ორი სიტყვით = თბილისი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ოქტომბერი. - N234(783). - გვ.A7[MFN: 121]
ანოტაცია:  ე. წ. კანონიერი ქურდის გოგი ჩიქოვანის პამტიმრობიდან გათავისუფლება
პერსონალია:  ჩიქოვანი გოგი (კანონიერი ქურდი); შავგულიძე შალვა (ადვოკატი).
ორგანიზაცია:  თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; ცეცხლსასროლი იარაღი; კანონიერი ქურდი; სასამართლო; პროკურატურა; ბრალდება.
ნაადრევად ხომ არ დავმშვიდდით? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 ოქტომბერი. - N242. - გვ.A3[MFN: 209]
ანოტაცია:  თბილისის დიდუბისა და კრწანისის რაიონებში და ზესტაფონში პარლამენტის მაჟორიტარ დეპუტატთა ხელახალი არჩევნების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე გიორგი (ოლიმპიური ჩემპიონი); ჭეიშვილი თემურ (დიდუბის ყოფილი გამგებელი); ბარამიძე გიორგი (დიდუბის რაიონის ყოფილი დეპუტატი).
ორგანიზაცია:  ცესკო.
გეოგ.დასახელება:  ზესტაფონი.
საკვანძო სიტყვები:  მაჟორიტარული არჩევნები; ცენტრალური საარჩევნო კომისია; დეპუტატი; ბიულეტენი; დიდუბე; კრწანისი.
მირცხულავას ადვოკატი სასამართლოზე უცნობი მტკიცებულებების გამომზეურებას გეგმავს : მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 1 ნოემბერი. - N259. - გვ.A7. - დროის პერიოდი: 2004-ოქტომბერი[MFN: 303]
პერსონალია:  მირცხულავა დავით (სათბობ-ენერგეტიკის ყოფილი მინისტრი); ხარებავა მილერ (თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული სასამართლოს მოსამართლე); ბესელია ეკა (ადვოკატი).
საკვანძო სიტყვები:  ბრალეულობა; მტკიცებულება; დაზარალებული.
1. შპს "სახელმწიფო უზრუნველყოფა" აცხადებს აუქციონს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ. C10[MFN: 391]
ანოტაცია:  ქალაქ თბილისში ყოფილი კრწანისის სამთავრობო რეზიდენციის ტენიტორიაზე მდებარე 11556 კვ.მ. მიწის ფართობის და მასზე განლაგებული შენობა-ნაგებობების რეალიზების მიზნით
ირაკლი ანდრიაძეს სამთვიანი პატიმრობა შეუფარდეს = მოკლედ // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 470]
პერსონალია:  ანდრიაძე ირაკლი (სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახურის ყოფილი უფროსი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  თბილისის მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო; გენერალური პროკურატურა; შსს; სახელმწიფო უზრუნველყოფის სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტება; ბიუჯეტი; ზარალი; არამიზნობრივი ხარჯვა.
ამერიკელი ადვოკატი ქართველ სამართალდამცველებს სასამართლოში უჩივის // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 12 ნოემბერი. - N269. - გვ.A7[MFN: 1311]
ფოტოები:  ფულარი მაიკლ
ანოტაცია:  1993 წელს ნატახტარი-თბილისის ავტომაგისტრალზე მომხდარი ვუდროფის მკვლელობის შესახებ გენერალური პროკურატურის მიერ გამოტანილი არაარგუმენტირებული გადაწყვეტილების გამო ამერიკელი ადვოკატის მაიკლ ფულარის საჩივარზე
პერსონალია:  ფულარი მაიკლ (ადვოკატი); ინაშვილი თამაზ (ადვოკატი); ვუდროფი ფრედ რასელ (აშშ-ს ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს აგენტი).
ორგანიზაცია:  გენერალური პროკურატურა; მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო; აშშ-ს ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველო.
საკვანძო სიტყვები:  ვუდროფის მკვლელობა.
1. ამერიკელი ადვოკატი ქართული სამართალწარმოებით გაკვირვებულია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ნოემბერი. - N270. - გვ.A7[MFN: 1388]
ანოტაცია:  ვუდროფის საქმის ხელახალ გამოძიებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ფულარა მაიკლ (ადვოკატი); ვუდროფი ფრედ (ამერიკის ცენტრალური სადაზვერვო სამმართველოს აგენტი); შარმაიძე ანზორ (მკვლელობისთვის დაპატიმრებული).
ორგანიზაცია:  მთაწმინდა-კრწანისის სასამართლო.
თემატიკა:  "ვუდროფის საქმე".
საკვანძო სიტყვები:  პროცესი; მკვლელობა; გამოძიება.
დავით მირცხულავა საკუთარ სასამართლო პროცესს ვერ დაესწრო. ასეთია მართლმსაჯულების ნება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 21 ოქტომბერი. - N250. - გვ.A7[MFN: 1499]
ანოტაცია:  მირცხულავას ადვოკატთა მოსაზრებით, ირღვევა განსასჯელ მირცხულავას ინტერესები სასამართლოს მხრიდან და მოითხოვენ საქმის გადაცემას უზენაესი სასამართლოსთვის
პერსონალია:  ხარებავა მირლერ (მოსამართლე); ბესელია ეკა (ადვოკატი); მაჭავარიანი კახა (სახელმწიფო ბრალმდებელი).
ორგანიზაცია:  მთაწმინდა-კრწანისის რაიონული სასამართლო.
თემატიკა:  მართლმსაჯულება.
საკვანძო სიტყვები:  ევროსასამართლოს რეკომენდაციები.
ქვით ნაგები ლოგიკა თბილისში ალოგიკურია.ახლის შენებამდე ძველის ბოლომდე გააზრებაა საჭირო. ნაწილი II // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 21 ოქტომბერი. - N250. - გვ.B2[MFN: 1505]