წერილები მთავრობას // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 5 ოქტომბერი. - N236(785). - გვ.B6[MFN: 189]
ფოტოები:  პაპუაშვილი გიორგი
ანოტაცია:  საქართველოს იუსტიციის მინისტრის გიორგი პაპუაშვილის შეხვედრა სკოლის მოსწავლეებთან კანონიერების კულტურის შესახებ
პერსონალია:  პაპუაშვილი გიორგი (იუსტიციის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  იუსტიციის სამინისტრო; პატიმარი; არასრულწლოვანი დამნაშავე; სასჯელმოხდილი პატიმრები; პასპორტების გაყალბება; პენიტენციალური სისტემა; "კანონიერი ქურდი"; დარღვეული უფლებები; "ჩაშვების ინსტიტუტი"; მოზარდთა ალკოჰოლი და სიგარეტი.
1. გომართელი, ნინო
მდგომარეობა სტაბილურად დაძაბულია = რუსეთი კი ინფორმაციულ ვაკუუმს ქმნის // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 456]
ანოტაცია:  საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში, სოხუმის ხელისუფლების დამოკიდებულება ადგილობრივი მასმედიისადმი, აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის ადგილობრივი პასპორტების გაცემა
პერსონალია:  ხაშბა ნოდარ (სეპარატისტული აფხაზეთის პრემიერ-მინისტრი); ხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატი); არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის მოქმედი პრეზიდენტი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ხაშბა ნოდარ (აფხაზეთის დეფაქტო ხელისუფლების პრემიერ-მინისტრი); აკაბა გიორგი (მოსამართლე).
ორგანიზაცია:  აფხაზეთის პარლამენტი; აფხაზეთის ტელერადიოკომპანია; აფხაზეთის უზენაესი სასამართლო.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები; ოპოზიცია; რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობები; ტელევიზია; ტერაქტი; პასპორტი; ბრძანებულება; სტაბილიზაცია.
1. საპასპორტოებმა იუსტიციის სამინისტროში გადაინაცვლა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ნოემბერი. - N272. - გვ.A7[MFN: 1494]
ანოტაცია:  იუსტიციის სამინისტროს დაქვემდებარებაში საპასპორტოების გადასვლის შესახებ
ორგანიზაცია:  იუსტიციის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  პასპორტები; დაბადების მოწმობები; კორუფცია.
ამბები : რუსეთი მოლაპარაკებებისთვის მზად არის : ჯონ ტეფტი - საქართველოში აშშ-ს ახალი ელჩის კანდიდატურა : პარლამენტი კვლავ უპირისპირდება საგარეო საქმეთა სამინისტროს : კონტრაბანდა სამხრეთ ოსეთიდან : რუსი სამხედროები თავად ამბობენ აფხაზეთზე : ყალბი პასპორტები ვერ გამოიყენეს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N110. - გვ.A2. - ინფორმაციები[MFN: 2342]
პერსონალია:  ოზეროვი ვიქტორ (რუსეთის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი); ცერცვაძე ზურაბ (საჩხერის გამგებელი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ტეფტი ჯონ (ელჩობის კანდიდატი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. კონტრაბანდა. საზღვარგარეთის ქვეყნების ელჩები საქართველოში. პოლიტიკა.