დეპუტატები ლიცენზიებზე "ლიცენზიას" არ იძლევიან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 აპრილი. - N84 (944). - გვ.A1.3[MFN: 3557]
ანოტაცია:  ნავთობპროდუქტებისა და თამბაქოს სფეროში ლიცენზიების გაცემის შესახებ
პერსონალია:  გოცირიძე ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილე); შოშიაშვილი ნუგზარ (ფრაქცია "მაჟორიტარის" წევრი); ბოკერია გიგა (პარლამენტარი).
თემატიკა:  სიგარეტით ვაჭრობა. ნავთობპროდუქტები.
საკვანძო სიტყვები:  ლიცენზიების შემცირება; კანოპროექტი; თამბაქო; იმპორტი; კონტრაბანდასთან ბრძოლა.
რევოლუციური ლოზუნგები საქართველოში კვლავ აქტუალურია : ხელისუფლება კორუფციის შემდეგ ბიუროკრატიის დამარცხებას გეგმავს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 აპრილი. - N84 (944). - გვ.A1.6[MFN: 3558]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ლომაია კახა (განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი); სიხარულიძე კახა (საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლება.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიბიუროკრატიული პროექტი; ლიცენზიები; კანონპროექტი; ეროვნული გამოცდები; ტესტები; უვიზო რეჟიმი; ტურიზმი.
"ვიჩქაროთ ნელა" : ქვეყანა პრივილეგირებული პენსიების, მოშიმშილე ოჯახებისა და ექიმთა "არაფრისმთქმელი" ლიცენზიების გარეშე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 აპრილი. - N89 (949). - გვ.A2[MFN: 4587]
ანოტაცია:  სოციალური დახმარების ახალი პროგრამის შესახებ
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ვლადიმერ (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  სიღატაკე; პროგრამა; სოციალური დახმარება; რეფორმები.
1. გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 აგვისტო. - N173 (1033). - გვ.A6[MFN: 5299]
ანოტაცია:  საქართველოს გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო აცხადებს კონკურსს საქართველოს კანონის "წიაღის შესახებ" მე-17 მუხლის შესაბამისად წიაღით სარგებლობის ლიცენზიების მოსაპოვებლად