საკვანძო სიტყვები:  მკვლელობა; სისხლის სამართლის საქმე.
მარკო ტარდელი ეგვიპტეს დაემშვიდობა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 13 ოქტომბერი. - N243. - გვ.B5[MFN: 700]
ანოტაცია:  ეგვიპტის საფეხბურთო ნაკრების იტალიელი მწვრთნელის მარკო ტარდელის სამსახურიდან დათხოვნის მიზეზები და შოტლანდიის ეროვნული ნაკრების გერმანელი მწვრთნელის ბერტი ფოგთსის ერთმატჩიანი დისკვალიფიკაციის გამო
პერსონალია:  ტარდელი მარკო (მწვრთნელი); ფოგთსი ბერტი (მწვრთნელი); გაზაევი ვალერი (მწვრთნელი); მაკბეტი ჯონ (შოტლანდიის ფეხბურთის ასოციაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  ეგვიპტის ფეხბურთის ფედერაცია; შოტლანდიის ფეხბურთის ასოციაცია; ფიფა.
საკვანძო სიტყვები:  ეგვიპტის საფეხბურთო ნაკრები; სამსახურიდან დათხოვნა; დოპინგის პრობლემა ფეხბურთში; იტალიური ფეხბურთი; შოტლანდიის ეროვნული ნაკრები; ერთმატჩიანი დისკვალიფიკაცია.
1. ბასილაშვილი, ნანა
ძალადობა ოჯახში - კერძო თუ საზოგადოებრივი პრობლემა? // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 26 ნოემბერი. - N281. - გვ.A6[MFN: 854]
ანოტაცია:  ოჯახში ძალადობასა და აგრესიაზე
პერსონალია:  მახაშვილი ნინო (ფსიქოტერაპევტი).
ორგანიზაცია:  "საფარი".
თემატიკა:  ძალადობა.
საკვანძო სიტყვები:  აგრესია; ოჯახში ძალადობა.
1. ნავთობსადენის მშენებლობამ სოფლებს ბევრი პრობლემა მოუხსნა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.A5. - ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანისა და სამხრეთ კავკასიის გაზსადენის პროექტები[MFN: 946]
ანოტაცია:  საქართველოში ნავთობსადენის მშენებლობის მიმდებარე სოფლებისთვის საზოგადოებრივი ინვესტირების პროგრამა (CIP)
პერსონალია:  გუსეინოვი სეიფადინ (ახტაგლას მკვიდრი და თემის საინიციატივო ჯგუფის თავ-რე); უმფრიანი გულადი (თეთრი წყაროს საკრებულოს თავ-რე).
ორგანიზაცია:  BP; BTC/SCP; M "მერმისი ქორი".
გეოგ.დასახელება:  საქართველო (მარაბდა).
თემატიკა:  სოფლის განვითარება; ბაქო-თბილისი-ჯეიჰანის ნავთობსადენის მშენებლობა.
საკვანძო სიტყვები:  სოფელი; თემი; ადგილობრივი ინფრასტრუქტურა; სოციალური სამსახურის განვითარება; ადგილობრივი ხელისუფლება; საზოგადოებრივი ინვესტირების პროგრამა; პარტნიორი ორგანიზაციები; ფერმერები.