ოთარ ცეცხლაძე დახვრეტას ითხოვს. ინტერვიუ საპყრობილედან // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ოქტომბერი. - N254. - გვ.A1,3. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 892 ]
ფოტოები: ო. ცეცხლაძე. ნ. ქარცივაძე
ანოტაცია: ინტერვიუ ო. ცეცხლაძესა და ნ. ქარცივაძესთან მათი დაკავების მიზეზებზე/ესაუბრა შორენა გოგიჩაიშვილი
პერსონალია: ცეცხლაძე ოთარ (ხულოს ყოფილი გამგებელი); ქარცივაძე ნოდარ (შუახევის ყოფილი გამგებელი); პაპუაშვილი გიორგი (აჭარის შს მთავარი სამმართველოს უფროსი); მახარაძე მიხეილ ([აჭარის] უმაღლესი საბჭოს თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (შს მინისტრი); ბოლქვაძე ჯამბულ (ბიზნესმენი); ვაშალომიძე ლევან ([აჭარის] მთავრობის მეთაური); ხაბაზი კობა ; ჩიტაძე ედნარ (ხულოს პოლიციის უფროსი); ჯაყელი ([ხულოს პოლიციის] სისხლის სამართლის სამძებროს უფროსი); ღლონტი დავით (შს სამმართველოს ყოფილი უფროსი); ჯორბენაძე ნარიმან ([აჭარის] სპორტკომიტეტის თავ-რე); აბაშიძე ასლან ([აჭარის უმაღლესი საბჭოს ყოფილი თავ-რე]); აბაშიძე შოთა ; ხაინდრავა გოგა ([სახელმწიფო მინისტრი]); სააკაშვილი მიხეილ ([საქართველოს პრეზიდენტი]).
ორგანიზაცია: აჭარის მინისტრთა საბჭო ; ბათუმის პორტი ; სარფის საბაჟო ; ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტი ; "ყაზბეგი" ; "კოკა-კოლა" ; აჭარის შს სამმართველო .
გეოგ.დასახელება: აჭარა (სარფი ).
თემატიკა: უკანონო დანაშაული .
საკვანძო სიტყვები: დანაშაული ; უკანონო დაკავება ; სასჯელი ; ხე-ტყის უკანონო ჩეხვა ; ხე-ტყის კონტრაბანდა ; "ბაბუინები" ; "ვარდების რევოლუცია" .
ჯაკობია, ქეთინო
ურთიერთგაგების მემორანდუმი ხელსაყრელ კონტრაქტად შეფასდა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 25 იანვარი. - N16. - გვ.A2. - დროის პერიოდი: 2004-12-06[MFN: 1235 ]
ანოტაცია: ფოთის საზღვაო ნავსადგურის გაყიდვასთან დაკავშირებით მიღწეული შეთანხმების შესახებ
პერსონალია: მიმინოშვილი თემურ (ფოთის საზღვაო ნავსადგურის გენერალური დირექტორი); დამენია კახა (ეკონომიკური განვითარების მინისტრის მოადგილე).
ორგანიზაცია: შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური ; "პრომეტკო ჯორჯია" ; "მეტალექსი" ; "ჯე-ეს-კო" .
საკვანძო სიტყვები: პორტი ; მემორანდუმი ; შეთანხმება .
აუდიტი რკინიგზაში, "მადნეულში" და ფოთის პორტში. რკინიგზის აუდიტორული შემოწმება არაფრისმთქმელი დასკვნის შემუშავებით დასრულდა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ნოემბერი. - N276. - გვ.A4. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 1501 ]
ანოტაცია: "მადნეულში", ფოთის პორტსა და რკინიგზაში საერთაშორისო აუდიტის შეყვანასთან დაკავშირებით
პერსონალია: კონცელიძე არჩილ (რკინიგზის ფინანსური დირექტორი); იანგი ერნსტ ენდ ; ცაგარელი მამუკა ("მადნეულის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
ორგანიზაცია: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი ; "მადნეული" ; ფოთის პორტი ; რკინიგზა ; "ერნსტ ენდ იანგი" ; "დელიო ენდ ტოშმა" .
თემატიკა: საერთაშორისო აუდიტი .
საკვანძო სიტყვები: საერთაშორისო აუდიტი ; ქონების ნუსხა ; დებიტორული დავალიანება ; ფინანსური კონტროლი ; ბუღალტერია ; ბუღალტრული აღრიცხვა .