ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 1,685 ჩანაწერი
ბრძოლა წესების გარეშე-ლიფტების ბიზნესისათვის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 20 იანვარი. - N12. - გვ.A7[MFN: 1231]
ანოტაცია:  ვაკე-საბურთალოს რაიონული პროკურატურის მიერ ავთანდილ შარაშენიძისთვის "ძალადობის ან ძალადობის მუქარით სხვისი ნივთების დაზიანებით ან განადგურებით მონოპოლიური საქმიანობის განხორციელებაში" ბრალის წაყენებისა და ასევე ავთანდილ ქაწაშვილის მკვლელობაში დადანაშაულების გამო
პერსონალია:  შარაშენიძე თეიმურაზ(ბაჩო) (ფირმა "კომპიუტერ ლენდის"); ქაწაშვილი ავთანდილ ("თბილლიფტის" საქმის მწარმოებელი, მოკლული); ნიკოლაძე მირიან (იურისტი); პეტრიაშვილი ზაალ (მოწმე); ალავიძე სოსო (გამომძიებელი); ერაძე დავით ("სერვის ლიფტის" დირექტორი); ყიფიანი ია (ვაკე-საბურთალოს რაიონის პროკურორის თანაშემწე).
ორგანიზაცია:  ფირმა "კომპიუტერ ლენდი"; "თბილლიფტი"; "სერვის ლიფტი"; ვაკე-საბურთალოს რაიონული პროკურატურა.
თემატიკა:  დანაშაული. მკვლელობა.
საკვანძო სიტყვები:  ლიფტის ბიზნესი; მკვლელობა; ლიფტის ყუთები; გამოგონება; დაპირისპირება ბიზნესში.
1. კაციტაძე, თამარი
ფრთხილად! - ამანათში, შესაძლოა, აკრძალული ნივთები აღმოჩნდეს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 21 ოქტომბერი. - N250. - გვ.A7[MFN: 1476]
ანოტაცია:  საპატიმროებში აკრძალული ნივთების შემცველი ამანათების სხვისი ხელით შეგზავნის ფაქტები
პერსონალია:  ჩალოგავა რევაზი (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის N1 საპყრობილის დღის ცვლის უფროსი); კომახიძე ვახო (მართლმსაჯულების ომბუდსმენი); შაკაია (სტუდენტი, უკანონო პატიმარი).