.
მთავრობა ენერგომომარაგების მოწესრიგების პირობას დებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A3. - ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს მიერ მომზადებული პრეზიდენტის განკარგულების პროექტი, სააქციო საზოგადოება "თბილავიამშენის" პირდაპირი მიყიდვის წესით შპს "თბილავიამშენისთვის" გადაცემის შესახებ. - დროის პერიოდი: 2004-11-03[MFN: 941]
ანოტაცია:  მთავრობის სხდომის თემების მიმოხილვა
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი); თურნავა ნათია (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის პირველი მოადგილე).
ორგანიზაცია:  ენერგეტიკის სამინისტრო; ეკონომიკის განვითარების სამინისტრო; სააქციო საზოგადოება "თბილავიამშენი"; შპს "თბილავიამშენი".
თემატიკა:  ენერგომომარაგება და საპენსიო უზრუნველყოფა.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგომომარაგება; საპენსიო უზრუნველყოფა; ფინანსური ამნისტია; კანონპროექტი; ეკონომიკის განვითარება.
ენერგოსისტემა ჩვეულ რეჟიმს დაუბრუნდება. ურჩ გადამხდელებს დენს კვლავ მკაცრი გრაფიკებით მიაწვდიან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.A4[MFN: 1796]
ანოტაცია:  ურჩი გადამხდელებისათვის სანქციების გამკაცრებისა და ელექტრომომარაგების შეწყვეტის გეგმასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია"; "თბილსრესი".
თემატიკა:  საქართველოს ენერგომომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  ურჩი გადამხდელები; ელექტრომომარაგების შეწყვეტა.
მცხეთა-მთიანეთის ენერგომომარაგებაში სერიოზული პრობლემებია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივნისი. - N127 (987). - გვ.A6[MFN: 2862]
ანოტაცია:  წყალდიდობის გამო მცხეთა-მთიანეთის რეგიონის პრობლემების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  მცხეთა-მთიანეთი.
თემატიკა:  სტიქიური უბედურებები საქართველოში. ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  წყალდიდობა; ზარალი; ჟინვალჰესი.
ენერგომომარაგებაში კვლავ შეფერხებებია : მინისტრი გილაური პრობლემების არსებობას უარყოფს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 აგვისტო. - N180 (1040). - გვ.A1.3[MFN: 5580]
თემატიკა:  ენერგოკრიზისი საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  შეზღუდვები; აგრეგატი; სარემონტო სამუშაოები.
გარდაბანში პირველი ახალ გაზოტურბინას იანვარში გაუშვებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 ოქტომბერი. - N297 (1097). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 5987]
საკვანძო სიტყვები:  ქვეყნის ენერგომომარაგება.