ოთარ ცეცხლაძე დახვრეტას ითხოვს. ინტერვიუ საპყრობილედან // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 892]
ფოტოები:  ო. ცეცხლაძე. ნ. ქარცივაძე
ანოტაცია:  ინტერვიუ ო. ცეცხლაძესა და ნ. ქარცივაძესთან მათი დაკავების მიზეზებზე/ესაუბრა შორენა გოგიჩაიშვილი
პერსონალია:  ცეცხლაძე ოთარ (ხულოს ყოფილი გამგებელი); ქარცივაძე ნოდარ (შუახევის ყოფილი გამგებელი); პაპუაშვილი გიორგი (აჭარის შს მთავარი სამმართველოს უფროსი); მახარაძე მიხეილ ([აჭარის] უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); ბოლქვაძე ჯამბულ (ბიზნესმენი); ვაშალომიძე ლევან ([აჭარის] მთავრობის მეთაური); ხაბაზი კობა; ჩიტაძე ედნარ (ხულოს პოლიციის უფროსი); ჯაყელი ([ხულოს პოლიციის] სისხლის სამართლის სამძებროს უფროსი); ღლონტი დავით (შს სამმართველოს ყოფილი უფროსი); ჯორბენაძე ნარიმან ([აჭარის] სპორტკომიტეტის თავ-რე); აბაშიძე ასლან ([აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავ-რე]); აბაშიძე შოთა; ხაინდრავა გოგა ([სახელმწიფო მინისტრი]); სააკაშვილი მიხეილ ([საქართველოს პრეზიდენტი]).
ორგანიზაცია:  აჭარის მინისტრთა საბჭო; ბათუმის პორტი; სარფის საბაჟო; ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი; "ყაზბეგი"; "კოკა-კოლა"; აჭარის შს სამმართველო.
გეოგ.დასახელება:  აჭარა (სარფი).
თემატიკა:  უკანონო დანაშაული.
საკვანძო სიტყვები:  დანაშაული; უკანონო დაკავება; სასჯელი; ხე-ტყის უკანონო ჩეხვა; ხე-ტყის კონტრაბანდა; "ბაბუინები"; "ვარდების რევოლუცია".
ურთიერთგაგების მემორანდუმი ხელსაყრელ კონტრაქტად შეფასდა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-12-06[MFN: 1235]
ანოტაცია:  ფოთის საზღვაო ნავსადგურის გაყიდვასთან დაკავშირებით მიღწეული შეთანხმების შესახებ
პერსონალია:  მიმინოშვილი თემურ (ფოთის საზღვაო ნავსადგურის გენერალური დირექტორი); დამენია კახა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია:  შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური; "პრომეტკო ჯორჯია"; "მეტალექსი"; "ჯე-ეს-კო".
საკვანძო სიტყვები:  პორტი; მემორანდუმი; შეთანხმება.
აუდიტი რკინიგზაში, "მადნეულში" და ფოთის პორტში. რკინიგზის აუდიტორული შემოწმება არაფრისმთქმელი დასკვნის შემუშავებით დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 20 ნოემბერი. - N276. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 1501]
ანოტაცია:  "მადნეულში", ფოთის პორტსა და რკინიგზაში საერთაშორისო აუდიტის შეყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კონცელიძე არჩილ (რკინიგზის ფინანსური დირექტორი); იანგი ერნსტ ენდ; ცაგარელი მამუკა ("მადნეულის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია:  საერთაშორისო სავალუტო ფონდი; "მადნეული"; ფოთის პორტი; რკინიგზა; "ერნსტ ენდ იანგი"; "დელიო ენდ ტოშმა".
თემატიკა:  საერთაშორისო აუდიტი.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო აუდიტი; ქონების ნუსხა; დებიტორული დავალიანება; ფინანსური კონტროლი; ბუღალტერია; ბუღალტრული აღრიცხვა.