"საქართველოს რკინიგზა" ზედმეტ ქონებას ელევა. ერთ-ერთი პირველი სტადიონი "ლოკომოტივი" იქნება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,4. - დროის პერიოდი: 2004-ოქტომბერი[MFN: 889]
ანოტაცია: შპს "საქართველოს რკინიგზისთვის" არაპროფილური ქონების ჩამოწერა
პერსონალია:ქელდიშვილი შოთა ("საქართველოს რკინიგზის"კორპორაციული მართვის დირექტორი).
ვინ და როგორ ცდილობს "საწარმოთა მართვის სააგენტოს" მოტყუებას : ანუ გია ჭანტურიას "ძმაკაც" ჯაფარიძის "მაფიოზური ვნებანი" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 16 მაისი. - N107. - გვ.A4[MFN: 2245]
ანოტაცია: დავა საწარმოს თავმჯდომარის მოადგილესა და აქციონერებს შორის
პერსონალია:სულაძე ზვიად ("სოფლმომარაგების" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრი); ჯაფარიძე თემურ ("სოფლმომარაგების" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარის მოადგილე).
გეორგიანელების მიწა - საკუთრების საგანი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 აგვისტო. - N173 (1033). - გვ.6. - ჩანართი. "რეგიონის დროით...". 1 აგვისტო, 2005 წელი. N 3 (3)[MFN: 5369]
ანოტაცია: მიწის პრივატიზაციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ნათელაშვილი შალვა (საქართველოს ლეიბორისტული პარტიის თავმჯდომარე); სანიკიძე ლადო (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წევრი, ადვოკატი); შალამბერიძე ალექსანდრე (პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკისა, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 18 აპრილი. - N84 (1236). - გვ.C3[MFN: 11097]
ანოტაცია: საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ორეტაპიან ღია ტენდერს ინტელექტუალური მომსახურების შესყიდვაზე, თემა - "საქართველოს ქალაქებსა და რაიონებში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის თვალსაზრისით ღირსეული ობიექტების ინვენტარიზაცია
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 ივლისი. - N160 (1312). - გვ.D7[MFN: 14417]
ანოტაცია: საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ინტელექტუალური მომსახურების შესყიდვაზე: თემა - "საქართველოს ქალაქებსა და რაიონებში მდებარე კულტურული მემკვიდრეობის თვალსაზრისით ღირებული ობიექტების ინვენტარიზაცია"
საუკეთესო სტრატეგია - დაბრუნება / მასალა მოამზადა მარი ჩიტაიამ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 4 დეკემბერი. - N269 (1421). - გვ.3. - ჩანართი "აფხაზეთი". 2006 წელი N5[MFN: 18198]
ანოტაცია: საუბრობს ე. თევდორაძე
პერსონალია:თევდორაძე ელენე (ადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარე).