საქართველო მზადაა ნაკისრი ვალდებულებების შესასრულებლად // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 9 ოქტომბერი. - N240. - გვ.B8[MFN: 388]
ფოტოები:  მეტრეველი ირაკლი
ანოტაცია:  მსოფლიო მემკვიდრების ნუსხაში შესატანად ქართული კულტურის ძეგლების სიის მომზადება
პერსონალია:  მეტრეველი ირაკლი (მსოფლიო კულტურული მემკვიდრეობისა და ევროპული თანამშრომლობის სამმართველოს ხელმძღვანელი).
ორგანიზაცია:  მსოფლიო მემკვიდრეობის ფონდი; საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  იუნესკო; სუფსიდია; კულტურის ძეგლები.
"ნაბიჯს არ გადავდგამთ, ვიდრე ზესტად არ გვეცოდინება, რა უნდა გავაკეთოთ" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 5 მაისი. - N99. - გვ.B2[MFN: 2017]
ანოტაცია:  დანგრევის პირას მყოფ კლდის ძეგლთა გასამაგრებელ სამუშაოებთან დაკავშირებით, "იუნესკოს" დელეგაციის დახმარების შესახებ
ორგანიზაცია:  კულტურული მემკვიდრეობის დეპარტამენტი.
თემატიკა:  კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა. ეკლესია-მონასტრები საქართველოში. ქართული ხუროთმოძღვრების ძეგლები.
საკვანძო სიტყვები:  ვარძია; მცხეთის ჯვარი; რესტავრაცია; სვეტიცხოველი.
ტაბახმელიდან დანახული ახალი ჰორიზონტები : მუზეუმების რეფორმის თეორიული ნაწილი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 27 ივნისი. - N143 (1003). - გვ.B2[MFN: 3552]
ანოტაცია:  ჩატარებული სემინარის შესახებ
პერსონალია:  გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და სპორტის მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "იუნესკო".
გეოგ.დასახელება:  ტაბახმელა.
თემატიკა:  მუზეუმები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო სემინარი; სამუზეუმო რეფორმა; კულტურული მემკვიდრეობა.
საქართველო კონფლიქტების დარეგულირებაში იუნესკო-ს როლის გაძლიერებას ითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 ოქტომბერი. - N226 (1086). - გვ.A3. - ინფორმაცია[MFN: 5558]
თემატიკა:  პოლიტიკა; კონფლიქტები.
საკვანძო სიტყვები:  მინისტრის ვიზიტი ბრიტანეთში; ორმხრივი შეხვედრები.
იუნესკო/კეიზო ობუჩის კვლევითი სტიპენდიები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ნოემბერი. - N251 (1111). - გვ.A4[MFN: 6488]
ანოტაცია:  გაერთიანებული ერების განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის ორგანიზაციის საქმეთა საქართველოს ეროვნული კომისია გვთავაზობს იუნესკო/კეიზო ობუჩის 20 კვლევით სტიპენდიას
იუნესკო-ს ექსპერტი წინანდლის იჯარით გაცემას უარყოფითად აფასებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 ნოემბერი. - N253 (1113). - გვ.A1-2[MFN: 6521]
ანოტაცია:  მუზეუმის 49 წლით იჯარით გაცემასთან დაკავშირებით უცხოელი ექსპერტის აზრი
პერსონალია:  ვორონცოვი ბარბარა (იუნესკო-ს ექსპერტი); ბერძენიშვილი ლევან (პარლამენტარი); ვაჩეიშვილი ნიკოლოზ (კულტურის მინისტრის მოადგილე).
გეოგ.დასახელება:  წინანდალი.
საკვანძო სიტყვები:  იჯარით გაცემა; მუზეუმის მზრუნველთა საბჯო.
1. საქართველოს მეცნიერებისა და განათლების სამინისტრო
იუნესკოს თანადაფინანსების სასტიპენდიო პროგრამის ფარგლებში ჩეხეთის მთავრობა 2006-2007 სასწავლო წლისათვის აცხადებს კონკურსს შემდეგ სტიპენდიებზე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 2 დეკემბერი. - N267 (1167). - გვ.A6[MFN: 7153]
ანოტაცია:  1.საბაკალავრო და სამაგისტრო სწავლების პროგრამები 2.სადოქტორო სწავლების პროგრამა
ეროვნულმა კინოცენტრმა იუნესკოს გრანტი მიიღო // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 6 აგვისტო. - N175 (1619). - გვ.A15[MFN: 25922]
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ფილმები; ასლების დაბეჭდვა.