საკვანძო სიტყვები:  ენერგოდეფიციტი საქართველოში; "თელასის" ვალი; მემორანდუმი.
1. ელექტროსისტემა ბიუჯეტიდან თანხებს მიიღებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A4[MFN: 396]
ანოტაცია:  საქართველოს ელექტროსისტემაში SCADA-ს სისტემის დანერგვის პროექტის გამო
პერსონალია:  ლა გრანჟი ჟუან (სახელმწიფო ელექტროსისტემის დისპეჩერიზაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
ორგანიზაცია:  გერმანული კომპანია "ლამაიერ ინტერნაციონალი"; ირლანდიური კომპანია" ESBI Gorgia"; მსოფლიო ბანკი; გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკი; საქართველოს ენერგეტიკის საბითუმო ბაზარი.
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა.
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემა; ენერგოსისტემაში SCADA-ს სისტემის დანერგვის პროექტი.
1. ენერგეტიკის სამინისტრო
ზოგი რამ სამინისტროს ფინანსურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 30 ოქტომბერი. - N258. - გვ.A8[MFN: 727]
ანოტაცია:  სამინისტროს მიერ სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის გაღებული კაპიტალური ხარჯები
პერსონალია:  სოხაძე არონ (ენერგეტიკის სამინისტროს ეკონომიკური სამმართველოს დირექტორი).
ორგანიზაცია:  ენერგეტიკის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა; სარეაბილიტაციო სამუშაოები; ენერგეტიკული სექტორის უმთავრესი პირობები; მემკვიდრეობით მიღებული პრობლემები; თელასი; ელექტროენერგიის დავალიანება.
პარლამენტი ენეგრგოსექტორის საქმიანობით ინტერესდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A4[MFN: 802]
ანოტაცია:  პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტში ენერგოსისტემაში კონტრაქტით მომუშავე უცხოელი მმართველების მიერ სახელშეკრულებო პირობების შესრულების შემოწმება
პერსონალია:  სააკაშვილი ნიკოლოზ (პარლამენტის დეპუტატი); ხეთაგური ალეკო (ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილე); შეყრილაძე ირაკლი (ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტი; კონსორციუმი:"იბედროლა","აი-პი-ეი","ომელი".
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკა; საბითუმო ბაზარი; ელექტროსისტემა; სემეკ-ი.
1. მთავრობას თბილი ზამთრის იმედი აქვს / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენი. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 906]
ანოტაცია:  ენერგეტიკული პრობლემები ზამთრის სეზონში
პერსონალია:  გილაური ნიკა (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (პარლამენტის ენერგეტიკის დარგში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი საგამოძიებო კომისიის თავ-რე).
ორგანიზაცია:  სათბობ-ენერგეტიკის სამინისტრო; პარლამენტი; "თბილგაზი"; "გაზპრომი".
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკის პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგოსისტემა; ჰესები; ენგურჰესი; რიონჰესი; გუმათჰესი; გამრიცხველიანება; დივერსია; დენის გრაფიკი; სუბსიდირება; ასიგნებები.
1. მარიამიზე, ნიკა
ვის დაბრალდება ენერგოკრიზისი? ხელისუფლება "განტევების ვაცს" ვერ პოულობს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 28 ოქტომბერი. - N256. - გვ.A4[MFN: 1011]
ანოტაცია:  საქართველოს ენერგოსისტემაში ენერგორესურსების სამართლიანი განაწილების პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მაისურაძე შოთა ("საქრუსენერგოს" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია"; "თელასი".
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგიის იმპორტი; ენერგოდივერსიები; ენერგოკრიზისი.
შესაძლოა, "თელასი" საკუთარ მახეში გაებას. გია ნაცვლიშვილი და დავით ებრალიძე "თელასის" წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ნოემბერი. - N270. - გვ.A4[MFN: 1373]
პერსონალია:  ებრალიძე დავით (ენერგეტიკის მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველი); ნაცვლიშვილი გია (ენერგეტიკული მდგომარეობის შემსწავლელი საპარლამენტო კომისიის თავმჯდომარე); მიკალაიუნასი დანგირას ("თელასის" გენერალური დირექტორი).
ორგანიზაცია:  "თელასი"; "ინტერ რაო ეესი"; "რაო ეეს როსია".
თემატიკა:  თელასი.
საკვანძო სიტყვები:  თელასი; სარჩელი; ხელშეკრულება; დენის ტარიფი; ენერგოსისტემა; ენერგობაზარი; მარეგულირებელი კომისია.
1. მარიამიძე, ნიკა
ენერგოსისტემა ჩვეულ რეჟიმს დაუბრუნდება. ურჩ გადამხდელებს დენს კვლავ მკაცრი გრაფიკებით მიაწვდიან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 იანვარი. - N8. - გვ.A4[MFN: 1796]
ანოტაცია:  ურჩი გადამხდელებისათვის სანქციების გამკაცრებისა და ელექტრომომარაგების შეწყვეტის გეგმასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია:  "საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია"; "თბილსრესი".
გეოგ.დასახელება:  ვანი.
თემატიკა:  საქართველოს ენერგომომარაგება.
საკვანძო სიტყვები:  ურჩი გადამხდელები; ელექტრომომარაგების შეწყვეტა.
ენერგოსისტემა ჰიდროელექტროსადგურების ხარჯზე ფუნქციონირებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N111. - გვ.A6[MFN: 2416]
ანოტაცია:  ელექტროენერგიის დეფიციტის გამო რეგიონებში შექმნილი სიტუაციის შესახებ
ორგანიზაცია:  სესბ.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია; საბითუმო ბაზარი; საპროტესტო აქცია; გამრიცხველიანება.