ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 104 ჩანაწერი
კონსერვატორები "უფლებააყრილი მეწარმეების" უფლებებს დაიცავენ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 21 იანვარი. - N13. - გვ.A4[MFN: 267 ]
ანოტაცია: კონსერვატორებისა და საქართველოს მცირე მეწარმეთა ასოციაციის გაერთიანების შესახებ
პერსონალია: ძიძიგური ზვიად (პარლამენტარი); ბენდუქიძე კახა (ეკონომიკის მინისტრი); საკანდელიძე ანზორ (მეწარმე); დოლიძე ოთარ (მეწარმე).
საკვანძო სიტყვები: მემორანდუმი ; ხელმოწერა ; პრივატიზაცია .
მცირე მეწარმეებისათვის ახალი საგადასახადო კოდექსი მიუღებელია // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A4[MFN: 635 ]
ანოტაცია: ახალ საგადასახადო კოდექსთან დაკავშირებით
პერსონალია: ჟვანია ზურაბი (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია: მეწარმეთა ასოციაცია ; საქართველოს პარლამენტი ; ბრიტანული საქველმოქმედო ორგანიზაცია "ოქსფა"-ში ; გამომცემლობა "დიონისე" .
საკვანძო სიტყვები: საგადასახადო კოდექსი ; მცირე ბიზნესი ; პრესკონფერენცია .
პოსტრევოლუციური აჭარა - მეწარმეების და მესამე სექტორის თვალით : დამტკიცებული ბიუჯეტის დაუმტკიცებელი მუხლები : პოსტაბაშიძისეული ბიზნესგარემო // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 7 მაისი. - N101. - გვ.A1.3[MFN: 2073 ]
ანოტაცია: რევოლუციიდან ერთი წლის შემდეგ აჭარაში მიმდინარე პროცესებთან დაკავშირებით
პერსონალია: ფალავანდიშვილი ნარგიზ (ახალგაზრდა ეკონომისტთა ასოციაციის აღმასრულებელი დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები: რეგიონის პრობლემები ; არასამთავრობოები ; პრივატიზაცია ; ტენდერი ; ბიზნესი .
"60 წუთის" ჟურნალისტი მიხეილ ქარელის წინააღმდეგ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 მაისი. - N115. - გვ.A1.2[MFN: 2646 ]
ანოტაცია: პრეზიდენტის რწმუნებულის ფონდის შემოსავალ-გასავლის შესახებ
პერსონალია: ქარელი მიხეილ (პრეზიდენტის რწმუნებული შიდა ქართლში); ბიგანიშვილი ნანა (ჟურნალისტი); ჯალაბაძე ალიკა (პრეზიდენტის რწმუნებულის აპარატის კანცელარიის უფროსი); ამაშუკელი გია (ადვოკატი).
თემატიკა: პრეზიდენტის რწმუნებულები .
საკვანძო სიტყვები: ფონდის თანხები ; დაპირისპირება ; მეწარმეები ; დოკუმენტები .
"კონსერვატორები" და მეწარმეები ჩინოვნიკების წინააღმდეგ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 16 ივნისი. - N134 (994). - გვ.A2[MFN: 3147 ]