ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 6 ჩანაწერი
კავკასია - ბიომარვალფეროვნების ერთ-ერთი ცხელი წერტილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 6 აპრილი. - N75(1519). - გვ.4. - ჩანართი: LIGAMUS 6 აპრილი, 2007 წელი N11. ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამოცემა[MFN: 21787]
UDC:  378(479.22.111)
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცოცხალი სამყაროს შემსწავლელ მეცნიერებათა ფაკულტეტის კვლევის საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თარხნიშვილი დავით (ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცოცხალი სამყაროს შემსწავლელ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი).
თემატიკა:  ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  უნიკალური ჯიშის ხეები; მცენარეები; გეოლოგიური მოვლენები; ლანდშაფტების შეცვლა; ტყეების განადგურება; გლობალური დათბობა; ენდომური და რელიქტური სახეობები.
1. მამალაძე, თათია
ქალაქ კასპში გამწვანების სამუშაოები მიმდინარეობს / თათია მამალაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 ივნისი. - N2737 (129). - გვ.5. - ჩანართი "რეგიონის დროით...", N7 (112), 15 ივნისი, 2011[MFN: 91836]
UDC:  712(479.22)
პერსონალია:  ნონიაშვილი ნუგზარ (კასპის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე).
თემატიკა:  ლანდშაფტები; გამწვანება.
საკვანძო სიტყვები:  ქალაქის ბაღები; სკვერები.
მზერა კულტურული მემკვიდრეობისაკენ : ფოტოგამოფენა ქვეუნის კულტურული მემკვიდრეობისადმი დამოკიდებულების შესახსენებლად / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 23 მარტი. - N2974 (67). - გვ.A1,8[MFN: 116737]
ანოტაცია:  იტალიის გამოფენების 150 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების წარმოდგენა საქართველოში
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); ფავი ფედერიკა (იტალიის ელჩი).
საკვანძო სიტყვები:  იტალიური კულტურა; არქიტექტურული ნიმუშები; ლანდშაფტები; ნაკრძალები; ბუნების ძეგლები; პადუას ბოტანიკური ბაღი.
1. თუშეთის დაცული ლანდშაფტების ადმინისბტრაცია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA120011210 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 19 აპრილი. - N2992 (85). - გვ.B8[MFN: 118569]
1. თუშეთის დაცული ლანდშაფტების ადმინისტრაცია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწვავის შესყიდვაზე : N SPA120012884 // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 8 მაისი. - N3007 (100). - გვ.B16[MFN: 121086]
გიდები დაცული ტერიტორიებისათვის / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2012. - 28 ივნისი. - N3050 (143). - გვ.A9[MFN: 128166]
ანოტაცია:  პრეზიდენტის ინიციატივა - გიდებისა და რეინჯერების გადამზადება
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხაჩიძე გოგა (გარემოს დაცვის მინისტრი); ფლაშე ფრენკ (გენმანიის საერთაშორისო საზოგადოების (GIZ) პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა:  ტურიზმის ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ტურიზმი; დაცული ტერიტორიები; სახელმწიფო ნაკრძალები; ეროვნული პარკები; ლანდშაფტები.