ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 94 ჩანაწერი
დღეს საქართველო კიდევ ერთხელ გაიმარჯვებს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A2[MFN: 317]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის სხდომაზე მოისმინეს ინფორმაცია ევროპარლამენტის რეზოლუციაზე საქართველოს შესახებ; განიხილეს მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნებზე საარჩევნო ბარიერის საკითხი და დადგენილების პროექტები: "ცხინვალის რეგიონში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით" და "ზვიად გამსახურდიას სიკვდილის მიზეზების დამდგენი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნის მიზანშეწონილობის შესახებ"
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავჯდომარე); ჩიხრაძე ფიქრია (დეპუტატი); ბერძენიშვილი დავით (დეპუტატი); კუკავა კახა (დეპუტატი); გამსახურდია ზვიად (საქართველოს პირველი პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს პარლამენტი.
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის სხდომა.
საკვანძო სიტყვები:  ევროპარლამენტის რეზოლუცია; მაჟორიტარი დეპუტატების არჩევნები; საარჩევნო ბარიერი; დროებითი საგამოძიებო კომისია.
პრეზიდენტის შეხვედრა ახალ და ძველ დეპუტატებთან // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 460]
ანოტაცია:  მ. სააკაშვილის შეხვედრა ა.წ. 24 ოქტომბრის შუალედურ არჩევნებში გამარჯვებულ მაჟორიტარ დეპუტატებთან: გ.ასანიძესთან, თ. ჭეიშვილთან, ჯ. პატიაშვილთან და თეიმურაზ ცერცვაძესთან ქვეყანაში შექმნილ მდგომარეობაზე. გ. თორთლაძისა და ზ. ძიძიგურის პრესკონფერენცია, დაგომისის ხელშეკრულების გაუქმების მოთხოვნით. გ. თორთლაძის შეხვედრა პრეზიდენტთან
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); ჭეიშვილი თეიმურაზ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პალამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი); ცერცვაძე თეიმურაზ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატი ზესტაფონის რაიონიდან); თორთლაძე გია (პარლამენტარი); ძიძიგური ზვიად (პარლამენტარი).
ორგანიზაცია:  სახელმწიფო კანცელარია; "ნაციონალური მოძრაობა-დემოკრატები; საქართველოს პარლამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  მაჟორიტარი დეპუტატი; ანტიკორუფციული ღონისძიებები; საპარლამენტო უმრავლესობა; პრესკონფერენცია; ინიციატივა; ლობირება.
1. მჭედლიშვილი, თამარ
პარლამენტარების საპროტესტო წერილი რომლის ადრესატი მიხეილ სააკაშვილია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 15 ოქტომბერი. - N245. - გვ.A2[MFN: 594]
ანოტაცია:  შუალედური არჩევნების დროს საარჩევნო ბარიერის გაუქმების შესახებ, რომლის გადალახვის შემთხვევაში ესა თუ ის მაჟორიტარი კანდიდატი გამარჯვებულად იქნებოდა ცნობილი
თემატიკა:  მაჟორიტარული არჩევნები.
საკვანძო სიტყვები:  არჩევნები; მაჟორიტარი დეპუტატი; ცვლილები საარჩევნო კანონში.
შუალედური არჩევნები სენსაციების გარეშე // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A3. - დროის პერიოდი: 2004-10-25[MFN: 904]
ანოტაცია:  პარლამენტის შუალედური მაჟორიტარული არჩევნების შედეგები
პერსონალია:  ჯიბლაძე პაატა (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); შატბერაშვილი სოსო (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჟვანია თამარ ("სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების" აღმასრულებელი დირექტორი); ნონიკაშვილი ზურაბ (ცსკ-ოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებელი); ასანიძე გიორგი (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ჭეიშვილი თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); პატიაშვილი ჯუმბერ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ცერცვაძე თემურ (პარლამენტის მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატი); ნათელაშვილი შალვა ([ლეიბორისტული პარტიის ხელ-ლი]); სააკაშვილი მიხეილ ([საქართველოს პრეზიდენტი]).
ორგანიზაცია:  ცენტრალური საარჩევნო კომისია; ა/ო "სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება"; პოლიტიკური გაერთიანება "ერთობა"; "ნაციონალური მოძრაობა"; გაერო; ლეიბორისტული პარტია.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი; მაჟორიტარი; არჩევნები; ამომრჩეველი.