ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 6 ჩანაწერი
კავკასია - ბიომარვალფეროვნების ერთ-ერთი ცხელი წერტილი // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 6 აპრილი. - N75(1519). - გვ.4. - ჩანართი: LIGAMUS 6 აპრილი, 2007 წელი N11. ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის გამოცემა[MFN: 21787 ]
UDC: 378(479.22.111)
ანოტაცია: ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცოცხალი სამყაროს შემსწავლელ მეცნიერებათა ფაკულტეტის კვლევის საკითხებთან დაკავშირებით
პერსონალია: თარხნიშვილი დავით (ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ცოცხალი სამყაროს შემსწავლელ მეცნიერებათა ფაკულტეტის დეკანი).
თემატიკა: ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტი .
საკვანძო სიტყვები: უნიკალური ჯიშის ხეები ; მცენარეები ; გეოლოგიური მოვლენები ; ლანდშაფტების შეცვლა ; ტყეების განადგურება ; გლობალური დათბობა ; ენდომური და რელიქტური სახეობები .
მამალაძე, თათია
ქალაქ კასპში გამწვანების სამუშაოები მიმდინარეობს / თათია მამალაძე // 24 საათი . - თბილისი, 2011. - 16 ივნისი. - N2737 (129). - გვ.5. - ჩანართი "რეგიონის დროით...", N7 (112), 15 ივნისი, 2011[MFN: 91836 ]
UDC: 712(479.22)
პერსონალია: ნონიაშვილი ნუგზარ (კასპის მუნიციპალიტეტის გამგებლის მოადგილე).
თემატიკა: ლანდშაფტები ; გამწვანება .
საკვანძო სიტყვები: ქალაქის ბაღები ; სკვერები .
მზერა კულტურული მემკვიდრეობისაკენ : ფოტოგამოფენა ქვეუნის კულტურული მემკვიდრეობისადმი დამოკიდებულების შესახსენებლად / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 23 მარტი. - N2974 (67). - გვ.A1,8[MFN: 116737 ]
ანოტაცია: იტალიის გამოფენების 150 წლისთავისადმი მიძღვნილი ღონისძიებების წარმოდგენა საქართველოში
პერსონალია: ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); ფავი ფედერიკა (იტალიის ელჩი).
საკვანძო სიტყვები: იტალიური კულტურა ; არქიტექტურული ნიმუშები ; ლანდშაფტები ; ნაკრძალები ; ბუნების ძეგლები ; პადუას ბოტანიკური ბაღი .
თუშეთის დაცული ლანდშაფტების ადმინისბტრაცია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : სატრანსპორტო საშუალებების შესყიდვაზე : N SPA120011210 // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 19 აპრილი. - N2992 (85). - გვ.B8[MFN: 118569 ]
თუშეთის დაცული ლანდშაფტების ადმინისტრაცია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : საწვავის შესყიდვაზე : N SPA120012884 // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 8 მაისი. - N3007 (100). - გვ.B16[MFN: 121086 ]
გიდები დაცული ტერიტორიებისათვის / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2012. - 28 ივნისი. - N3050 (143). - გვ.A9[MFN: 128166 ]
ანოტაცია: პრეზიდენტის ინიციატივა - გიდებისა და რეინჯერების გადამზადება
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ხაჩიძე გოგა (გარემოს დაცვის მინისტრი); ფლაშე ფრენკ (გენმანიის საერთაშორისო საზოგადოების (GIZ) პროგრამების დირექტორი).
თემატიკა: ტურიზმის ეკონომიკა .
საკვანძო სიტყვები: ტურიზმი ; დაცული ტერიტორიები ; სახელმწიფო ნაკრძალები ; ეროვნული პარკები ; ლანდშაფტები .