პრობლემა კვლავ გადაუჭრელია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.A4[MFN: 182 ]
ანოტაცია: ღვინის ქარხნების მიერ კახელი მევენახეებისგან ყურძნის შესყიდვის პრობლემები
პერსონალია: რამაზაშვილი ზურაბ (თელავის ღვინის მარნის სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: თელავის ღვინის მარანი .
საკვანძო სიტყვები: კახეთის ღვინის ქარხნები ; ღვინის ხარისხი ; ღვინის ბაზარი ; სახელმწიფო სუბსიდია ; საფერავი ; კაბერნე სოვინიონი ; საერთაშორისო კონკურსი .
"ვინცა წაიკითხოთ, შენდობა ბრძანეთ...." მირზაანი ფიროსმანობას ახალი მარანით შეეგება // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 19 ოქტომბერი. - N248. - გვ.B1[MFN: 556 ]
ანოტაცია: მირზაანში ფიროსმანობის დღესასწაულთან დაკავშირებით
პერსონალია: დიასამიძე ნიაზ (აქციის ორგანიზატორი); კორინთელი ზაზა (აქციის ორგანიზატორი); კობერიძე ლევან (GWS-ის წარმომადგენელი).
თემატიკა: დღესასწაული .
საკვანძო სიტყვები: ფიროსმანობა ; სახლ-მუზეუმი ; მხატვარი ; ფესტივალი "არტ-გენი" ; "თამადა" ; მირზაანი .
პრიამ-ნიუს ბიზნესი
"ქინძმარაულის მარანი" მაისში ღვინოს ევროპაში გაიტანს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 აპრილი. - N87 (1239). - გვ.B2[MFN: 11147 ]
პერსონალია: კეკუა გიორგი (კომპანია "ქინძმარაული მარანის" დირექტორი).
თემატიკა: ღვინო. ღვინის მრეწველობა .
საკვანძო სიტყვები: პროდუქცია .
პრაიმ-ნიუს ბიზნესი
"თელავის ღვინის მარანი" თელავში 3-სართულიან მარანს აშენებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 21 აპრილი. - N87 (1239). - გვ.B2[MFN: 11148 ]
პერსონალია: ჯავახიშვილი თენგიზ (კომპანია "თელავის ღვინის მარანის" დირექტორი).
მეღვინეებმა ჩინეთის, საბერძნეთისა და თურქეთის ბაზრის ათვისება დაიწყეს : რაში უნდა დაიხარჯოს 700 ათასი ლარი // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 6 ივლისი. - N149 (1301). - გვ.B1-2[MFN: 13989 ]
ანოტაცია: საუბრობენ მეწარმეები, შექმნილ პრობლემებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ცისკარიშვილი პაატა (შპს "თელავის მარანის" დირექტორი); მარგველაშვილი გიორგი (სს "თბილღვინოს" პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: "თბილღვინო" ; "თელავის მარანი" .
თემატიკა: ალკოჰოლიანი სასმელები ; ბიზნესი ; საქართველოს ეკონომიკა ; ქართველი მეწარმეები ; ღვინო .
საკვანძო სიტყვები: ღვინის წარმოება ; რუსული ბაზრის დაკარგვა ; მეღვინეების დახმარება ; ღვინის გაყიდვა ; გამოყოფილი თანხები .
სააქციო საზოგადოება "ბაზისბანკი" აცხადებს აუქციონს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 14 ივლისი. - N156 (1308). - გვ.A8[MFN: 14268 ]