საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის უკომპრომისო მოხსენება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.A3[MFN: 94]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან ნინო ბურჯანაძესთან 7 ოქტომბერს სტრასბურგში ქართულ - რუსული ურთიერთობის დებატების შესახებ/ესაუბრა ნინო გომართელი
ისეთივე ქართველნი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A8[MFN: 609]
ანოტაცია: საქართველოს ისტორიის კათედრის პროფესორის, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორის, ნიკო ჯავახიშვილის მოხსენება თემაზე: დინასტიური ქორწინებანი ქართულ-აფხაზური სამეფო-სამთავროების წარმომადგენელთა შორის(18-19 ს.ს.) თსუ-ში
რეფორმების წინააღმდეგობრივი შედეგები. საქართველო "Human Rights Watch"-ის ყოველწლიურ მოხსენებაში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A1.7[MFN: 1233]
ანოტაცია: საერთაშორისო ორგანიზაცია "Human Rights Watch"-ის მიერ გაკეთებული საანგარიშო მიმოხილვა და შეფასება საქართველოში ახალი ხელისუფლების მიერ გატარებულ რეფორმებთან დაკავშირებით
ფინანსური მონიტორინგის სამსახური ევროპის საბჭოსთვის მოხსენებას ამზადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 იანვარი. - N7. - გვ.A4[MFN: 1862]
ანოტაცია: ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შეფასების რჩეულ ექსპერტთა კომიტეტის მე-16 პლენარული სხდომის გამართვის გამო, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს დელეგაცია
პერსონალია:გეგუჩაძე ნიკოლოზ (საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).