საკვანძო სიტყვები: მკვლელობა ; სისხლის სამართლის საქმე .
მარკო ტარდელი ეგვიპტეს დაემშვიდობა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.B5[MFN: 700 ]
ანოტაცია: ეგვიპტის საფეხბურთო ნაკრების იტალიელი მწვრთნელის მარკო ტარდელის სამსახურიდან დათხოვნის მიზეზები და შოტლანდიის ეროვნული ნაკრების გერმანელი მწვრთნელის ბერტი ფოგთსის ერთმატჩიანი დისკვალიფიკაციის გამო
პერსონალია: ტარდელი მარკო (მწვრთნელი); ფოგთსი ბერტი (მწვრთნელი); გაზაევი ვალერი (მწვრთნელი); მაკბეტი ჯონ (შოტლანდიის ფეხბურთის ასოციაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: ეგვიპტის ფეხბურთის ფედერაცია ; შოტლანდიის ფეხბურთის ასოციაცია ; ფიფა .
საკვანძო სიტყვები: ეგვიპტის საფეხბურთო ნაკრები ; სამსახურიდან დათხოვნა ; დოპინგის პრობლემა ფეხბურთში ; იტალიური ფეხბურთი ; შოტლანდიის ეროვნული ნაკრები ; ერთმატჩიანი დისკვალიფიკაცია .
ძალადობა ოჯახში - კერძო თუ საზოგადოებრივი პრობლემა? // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A6[MFN: 854 ]
ორგანიზაცია: "საფარი" .
საკვანძო სიტყვები: აგრესია ; ოჯახში ძალადობა .
ნავთობსადენის მშენებლობამ სოფლებს ბევრი პრობლემა მოუხსნა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A5. - ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანისა და სამხრეთ კავკასიის გაზსადენის პროექტები[MFN: 946 ]
ანოტაცია: საქართველოში ნავთობსადენის მშენებლობის მიმდებარე სოფლებისთვის საზოგადოებრივი ინვესტირების პროგრამა (CIP)
პერსონალია: გუსეინოვი სეიფადინ (ახტაგლას მკვიდრი და თემის საინიციატივო ჯგუფის თავ-რე); უმფრიანი გულადი (თეთრი წყაროს საკრებულოს თავ-რე).
ორგანიზაცია: BP ; BTC/SCP ; M "მერმისი ქორი" .
გეოგ.დასახელება: საქართველო (მარაბდა ).
თემატიკა: სოფლის განვითარება ; ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის მშენებლობა .
საკვანძო სიტყვები: სოფელი ; თემი ; ადგილობრივი ინფრასტრუქტურა ; სოციალური სამსახურის განვითარება ; ადგილობრივი ხელისუფლება ; საზოგადოებრივი ინვესტირების პროგრამა ; პარტნიორი ორგანიზაციები ; ფერმერები .