ფრინველის გრიპის საშიშროება // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 იანვარი. - N10 (1162). - გვ.A4[MFN: 8203]
ანოტაცია:  სამი სამინისტრო ერთობლივი ბრძოლით შესძლებს, რომ საქართველოს არ შეექმნება საფრთხე ქათმის ვირუსის გავრცელებისა
ორგანიზაცია:  სოფლის მეურნეობის სამინისტრო; ჯანდაცვის სამინისტრო; ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  მაშბაბური ვირუსი; ბრძოლა ვირუსის წინააღმდეგ; შემოთავაზებული პრეპარატები.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების შემცველი პრეპარატების, ანტიბიოტიკების, ვიტამინების, გადასასხმელი საშუალებების, სხვადასხვა მედიკამენტების და საკერავი მასალების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 9 თებერვალი. - N28 (1180). - გვ.B8[MFN: 8764]
ინფორმაცია : რამდენიმე მუხლით დაწყებული გამოძიება : ელენე თევდორაძე კანონის გამკაცრების წინააღმდეგ : ბრალდებულებს ამერიკული ადვოკატების იმედი აქვთ : ფულის გამოძალვაში ეჭვმიტანილი დააკავეს : მოსკოვში დაკავებული კიდევ ერთი ქართველი : გამოძიება ბიუჯეტის ანგარიშსწორებაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 21 ნოემბერი. - N260 (1412). - გვ.A4[MFN: 17919]
თემატიკა:  სამართალი; კრიმინალური ქრონიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ბრძოლა ფალსიფიკაციასთან; სამედიცინო პრეპარატები; არასრულწლოვნები; გიორგაძის მომხრეები; ყაჩაღობა.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია საერთაშორისო ტენდერს ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების შემცველი პრეპარატების, ანტიბიოლტიკების, ვიტამინების, გადასასხმელი საშუალებების, სხვადასხვა სახის მედიკამენტების, საკერავი მასალების, შრატების და ვაქცინების შესყიდვაზე და იწვევს ტენდერში მონაწილეობის მისაღებად ყველა დაინტერესებულ პირს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 იანვარი. - N13 (1457). - გვ.C4[MFN: 19652]
1. საჯაია, ნანა
რეზისტენტული ტუბერკულოზის მკურნალობა მხოლოდ ზუგდიდის საავადმყოფოში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 29 მარტი. - N68 (1512). - გვ.A6[MFN: 21286]
ანოტაცია:  ტუბერკულიოზთან ბრძოლის მეთოდებზე
საკვანძო სიტყვები:  დაავადებული პაციენტები; ტუბსაწინააღმდეგო პრეპარატები; სტაციონალური მკურნალობა; ამბოლატორიული მკურნალობა.