მუდმივად საჭირო სამოქალაქო საზოგადოება / ესაუბრა მაია ჭალაგანიძე // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N73 (933). - გვ.A1.B1[MFN: 2829 ]
ფოტოები: დარჩიაშვილი დავით
ანოტაცია: ინტერვიუ დავით დარჩიაშვილთან
პერსონალია: დარჩიაშვილი დავით (ფონდ "ღია საზოგადოება - საქართველოს" ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები: დაფინანსება ; სამთავრობო გრანტები ; დახმარება ; რეფორმები ; რეზერვისტები ; სამხედრო ექსპერტები ; ბაზების გაყვანა .
აშშ-ში წვრთნას 10 ქართველი რეზერვისტი გაივლის // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 11 ივნისი. - N130 (990). - გვ.A2[MFN: 3129 ]
სწორი ნაბიჯი : ევროპის საბჭოს გენერალური მდივნის შეფსება // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N92 (952). - გვ.A1[MFN: 4801 ]
ანოტაცია: ძევერას საწვრთნელი ბანაკის დახურვასთან დაკავშირებით
პერსონალია: დევისი ტერი (ევროპის საბჭოს გენერალური მდივანი); ნიკოლეიშვილი ლევან (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენშტაბის უფროსი).
გეოგ.დასახელება: ძევერა .
თემატიკა: ევროპის საბჭო. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. რეზერვისტები .
საკვანძო სიტყვები: ცხინვალი ; კონფლიქტის მოგვარება ; რეზერვისტთა ბანაკი .
პრეზიდენტმა რეზერვისტები დააჯილდოვა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 17 ოქტომბერი. - N229 (1089). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 5639 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); სურგულაძე ვლადიმერ ; უნგიაძე ზვიად ; გორგაძე ირაკლი ; დაჯილდოებულები .
გეოგ.დასახელება: ლიკანი .
თემატიკა: სტიქიური უბედურებები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: სტიქია საქართველოში ; რეზერვისტთა თავდადება ; დაჯილდოება .
ორი არმია : ერთი გვჭირდება და ერთს მივეჩვიეთ // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N23 (883). - გვ.A1-2[MFN: 6832 ]
ანოტაცია: ქართველ სამხედრო მოსამსახურეთა გაწვრთნის შესახებ, ამერიკული პროგრამით
პერსონალია: ნიკოლეიშვილი ლევან (სამხედრო პოლკოვნიკი).
თემატიკა: ქართული ჯარი ; საქართველოს შეიარაღებული ძალები .
საკვანძო სიტყვები: რეზერვისტები ; ამერიკული საწვრთნელი პროგრამა ; საყოველთაო გაწვევა .
რეზერვისტების ბოლო შეკრება და მომავალი გეგმები // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 9 დეკემბერი. - N273 (1173). - გვ.A3[MFN: 7270 ]
ანოტაცია: რეზერვისტთა მომზადების შესახებ
პერსონალია: რურუა ნიკოლოზ (პარლამენტის თავდაცვისა და ეროვნული უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); შალამბერიძე ალექსანდრე (უფროსი ლეიტენანტი).
გეოგ.დასახელება: საჩხერე .
თემატიკა: ქართული ჯარი ; ეროვნული გვარდია .
საკვანძო სიტყვები: რეზერვისტთა მომზადება ; საველე ბანაკი ; სარეზერვო შეკრება ; რეზერვისტთა ბატალიონი .
უშუქობა, უწყლობა და სახტად დარჩენილი ქუთაისელები // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 15 თებერვალი. - N34 (894). - გვ.A1.2[MFN: 7973 ]
ანოტაცია: ქუთაისში, სოფელ ქვიტირის ტერიტორიაზე, ცენტრალური წყალსაქაჩი მილის ჩამკეტების დაზიანებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატი).
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი (ქვიტირი ).
საკვანძო სიტყვები: წყალსადენის დაზიანება ; დახმარება ; ცისტერნებით მომარაგება ; რეზერვისტები .