დიპლომატიური სიფრთხილე და მოურიდებელი კრიტიკა : აშშ-სა და რუსეთის საგარეოპოლიტიკური კურსების მსგავსება და განსხვავება : რუსეთში მასმედიის მდგომარეობა : ტერორიზმის გამო რუსეთისა და აშშ-ს გამკაცრებული საგარეო პოლიტიკა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 14 ოქტომბერი. - N244. - გვ.A5[MFN: 368]
ანოტაცია: ამერიკელი დიპლომატის ალექსანდრ ვერშოუს საუბართან დაკავშირებით, რომელიც ეხებოდა რუსეთისა და აშშ-ს საგარეო პოლიტიკას, რუსეთში მასმედიის მდგომარეობას და ტერორიზმის გამო საგარეოპოლიტიკის გამკაცრებას
საერთაშორისო განათლების საკონსულტაციო ცენტრი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 ოქტომბერი. - N292. - გვ.A7[MFN: 5805]
ანოტაცია: ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტის სარესურსო ცენტრი და ფონდი "ღია საზოგადოება - საქართველო" აცხადებს კონკურსს ახალი სალექციო კურსების შესაქმნელად
განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს ლექტორ/მასწავლებელთა შესარჩევ კონკურსს "ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაში" ფინანსური მენეჯმენტისა და ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარების კურსების სწავლების მიზნით // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 9 იანვარი. - N1 (1153). - გვ.A11[MFN: 7847]
"ერთიანი ეროვნული გამოცდებისათვის მოსამზადებელი კურსების" პროგრამის ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსის პირობები // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 20 ოქტომბერი. - N233 (1385). - გვ.C1[MFN: 16874]