შიდა ვალის ინვენტარიზაცია გრძელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 4 აპრილი. - N75 (935). - გვ.A6[MFN: 2986]
ანოტაცია:  კოოპერატიულ ბინათმშენბლობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  კოოპერატიული ბინათმშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტის ზრდა; ვალდებულებები.
მთავრობა კოოპერატივების ვალს გადაიხდის : ოღონდ ჯერ არა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ივლისი. - N158 (1018). - გვ.A3[MFN: 3985]
ანოტაცია:  პარლამენტის მოთხოვნის შესახებ მთავრობისადმი ბიუჯეტის შესახებ კანონით გათვალისწინებული ვალდებულების შესრულების გამო
თემატიკა:  ბინათმშენებლობა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  კოოპერატიული ბინა; მშენებლობის ხარჯები; ვალის ინვენტარიზაცია.
გეორგიანელების მიწა - საკუთრების საგანი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 აგვისტო. - N173 (1033). - გვ.6. - ჩანართი. "რეგიონის დროით...". 1 აგვისტო, 2005 წელი. N 3 (3)[MFN: 5369]
ანოტაცია:  მიწის პრივატიზაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნათელაშვილი შალვა (საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის თავმჯდომარე); სანიკიძე ლადო (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წევრი, ადვოკატი); შალამბერიძე ალექსანდრე (პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  მიწის პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  მიწის კანონი; მიწის ყიდვა-არგაყიდვის პრობლემა; ინვენტარიზაცია.
ეკონომიკის სამინისტრომ წინანდლის რეზიდენციის ბედი 49 წლით "ამბრელა კონსალტინგს" ანდო // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 10 ნოემბერი. - N250 (1110). - გვ.A1.2[MFN: 6425]
პერსონალია:  გაბაშვილი გოკა (საქართველოს კულტურის, სპორტისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  სახლ-მუზეუმები.
საკვანძო სიტყვები:  იჯარით გაცემა; ინვესტიცია; პერსპექტივები; ინვენტარიზაცია.
შიდა ვალის ინვენტარიზაცია იწყება : "ისტორიული ვალების" გასტუმრება "გაურკვეველ მომავალში" განხორციელდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A4[MFN: 7496]
პერსონალია:  გობეჯიშვილი გრიგოლ (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); დამენია კახა (ეკონომიკის მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო. საშინაო ვალი.
საკვანძო სიტყვები:  სახაზინო ვალდებულებები; ანაბრები; ობლიგაციები.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N84 (1236). - გვ.C3[MFN: 11097]
ანოტაცია:  საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ორეტაპიან ღია ტენდერს ინტელექტუალური მომსახურების შესყიდვაზე, თემა - "საქართველოს ქალაქებსა და რაიონებში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის თვალსაზრისით ღირსეული ობიექტების ინვენტარიზაცია
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ივლისი. - N160 (1312). - გვ.D7[MFN: 14417]
ანოტაცია:  საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ინტელექტუალური მომსახურების შესყიდვაზე: თემა - "საქართველოს ქალაქებსა და რაიონებში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის თვალსაზრისით ღირებული ობიექტების ინვენტარიზაცია"
საუკეთესო სტრატეგია - დაბრუნება / მასალა მოამზადა მარი ჩიტაიამ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 დეკემბერი. - N269 (1421). - გვ.3. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N5[MFN: 18198]
ანოტაცია:  საუბრობს ე. თევდორაძე
პერსონალია:  თევდორაძე ელენე (ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დევნილთა პრობლემები; სახელმწიფოს სტრატეგია დევნილთა მიმართ; ინვენტარიზაცია; პრობლემების მოგვარება.