საკვანძო სიტყვები: ყურძნის რეალიზაცია .
რა ელის მას, ვინც ტყეს არ უნახავს შვილებს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 6 ოქტომბერი. - N237(786). - გვ.A2[MFN: 90 ]
ანოტაცია: აჭარის რეგიონში ხე-ტყის უკანონოდ გაჩეხვასა და რეალიზაციაში ეჭვმიტანილების: ხულოს რაიონის გამგებლის ოთარ ცეცხლაძის, შუახევის რაიონის გამგებლის ნოდარ ქარცივაძის და მოადგილე თემურ დავითაძის დაკავების შესახებ
პერსონალია: ცეცხლაძე ოთარ (ხულოს რაიონის გამგებელი); ქარცივაძე ნოდარ (შუახევის რაიონის გამგებელი); მესხი თამაზ (ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი); დავითაძე თემურ (შუახევის რაიონის გამგებლის მოადგილე); ახობაძე სოფიკო (აჭარის გარემოსა და რესურსების დაცვის სამმართველოს უფროსი).
გეოგ.დასახელება: აჭარა .
საკვანძო სიტყვები: ხე-ტყე ; დაკავება .
ვოლკერის სია. რუსული კომპანიები ერაყელი დიქტატორის ნავთობის ყველაზე მსხვილი რეალიზატორები იყვნენ // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 27 ოქტომბერი. - N255[MFN: 1071 ]
ანოტაცია: დამოუკიდებელი საგამოძიებო კომისიის მიერ გაეროს ერაყული პროგრამის "სურსათი ნავთობის სანაცვლოდ" გამოძიების შედეგად გამოქვეყნებული სადამ ჰუსეინის რეჟიმის დროს ერაყული "შავი ოქროს" მთავარი კომპანიების სია, რომლებიც ახდენდნენ ნავთობის რეალიზაციას და რომელთა მთავარი პარტნიორები რუსული კომპანიები იყვნენ
ორგანიზაცია: "ალფა-ეკო" ; "მაშინოიმპორტი" ; კომპანია "Chevron Texaco Corp." ; კომპანია "Exxon Mobil Corp." ; Phoenix International" ; ერაყული ნავთობის უმსხვილესი ამერიკული რეალიზატორი "Coastal Corp." ; კომპანია "El Paso Corp." ; კომპანიის ფილიალი "Coastal Petroleum NV" ; კომპანია" Bayoil USA Inc." .
გეოგ.დასახელება: ბაგამის კუნძულები .
თემატიკა: ნავთობი .
საკვანძო სიტყვები: ჰუსეინის რეჟიმი ; ამერიკული ნავთობგადამამუშავებელი ქარხნები ; ერაყული "შავი ოქრო" .