ჩანაწერები: თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 492 ჩანაწერი
მალხაზას დაბრუნება.(pico-pico) - ყოჩაღი კაჭკაჭი მალხაზა // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 15 ნოემბერი. - N271. - გვ.B6[MFN: 1447 ]
ანოტაცია: გაზეთ "კავკასიონში" 1994 წელს დაბეჭდილი პუბლიცისტური ნოველა, მალხაზას ერთ-ერთი საბრძოლო თავგვდასავალი
ორგანიზაცია: გაზეთი "კავკასიონი" .
საკვანძო სიტყვები: მხატვრულ-პუბლიცისტური პერსონაჟი .
2004 წლის სახელმწიფო პრემიის ნომინანტები. საქართველოს პრეზიდენტთან არსებული ლიტერატურის, ხელოვნებისა და არქიტექტურის სახელმწიფო პრემიების კომიტეტისაგან // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 20 ნოემბერი. - N276. - გვ.B7. - დროის პერიოდი: 2004[MFN: 1618 ]
ანოტაცია: სახელმწიფო პრემიის ნომინანტები
პერსონალია: ბურჭულაძე ზაზა (მწერალი); გოჩიაშვილი ელა (პოეტი); ქვლივიძე მიხეილ (პოეტი); კეჭაყმაძე იოსებ (კომპოზიტორი); მირზაშვილი თენგიზ (მხატვარი); ლორთქიფანიძე ნუგზარ (რეჟისორი); ბორაშვილი როლანდ(მიხო) (კინორეჟისორი); ჯანელიძე დავით (კინორეჟისორი); გერსამია გიორგი (ოპერატორი); ცინცაძე გიორგი (კომპოზიტორი); ფაჩუაშვილი ჯეირან (მხატვარი); ხუტუნაშვილი ევა (მსახიობი); ხერხაძე ანზორ (მსახიობი); ბალავაძე თამარ ; ფრანგიშვილი გოგი ; ადამია ლევან ; ზენაიშვილი ემზარ ; ბენაშვილი გურამ (მწერალი); დოიაშვილი თეიმურაზ (მწერალი); დარბაისელი ნინო (პოეტი); კვაჭანტირაძე თამაზ (კრიტიკოსი, ლიტერატურათ მცოდნე); მახარაძე მიხეილ ; ტონია ნანა ; კიკნაძე ზურაბ ; ჭუმბურიძე იოსებ ; გეგელია გიული (არქიტექტორი); მემანიშვილი კონსტანტინე (არქიტექტორი); ბააზოვი ნათან (მთარგმნელი).
თემატიკა: სახელმწიფო პრემია .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო პრემია ; ნომინანტები ; ლიტერატურის დარგი ; მუსიკის დარგი ; სახვითი ხელოვნების დარგი ; კინოხელოვნების დარგი ; ტელევიზიის დარგი ; პუბლიცისტიკის დარგი ; არქიტექტურის დარგი ; თარგმანი .