დაბადების დღე რთველში // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 6 ოქტომბერი. - N221 (1373). - გვ.A5[MFN: 16438]
ანოტაცია:  კომპანიის სამომავლო გეგმებზე
პერსონალია:  კეკუა გია (კომპანია "ქინძმარაულის მარანი" გენერალური დირექტორი); სესიაშვილი გივი (კომპანიის მთავარი აგრონომი).
ორგანიზაცია:  კომპანია "ქინძმარაულის მარანი".
თემატიკა:  მევენახეობა; ბიზნესი; ალკოჰოლიანი სასმელები.
საკვანძო სიტყვები:  ხუთი წლის იუბილე; კომპანიის ისტორიიდან; კომპანიის ასორტიმენტი; გამოცდილი სპეციალისტები; პროდუქციის ექსპორტი.
რომი : კასრში გამომწყვდეული თავგადასავალი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "მარანი" N2.3.4. დასასრული შემდეგ ნომერში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 31 მარტი. - N70 (1514). - გვ.22.23. - დანართი "მარანი", მარტი, 2007. N3(5)[MFN: 21534]
ანოტაცია:  რომის მოხმარებისა და ევროპული ლიტერატურის როლის თაობაზე ამ სასმელის პოპულარიზაციაში
პერსონალია:  ორბელიანი გრიგოლ (მწერალი); დეფო დანიელ (მწერალი); პო ედგარ (მწერალი); დიკენსი ჩარლზ (მწერალი); დიუმა ალექსანდრ (მწერალი); ჰემინგუეი ერნესტ (მწერალი); კორტასარი ხულიო (მწერალი); სელინჯერი ჯერომ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ჩანაწერები; ლიტერატურული პერსონაჟები; სასმელი.
1. ჭინჭარაული, ალექსი
ვაზზე და ღვინოზე უღვინოდ : ძველი მარანი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 თებერვალი. - N40 (1484). - გვ.6. - დანართი "მარანი", 2007, N2 (4)[MFN: 21726]
UDC:  663.2 + 634.8)(479.22)
საკვანძო სიტყვები:  ვაზი; კულტურა; ტრადიცია; ისტორია; ფოლკლორი.
რომი : კასრში გამომწყვდეული თავგადასავალი : დასაწყისი იხ. "მარანი" N2.3. დასასრული შემდეგ ნომერში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 თებერვალი. - N40 (1484). - გვ.21.22. - დანართი "მარანი", 2007. N2 (4)[MFN: 21750]
საკვანძო სიტყვები:  ტროპიკული ნექტარი; სასმელი.