კომპრომისები გადაიდო // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ოქტომბერი. - N234(783). - გვ.A2[MFN: 50]
ანოტაცია: მოსკოვში მიმდინარე ქართულ-ოსური კონფლიქტის მოგვარების შერეული საკონტროლო კომისიის სხდომის მიმოხილვა
პერსონალია: კუსოვი თეიმურაზ (ჩრდილოეთ ოსეთის წარმომადგენელი); ჩოჩიევი ბორის; ევენჩევი (გენერალი); კულახმეტოვი მარატ; ბალუევსკი იური (გენერალური შტაბის უფროსი); კენიაკინი ვალერი (რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს საგანგებო დავალებათა ელჩი); ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ მინისტრი); კოკოითი ედუარდ (სამხრეთ ოსეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: შერეული საკონტროლო კომისია.
გეოგ.დასახელება: რუსეთი, მოსკოვი, თბილისი, სამაჩაბლო, ჩრ. ოსეთი.
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტი.
შავი ფული საქართველოშიც შავია : აფხაზეთი-"შავი ფულის" სალარო. საერთაშორისო პრაქტიკა ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლაში. პანკისი საერთაშორისო ანგარიშებში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.A1-A3[MFN: 51]
ანოტაცია: ვენის კონვენცია "ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის შესახებ" (1988). ევროსაბჭოს N141 კონვენცია "ფულის გათეთრების დანაშაულებრივი საქმიანობის შედეგად მოპოვებული შემოსავლების მოძიების, ამოღების და კონფისკაციის შესახებ" (1990). პალერმოს კონვენცია დანაშაულებრივი გზით მიღებული შემოსავლების გათეთრების კრიმინალიზაციაზე (2000). "ვოლფსბერგის პრინციპები"-საბანკო სექტორში შემოსავლების გათეთრების საწინააღმდეგო დირექტივები. "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ" საქართველოს კანონი (2004)
პერსონალია: კიკაბიძე კობა (ექსპერტი); კიკნაძე ლევან (აფხაზეთის უშიშროების სამსახურის უფროსი); ბერეზოვსკი ბორის (ოლიგარქი).
ორგანიზაცია: ოქსფორდის ანალიტიკური ცენტრი; აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტი; აფხაზეთის ტერიტორიაზე მოქმედი რუსულ-თურქულ-აფხაზური კომერციული ბანკები; "გლადიოლუსი"-მოსკოვის სასტუმროების მფლობელი ფირმა; ევროსაბჭო.
გეოგ.დასახელება: თურქეთი.
თემატიკა: საერთაშორისო საფინანსო პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები: ფულის გათეთრების ეტაპები; ნარკოტიკების ტრაფიკის საერთაშორისო ქსელი საქართველოში; ტრანსნაციონალური დანაშაულებრივი ორგანიზაციები; ტერორიზმის დაფინანსების ალ-ქაიდას ქსელი.
რადზიხოვსკი, ლეონიდ
"მოსკოვს თბილისი უფრო სჭირდება, ვიდრე თბილისს მოსკოვი" // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 7 ოქტომბერი. - N238(787). - გვ.A1-A3[MFN: 144]
ფოტოები: რადზიხოვსკი ლეონიდ
ანოტაცია: საუბარი რუს ტელეწამყვან ლეონიდ რადზიხოვსკისთან რუსეთ -საქართველოს პოლიტიკური ურთიერთობების შესახებ/ესაუბრა რუსუდან ნიკურაძე
პერსონალია: რადზიხოვსკი ლეონიდ (ტელეკომპანია როსიას პოლიტიკური მიმომხილველი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკური ურთიერთობები.
"გაზის ოპეკი" - მოსკოვის რთული არჩევანი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 თებერვალი. - N20 (1464). - გვ.A1.3[MFN: 277]
UDC: 338(470)
თემატიკა: ეკონომიკა; უცხოეთის ამბები; რუსეთ-ირანის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: მოლაპარაკება ირანთან; ბუნებრივი აირი; მხარდაჭერა.
სოკორი, ვლადიმერ
მოსკოვი ბალტიისპირეთის ქვეყნებისგან ოკუპაციის ხარჯების ანაზღაურებას ითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A5[MFN: 418]
ანოტაცია: რუსეთის მოთხოვნა, ბალტიიპირეთის ქვეყნებმა გადაიხადონ კომპენსაცია ქონებაზე, რაც მათ ტერიტორიაზე დარჩა, რუსეთის ჯარების გასვლის შემდეგ
პერსონალია: ადამკუსი ვალდას (ლიტვის პრეზიდენტი); რუუტელი არნოლდ (ესტონეთის პრეზიდენტი); ვალიონისი ანტანას (ლიტვის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ემსისი ინდულის (ლატვიის პრემიერ-მინისტრი); ლანდსბერგისი ვიტაუტას (ლიტვის პირველი პრეზიდენტი); ზინგერისი ემანუელი (ლიტვის ებრაული სათვისტომოს ერთ-ერთი ლიდერი და ნაცისტური და საბჭოთა საოკუპაციო რეჟიმების დანაშაულთა აღმოფხვრის საერთაშორისო კომიტეტის თავჯდომარე).
თემატიკა: რუსეთ-ბალტიისპირეთის ქვეყნების ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები: კომპენსაცია; ოკუპაციის ხარჯები; სამხედრო ქონება.
ხაჯინბას მხარდაჭერამ ბასაევი და პუტინი მოკავშირეებად აქცია : თბილისი კი მოსკოვისგან შეიარაღებული ფორმირებების გაყვანის უზრუნველყოფას მოითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.A1,A2[MFN: 490]
ანოტაცია: აფხაზეთში შექმნილ ვითარებასთან დაკავშირებით, საპრეზიდენტო არჩევნების პერიოდში
პერსონალია: არძინბა ვლადისლავი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ხაჯინბა რაული (პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბასაევი შამილი (ტერორისტი); ზეხოვი ამინი (კავკასიის ხალხთა კონფედერაციის შტაბის უფროსი); გომიაშვილი გიორგი (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე); სააკაშვილი მიხეილი (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა: აფხაზეთში შექმნილი ვითარება.
საკვანძო სიტყვები: აფხაზეთი; არჩევნები; შეიარაღებული ფორმირებები; პრესკონფერენცია.