მუდმივად საჭირო სამოქალაქო საზოგადოება / ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N73 (933). - გვ.A1.B1[MFN: 2829]
ფოტოები:  დარჩიაშვილი დავით
ანოტაცია:  ინტერვიუ დავით დარჩიაშვილთან
პერსონალია:  დარჩიაშვილი დავით (ფონდ "ღია საზოგადოება - საქართველოს" ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება; სამთავრობო გრანტები; დახმარება; რეფორმები; რეზერვისტები; სამხედრო ექსპერტები; ბაზების გაყვანა.
აშშ-ში წვრთნას 10 ქართველი რეზერვისტი გაივლის // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3129]
სწორი ნაბიჯი : ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის შეფსება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A1[MFN: 4801]
ანოტაცია:  ძევერას საწვრთნელი ბანაკის დახურვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  დევისი ტერი (ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი); ნიკოლეიშვილი ლევან (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  ძევერა.
თემატიკა:  ევროპის საბჭო. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. რეზერვისტები.
საკვანძო სიტყვები:  ცხინვალი; კონფლიქტის მოგვარება; რეზერვისტთა ბანაკი.
პრეზიდენტმა რეზერვისტები დააჯილდოვა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 ოქტომბერი. - N229 (1089). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5639]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სურგულაძე ვლადიმერ; უნგიაძე ზვიად; გორგაძე ირაკლი; დაჯილდოებულები.
გეოგ.დასახელება:  ლიკანი.
საკვანძო სიტყვები:  სტიქია საქართველოში; რეზერვისტთა თავდადება; დაჯილდოება.
ორი არმია : ერთი გვჭირდება და ერთს მივეჩვიეთ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N23 (883). - გვ.A1-2[MFN: 6832]
ანოტაცია:  ქართველ სამხედრო მოსამსახურეთა გაწვრთნის შესახებ, ამერიკული პროგრამით
პერსონალია:  ნიკოლეიშვილი ლევან (სამხედრო პოლკოვნიკი).
თემატიკა:  ქართული ჯარი; საქართველოს შეიარაღებული ძალები.
საკვანძო სიტყვები:  რეზერვისტები; ამერიკული საწვრთნელი პროგრამა; საყოველთაო გაწვევა.
რეზერვისტების ბოლო შეკრება და მომავალი გეგმები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 დეკემბერი. - N273 (1173). - გვ.A3[MFN: 7270]
ანოტაცია:  რეზერვისტთა მომზადების შესახებ
პერსონალია:  რურუა ნიკოლოზ (პარლამენტის თავდაცვისა და ეროვნული უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); შალამბერიძე ალექსანდრე (უფროსი ლეიტენანტი).
თემატიკა:  ქართული ჯარი; ეროვნული გვარდია.
საკვანძო სიტყვები:  რეზერვისტთა მომზადება; საველე ბანაკი; სარეზერვო შეკრება; რეზერვისტთა ბატალიონი.
უშუქობა, უწყლობა და სახტად დარჩენილი ქუთაისელები // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 15 თებერვალი. - N34 (894). - გვ.A1.2[MFN: 7973]
ანოტაცია:  ქუთაისში, სოფელ ქვიტირის ტერიტორიაზე, ცენტრალური წყალსაქაჩი მილის ჩამკეტების დაზიანებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატი).
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი (ქვიტირი).
საკვანძო სიტყვები:  წყალსადენის დაზიანება; დახმარება; ცისტერნებით მომარაგება; რეზერვისტები.