ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 94 ჩანაწერი
დღეს საქართველო კიდევ ერთხელ გაიმარჯვებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A2[MFN: 317 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის სხდომაზე მოისმინეს ინფორმაცია ევროპარლამენტის რეზოლუციაზე საქართველოს შესახებ; განიხილეს მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნებზე საარჩევნო ბარიერის საკითხი და დადგენილების პროექტები: "ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით" და "ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის მიზეზების დამდგენი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ"
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე); ჩიხრაძე ფიქრია (დეპუტატი); ბერძენიშვილი დავით (დეპუტატი); კუკავა კახა (დეპუტატი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება: ცხინვალი .
თემატიკა: საქართველოს პარლამენტის სხდომა .
საკვანძო სიტყვები: ევროპარლამენტის რეზოლუცია ; მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნები ; საარჩევნო ბარიერი ; დროებითი საგამოძიებო კომისია .
პრეზიდენტის შეხვედრა ახალ და ძველ დეპუტატებთან // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 460 ]
ანოტაცია: მ. სააკაშვილის შეხვედრა ა.წ. 24 ოქტომბრის შუალედურ არჩევნებში გამარჯვებულ მაჟორიტარ დეპუტატებთან: გ.ასანიძესთან, თ. ჭეიშვილთან, ჯ. პატიაშვილთან და თეიმურაზ ცერცვაძესთან ქვეყანაში შექმნილ მდგომარეობაზე. გ. თორთლაძისა და ზ. ძიძიგურის პრესკონფერენცია, დაგომისის ხელშეკრულების გაუქმების მოთხოვნით. გ. თორთლაძის შეხვედრა პრეზიდენტთან
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); ჭეიშვილი თეიმურაზ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პალამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); ცერცვაძე თეიმურაზ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი ზესტაფონის რაიონიდან); თორთლაძე გია (პარლამენტარი); ძიძიგური ზვიად (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია: სახელმწიფო კანცელარია ; "ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატები ; საქართველოს პარლამენტი .
თემატიკა: საპარლამენტო არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: მაჟორიტარი დეპუტატი ; ანტიკორუფციული ღონისძიებები ; საპარლამენტო უმრავლესობა ; პრესკონფერენცია ; ინიციატივა ; ლობირება .
მჭედლიშვილი, თამარ
პარლამენტარების საპროტესტო წერილი რომლის ადრესატი მიხეილ სააკაშვილია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 15 ოქტომბერი. - N245. - გვ.A2[MFN: 594 ]
ანოტაცია: შუალედური არჩევნების დროს საარჩევნო ბარიერის გაუქმების შესახებ, რომლის გადალახვის შემთხვევაში ესა თუ ის მაჟორიტარი კანდიდატი გამარჯვებულად იქნებოდა ცნობილი
თემატიკა: მაჟორიტარული არჩევნები .
საკვანძო სიტყვები: არჩევნები ; მაჟორიტარი დეპუტატი ; ცვლილები საარჩევნო კანონში .
შუალედური არჩევნები სენსაციების გარეშე // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A3. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 904 ]
ანოტაცია: პარლამენტის შუალედური მაჟორიტარული არჩევნების შედეგები
პერსონალია: ჯიბლაძე პაატა (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); შატბერაშვილი სოსო (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჟვანია თამარ ("სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" აღმასრულებელი დირექტორი); ნონიკაშვილი ზურაბ (ცსკ-ოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჭეიშვილი თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ცერცვაძე თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა ([ლეიბორისტული პარტიის ხელ-ლი]); სააკაშვილი მიხეილ ([საქართველოს პრეზიდენტი]).
ორგანიზაცია: ცენტრალური საარჩევნო კომისია ; ა/ო "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება" ; პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობა" ; "ნაციონალური მოძრაობა" ; გაერო ; ლეიბორისტული პარტია .
საკვანძო სიტყვები: პარლამენტი ; მაჟორიტარი ; არჩევნები ; ამომრჩეველი .