მდგომარეობა სტაბილურად დაძაბულია = რუსეთი კი ინფორმაციულ ვაკუუმს ქმნის // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N260. - გვ.A2[MFN: 456]
ანოტაცია: საპრეზიდენტო არჩევნები აფხაზეთში, სოხუმის ხელისუფლების დამოკიდებულება ადგილობრივი მასმედიისადმი, აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის მოქალაქეებისთვის ადგილობრივი პასპორტების გაცემა
პერსონალია:ხაშბა ნოდარ (სეპარატისტული აფხაზეთის პრემიერ-მინისტრი); ხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატი); არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის მოქმედი პრეზიდენტი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითგამოცხადებული რესპუბლიკის პრეზიდენტობის კანდიდატი); პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); ხაშბა ნოდარ (აფხაზეთის დეფაქტო ხელისუფლების პრემიერ-მინისტრი); აკაბა გიორგი (მოსამართლე).
პერსონალია:ოზეროვი ვიქტორ (რუსეთის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის ხელმძღვანელი); ცერცვაძე ზურაბ (საჩხერის გამგებელი); გაბაშვილი კოტე (პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ტეფტი ჯონ (ელჩობის კანდიდატი).