ბალანსს მიღმა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 5 თებერვალი. - N26 (886). - გვ.1.2. - ჩანართი არტური. 2005 . N3[MFN: 7106]
ანოტაცია: ქარვასლის საგამოფენო დარბაზში მოწყობილ თანამედროვე ვიზუალური ხელოვნების ბელგიურ ნამუშევართა გამოფენის შესახებ
პერსონალია: მეისი ფრენკ; კრაბეილსი სელ; კარტეისი ვიმ; სხარფი ერან; მეიერი ევა; ფრანსუა მიშელ; კატელენი კლოდ; ვან დენ ბრუკი ჰანს (ხელოვანები).
თემატიკა: ხელოვნება. გამოფენები. ვიდეო არტი.
საკვანძო სიტყვები: პოსტმოდერნისტული სამყარო; არასტაბილურობა; დისბალანსი; კომპიუტერი; ვიდეო კამერა; ფოტოგრაფია; ცვალებადობა; სიურეალიზმი.
ქართველი ხელოვანები სტამბულის ბიენალეზე // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 სექტემბერი. - N197 (1641). - გვ.A7[MFN: 27077]
პერსონალია: რამიშვილი კოკა; წიბახაშვილი გურამ; ზაუტაშვილი ილიკო; ჯაფარიძე მამუკა; ცეცხლაძე ნიკო; ტიმჩენკო ოლეგ; რაზმაძე მაკა; კურმაევა ირა; სუმბაძე მაია; წულაძე გელა (ხელოვანები).
საკვანძო სიტყვები: ფერწერა; გრაფიკა; ფოტოგრაფია; ვიდეო-არტი; ინსტალაცია; პერფომანსი.
ნაომარი თბილისიდან შორს და ისევ აქ : კოკა რამიშვილი და "არქიდრომის" შაბათები "არსში" // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 17 მარტი. - N61 (1805). - გვ.A10[MFN: 34307]
UDC: 75(479.22)(092) + 008
პერსონალია: რამიშვილი კოკა (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ხელოვანი; პორტფოლიოს პრეზენტაცია; დისკუსია; ვიდეო-არტი.