რა კეთდება პარლამენტის წინ? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N261. - გვ.A2[MFN: 662]
ფოტოები:  საქართველოს პარლამენტის შენობა/მარიკა ამურველაშვილის ფოტო
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის შენობის წინ მშენებარე 9 აპრილის მემორიალის პროექტზე
პერსონალია:  ლომინეიშვილი ლევან (თბილისის არქიტექტურის სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი).
ორგანიზაცია:  ექსპერტიზის დეპარტამენტი; თბილისის არქიტექტურის სამსახური; არქმშენინსპექცია.
თემატიკა:  9 აპრილის მემორიალი.
საკვანძო სიტყვები:  მემორიალი; პროექტი; სახელმწიფო ექსპერტიზა; ვარდების რევოლუცია; 9 აპრილი.
1. გარაყანიძე, ზურაბ
საგადასახადო კოდექსის პროექტის ანტიტერორისტული ექსპერტიზა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.A4[MFN: 1437]
ანოტაცია:  "უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ" კანონის მიხედვით "შავი ფულის" გათეთრების წინააღმდეგ მებრძოლი ე.წ. "ფინანსური დაზვერვის" ორგანოს მუშაობასა და დანიშნულებაზე
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული ბანკის "ფინანსური დაზვერვის" ორგანოს საქმიანობა.
1. კიდევ ერთი შეხვედრა რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების თემაზე / 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 31 იანვარი. - N21. - გვ.A2[MFN: 1515]
ანოტაცია:  რუსეთ-საქართველოს შორის ურთიერთობა
პერსონალია:  ხელაშვილი გიორგი (საერთაშორისო ურთიერთობების ექსპერტი).
ორგანიზაცია:  "კონრად ადენაუერის ფონდი"; სოციალურ მეცნიერებათა ცენტრი; პოლიტიკური კვლევის ცენტრი.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა; ექსპერტი; პრივატიზაცია.
1. იუსტიციის მინისტრს თითის ანაბეჭდები პატიმრებთან ერთად აუღეს : 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 იანვარი. - N4. - გვ.A7[MFN: 1930]
ანოტაცია:  თბილისის N1 საპყრობილეში პატიმართა თითის ანაბეჭდთა აღების პროცესიის განახლებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  პაპუაშვილი გიორგი (იუსტიციის მინისტრი); სამხარაული ლევან (სასამართლო ექსპერტიზის ეროვნული ბიუროს ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ექსპერტი; საპყრობილე; ანაბეჭდების ბანკი.
"სამარხს ადგილი სოფლის უხუცესებთან შეთანხმებით შევუცვალე" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 მაისი. - N106. - გვ.A7[MFN: 2215]
ანოტაცია:  ექსპერტიზის დასკვნა სამარხში ნაპოვნ ადამიანის ძვლებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  აფრასიძე ეროსი (სოფლის მკვიდრი); მერაბიშვილი ვანო (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  სვანეთი (ეცერი).
საკვანძო სიტყვები:  აღმოჩენილი სამარხი; ჩონჩხები; სასამართლო ექსპერტიზი; ექსპერტიზის დასკვნა.
1. კომახიძე, ვახო
"ზურაბ ჟვანიამ იცოდა, რომ მის წინააღმდეგ შეკვეთილი მკვლელობა იგეგმებოდა" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 მაისი. - N119. - გვ.A1.3[MFN: 2427]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ვ. კომახიძესთან ზურაბ ჟვანიას მკვლელობასთან დაკავშირებით დოკუმენტური ფილმის "ტყვიის გარეშე" გადაღებასთან დაკავშირებით /ჩაიწერა ინგა ალავიძემ
პერსონალია:  კომახიძე ვახო (ჟურნალისტი).
თემატიკა:  ქართველი პოლიტიკური მოღვაწეები. დოკუმენტური ფილმი.
საკვანძო სიტყვები:  ფილმი "ტყვიის გარეშე"; ჟურნალისტური გამოძიება; ტრაგიკული გარდაცვალება; ექსპერტიზის დასკვნა.