ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 29 ჩანაწერი
სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების პარლამენტის თავმჯდომარეები პარიზში მიიწვიეს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-11[MFN: 246 ]
ანოტაცია: კ. პონსელეს მიწვევით, სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების პარლამენტის თავმჯდომარეების მონაწილეობა საერთაშორისო კონფერენციაში "ტურიზმის განვითარება და კულტურული მემკვიდრეობა".
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავ-რე); ბაღდასარიანი არტურ (სომხეთის პარლამენტის თავ-არე); ალესკეროვი მურთუზ (აზერბაიჯანის პარლამენტის თავ-რე); პონსელე კრისტიან (საფრანგეთის სენატის თავ-რე); მაცურა კოიტირო (იუნესკოს გენერალური მდივანი).
ორგანიზაცია: საქართველოს პარლამენტი ; საფრანგეთის სენატი ; იუნესკო .
გეოგ.დასახელება: სამხრეთ კავკასია .
თემატიკა: საერთაშორისო კულტურული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო ურთიერთობები ; ტურიზმი ; კულტურული მემკვიდრეობა .
კონფერენცია ნომერ 4-ში // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A6[MFN: 340 ]
ანოტაცია: ლანჩხუთის მე-4 სკოლის 100 წლის იუბილე. იუნესკოს ეგიდით კონფერენცია "ბუნებრივი კატასტროფების შემცირების დღე"
პერსონალია: კვირკველია დოდო (ლანჩხუთის მე-4 სკოლის დირექტორი).
ორგანიზაცია: იუნესკო ; ლანჩხუთის მე-4 საშულო სკოლა .
საკვანძო სიტყვები: განათლება ; იუბილე .
"ნაბიჯს არ გადავდგამთ, ვიდრე ზესტად არ გვეცოდინება, რა უნდა გავაკეთოთ" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 5 მაისი. - N99. - გვ.B2[MFN: 2017 ]
ანოტაცია: დანგრევის პირას მყოფ კლდის ძეგლთა გასამაგრებელ სამუშაოებთან დაკავშირებით, "იუნესკოს" დელეგაციის დახმარების შესახებ
ორგანიზაცია: კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტი .
თემატიკა: კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა. ეკლესია-მონასტრები საქართველოში. ქართული ხუროთმოძღვრების ძეგლები .
საკვანძო სიტყვები: ვარძია ; მცხეთის ჯვარი ; რესტავრაცია ; სვეტიცხოველი .
ტაბახმელიდან დანახული ახალი ჰორიზონტები : მუზეუმების რეფორმის თეორიული ნაწილი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 27 ივნისი. - N143 (1003). - გვ.B2[MFN: 3552 ]
ანოტაცია: ჩატარებული სემინარის შესახებ
პერსონალია: გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და სპორტის მინისტრი).
ორგანიზაცია: "იუნესკო" .
გეოგ.დასახელება: ტაბახმელა .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო სემინარი ; სამუზეუმო რეფორმა ; კულტურული მემკვიდრეობა .
საქართველო კონფლიქტების დარეგულირებაში იუნესკო-ს როლის გაძლიერებას ითხოვს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 12 ოქტომბერი. - N226 (1086). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 5558 ]
პერსონალია: ზურაბიშვილი სალომე (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა: პოლიტიკა ; კონფლიქტები .
საკვანძო სიტყვები: მინისტრის ვიზიტი ბრიტანეთში ; ორმხრივი შეხვედრები .
იუნესკო/კეიზო ობუჩის კვლევითი სტიპენდიები // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ნოემბერი. - N251 (1111). - გვ.A4[MFN: 6488 ]
ანოტაცია: გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის საქმეთა საქართველოს ეროვნული კომისია გვთავაზობს იუნესკო/კეიზო ობუჩის 20 კვლევით სტიპენდიას
იუნესკო-ს ექსპერტი წინანდლის იჯარით გაცემას უარყოფითად აფასებს // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 14 ნოემბერი. - N253 (1113). - გვ.A1-2[MFN: 6521 ]
ანოტაცია: მუზეუმის 49 წლით იჯარით გაცემასთან დაკავშირებით უცხოელი ექსპერტის აზრი
პერსონალია: ვორონცოვი ბარბარა (იუნესკო-ს ექსპერტი); ბერძენიშვილი ლევან (პარლამენტარი); ვაჩეიშვილი ნიკოლოზ (კულტურის მინისტრის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება: წინანდალი .
საკვანძო სიტყვები: იჯარით გაცემა ; მუზეუმის მზრუნველთა საბჯო .
საქართველოს მეცნიერებისა და განათლების სამინისტრო
იუნესკოს თანადაფინანსების სასტიპენდიო პროგრამის ფარგლებში ჩეხეთის მთავრობა 2006-2007 სასწავლო წლისათვის აცხადებს კონკურსს შემდეგ სტიპენდიებზე // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 2 დეკემბერი. - N267 (1167). - გვ.A6[MFN: 7153 ]
ანოტაცია: 1.საბაკალავრო და სამაგისტრო სწავლების პროგრამები 2.სადოქტორო სწავლების პროგრამა
ეროვნულმა კინოცენტრმა იუნესკოს გრანტი მიიღო // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 6 აგვისტო. - N175 (1619). - გვ.A15[MFN: 25922 ]
საკვანძო სიტყვები: ქართული ფილმები ; ასლების დაბეჭდვა .