საკვანძო სიტყვები:  დებატები; კონფლიქტი; ტერორიზმი.
ისეთივე ქართველნი // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.A8[MFN: 609]
ანოტაცია:  საქართველოს ისტორიის კათედრის პროფესორის, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორის, ნიკო ჯავახიშვილის მოხსენება თემაზე: დინასტიური ქორწინებანი ქართულ-აფხაზური სამეფო-სამთავროების წარმომადგენელთა შორის(18-19 ს.ს.) თსუ-ში
პერსონალია:  ჯავახიშვილი ნიკო (ისტორიკოსი).
თემატიკა:  საქართველოს ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-აფხაზური ურთიერთობები; დინასტიური ქორწინებანი; შერეული ქორწინებები.
1. კოფი ანანი - სტილი და ტონი უცვლელია / 24 საათი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 იანვარი. - N14. - გვ.A2[MFN: 1164]
ანოტაცია:  გაერო-ს გენერალური მდივნის კოფი ანანის მიერ გაკეთებული მოხსენება რომელიც ეხება ქართულ-აფხაზური კონფლიქტის მოწესრიგებას
პერსონალია:  ანანი კოფი (გაერო-ს გენერალური მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართულ-აფხაზური კონფლიქტი; დამკვირვებელთა მისია; მოხსენება.
1. ჩხაიძე, სოფიკო
რეფორმების წინააღმდეგობრივი შედეგები. საქართველო "Human Rights Watch"-ის ყოველწლიურ მოხსენებაში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A1.7[MFN: 1233]
ანოტაცია:  საერთაშორისო ორგანიზაცია "Human Rights Watch"-ის მიერ გაკეთებული საანგარიშო მიმოხილვა და შეფასება საქართველოში ახალი ხელისუფლების მიერ გატარებულ რეფორმებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  "Human Rights Watch".
თემატიკა:  რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  ადამიანის უფლებების დაცვა; ყოველწლიური მოხსენება; ანგარიში; შეფასება.
1. ფინანსური მონიტორინგის სამსახური ევროპის საბჭოსთვის მოხსენებას ამზადებს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 14 იანვარი. - N7. - გვ.A4[MFN: 1862]
ანოტაცია:  ევროპის საბჭოს ფულის გათეთრების წინააღმდეგ მიმართულ ღონისძიებათა შეფასების რჩეულ ექსპერტთა კომიტეტის მე-16 პლენარული სხდომის გამართვის გამო, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს დელეგაცია
პერსონალია:  გეგუჩაძე ნიკოლოზ (საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა:  ეკონომიკა. ფინანსური მონიტორინგი.
საკვანძო სიტყვები:  უკანონო შემოსავლები; შემოსავლების ლეგალიზაცია; ტერორიზმის დაფინანსება; დაფინანსების აღკვეთა.
1. აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი: მსოფლიოში ანტისემიტიზმი იზრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3. - გვ.A5[MFN: 1884]
ანოტაცია:  აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ყოველწლიური მოხსენება რომელიც მიეძღვნა მსოფლიოს 62 ქვეყანაში არსებულ ანტისემიტურ სიტუაციას
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); კოზაკი მაიკლ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივნის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტი.
გეოგ.დასახელება:  საფრანგეთი.
თემატიკა:  ანტისემიტიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  ანტისემიტიზმი; ვანდალური აქტები; ინციდენტების ზრდა; მოხსენება.