ანოტაცია: ფალსიფიცირებული წამლებით ვაჭრობასთან დაკავშირებით საქართველოში /სტატიას ერთვის პრეპარატების სია, რომლებსაც რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტრო იღებს ხმარებიდან და კრძალავს
პერსონალია:ყურაშვილი რამაზ (დიაბეტის საერთაშორისო ფედერაციის წევრი); ტურძელაძე თინა (წამლის სააგენტოს ხელმძღვანელი); ჭიპაშვილი ლადო (ჯანდაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის მინისტრი); ბარამიძე ქეთი ("მოძრაობა ფარმაკოტერორიზმის წინააღმდეგ" ხელმძღვანელი).
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების შემცველი პრეპარატების, ანტიბიოტიკების, ვიტამინების, გადასასხმელი საშუალებების, სხვადასხვა მედიკამენტების და საკერავი მასალების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 9 თებერვალი. - N28 (1180). - გვ.B8[MFN: 8764]
ინფორმაცია : რამდენიმე მუხლით დაწყებული გამოძიება : ელენე თევდორაძე კანონის გამკაცრების წინააღმდეგ : ბრალდებულებს ამერიკული ადვოკატების იმედი აქვთ : ფულის გამოძალვაში ეჭვმიტანილი დააკავეს : მოსკოვში დაკავებული კიდევ ერთი ქართველი : გამოძიება ბიუჯეტის ანგარიშსწორებაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 21 ნოემბერი. - N260 (1412). - გვ.A4[MFN: 17919]
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია საერთაშორისო ტენდერს ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების შემცველი პრეპარატების, ანტიბიოლტიკების, ვიტამინების, გადასასხმელი საშუალებების, სხვადასხვა სახის მედიკამენტების, საკერავი მასალების, შრატების და ვაქცინების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (1457). - გვ.C4[MFN: 19652]