ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 1,260 ჩანაწერი
ენერგოკრიზისის დაძლევის ერთადერთი დარჩენილი გზა = გამოხმაურება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.A8[MFN: 306 ]
ანოტაცია: ექსპერტის აზრი საქართველოს ენერგოკრიზისის დაძლევის გზებზე
ორგანიზაცია: გ. "24 საათი" ; ეკონომიკური კორუფციის მონიტორინგის ცენტრი .
საკვანძო სიტყვები: ენერგოკორუფცია ; ენერგოკრიზისი ; რეფორმა ; დემონოპოლიზაცია ; სახელმწიფო პროგრამა ; თეთრი ბიზნესი ; დისტრიბუცია ; სუბსიდირება ; ბუნებრივი აირი ; ენეგოტარიფი ; ლიბერალიზაცია ; ენერგომატარებელი .
"ქვეყანაში უკანონოდ დამყარებული კანონიერება არავის სჭირდება" // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A7[MFN: 375 ]
ანოტაცია: ქუთაისის პოლიციაში დანაშაულში ეჭვმიტანილების წამების გამო
პერსონალია: მაჩიტაძე მამუკა (ექიმი, დაზარალებული); კანდელაკი ქეთევან (სახალხო დამცველის რწმუნებული); სულაბერიძე თამაზ (ეჭვმიტანილი); ჯანხოთელი გოჩა (ეჭვმიტანილი); მილორავა მაგდა (ადვოკატი); სვინტარიძე ალეკო (ქუთაისის პოლიციის თანამშრომელი); ჯიქია ნიკა (ქუთაისის საგამოძიებო სამსახურის უფროსი); თავაძე იასონ (წინასწარი დაკავების საკნის მორიგე); საკანდელიძე დავით (გამომძიებელი).
ორგანიზაცია: გენერალური პროკურატურა ; შსს ; ქუთიასის პოლიციის განყოფილება .
თემატიკა: პატიმრის უფლებები .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; ეჭვმიტანილი ; პატიმრის უფლებები ; ექსპერტიზა .