"გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანია" ვალებს ისტუმრებს და დენის იმპორტს იწყებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A4[MFN: 381]
ანოტაცია: საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენეორგოკომპანიის გადაწყვეტილება სომხეთიდან დენის იმპორტის შესახებ და მემორანდუმი რუსეთ-საქართველოს შორის "თელასის" ვალთან დაკავშირებით
პერსონალია:უაითი დინ (საქართველოს გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის გენერალური დირექტორი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); რაპოპორტი ანდრეი ("თელასის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავჯდომარე).
პარლამენტი ენეგრგოსექტორის საქმიანობით ინტერესდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.A4[MFN: 802]
ანოტაცია: პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტში ენერგოსისტემაში კონტრაქტით მომუშავე უცხოელი მმართველების მიერ სახელშეკრულებო პირობების შესრულების შემოწმება
მთავრობას თბილი ზამთრის იმედი აქვს / გ. "24 საათი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A4. - ბაქო-თბილისი-ერზუმის გაზსადენი. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 906]
ანოტაცია: ენერგეტიკული პრობლემები ზამთრის სეზონში
პერსონალია:გილაური ნიკა (სათბობ-ენერგეტიკის მინისტრი); ნაცვლიშვილი გია (პარლამენტის ენერგეტიკის დარგში არსებულ დარღვევათა შემსწავლელი საგამოძიებო კომისიის თავ-რე).
შესაძლოა, "თელასი" საკუთარ მახეში გაებას. გია ნაცვლიშვილი და დავით ებრალიძე "თელასის" წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანენ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ნოემბერი. - N270. - გვ.A4[MFN: 1373]
პერსონალია:ებრალიძე დავით (ენერგეტიკის მომხმარებელთა ინტერესების საზოგადოებრივი დამცველი); ნაცვლიშვილი გია (ენერგეტიკული მდგომარეობის შემსწავლელი საპარლამენტო კომისიის თავმჯდომარე); მიკალაიუნასი დანგირას ("თელასის" გენერალური დირექტორი).