სამშობლოში დროებით დაბრუნებული ქართველი კინოოსტატი : მიხეილ კობახიძის მოკლემეტრაჟიანი ფილმების რეტროსპექტივა // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 16 ოქტომბერი. - N246. - გვ.B3[MFN: 502]
ფოტოები:  კობახიძე მიხეილი
ანოტაცია:  რეჟისორ მიხეილ კობახიძისა და მისი ფილმების შესახებ
პერსონალია:  კობახიძე მიხეილი (რეჟისორი).
თემატიკა:  მოკლემეტრაჟიანი ფილმები.
საკვანძო სიტყვები:  კინო; რეჟისორი; ფილმი.
ქართული მოდერნიზმის რეტროსპექტივა : იმისთვის, რომ ქართული ხელოვნებაც ვისწავლოთ // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 30 დეკემბერი. - N291 (1151). - გვ.B8[MFN: 7801]
ანოტაცია:  გამოფენა "ქართული მოდერნიზმი" 10 მარტამდე გაგრძელდება
პერსონალია:  ციციშვილი მაია; ჭოღოშვილი ნინო (ხელოვნებათმცოდნეები).
ორგანიზაცია:  საქართველოს ისტორიის მუზეუმი; საქართველოს ეროვნული მუზეუმი; კულტურის სამინისტრო; ა. დიუმას ფრანგული ცენტრი.
თემატიკა:  ხელონება; გამოფენები; მხატვრობა.
საკვანძო სიტყვები:  გამოფენა "ქართული მოდერნიზმი"; ხელოვნების ნიმუშები.
ქართული სუფრა, ღვინის სმის წესი : რეტროსპექტივა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 თებერვალი. - N40 (1484). - გვ.3.4. - დანართი "მარანი", 2007, N2 (4)[MFN: 21725]
UDC:  39(=353.1) + 634.8 + 663.2](479.22)
საკვანძო სიტყვები:  თამადა; სადღეგრეძელო; სუფრული სიმღერები.
ანოტაცია:  ბერლინის კინოთეატრ "არსენალში" ქართული ფილმის რეტროსპექტივაზე
პერსონალია:  ურუშაძე ზაზა (რეჟისორი); ჩხაიძე გაგა (კინემატოგრაფისტთა ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურისა და სპორტის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმები; რეტროსპექტივა; კინემატოგრაფია.
დარდების შემგროვებელი - შარდენის 19 : "ვარდისფერი კაცი", ახალი სივრცე და პირველი პროექტი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 15 დეკემბერი. - N286 (1731). - გვ.A10[MFN: 31220]
UDC:  821.353.1 + 791.43](479.22)(092)
ანოტაცია:  გოდერძი ჩოხელის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი ღონისძიება
პერსონალია:  ჩოხელი გოდერძი (მწერალი, კინორეჟისორი); მესხი ქეთი; ჯაფარიძე სალომე (ახალგაზრდა კინორეჟისორების ასოციაცია "Paradox Film"-ის დამფუძნებლები).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები; ქართველი კინორეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  ხელოვნების ცენტრი; გამოფენა; ფილმი; რეტროსპექტივა; ლექსი; პროზა.
ქართული კინობმულები : კანის ფესტივალზე ქართული ფილმების რეტროსპექტივა გაიმართება // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 27 მარტი. - N70 (1814). - გვ.A11[MFN: 34722]
საკვანძო სიტყვები:  ინტერნეტ ბროუზერი; საიტი.
Прилетели! : თბილისში ელდარ რიაზანოვის ფილმების რეტროსპექტივა მიმდინარეობს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 30 აპრილი. - N95 (1839). - გვ.A12[MFN: 36043]
UDC:  791.43(470)(092)
ანოტაცია:  რეჟისორი ელდარ რიაზანოვი საქართველოში
პერსონალია:  რიაზანოვი ელდარ (რეჟისორი).
თემატიკა:  რუსი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  ფილმები; სცენარი.
ზღაპარი ანდერსენის შესახებ : ელდარ რიაზანოვის ფილმების რეტროსპექტივა დასრულდა // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 3 მაისი. - N98 (1842). - გვ.A11[MFN: 36181]
პერსონალია:  რიაზანოვი ელდარ (რუსი რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმი; მსახიობი; კინოხელოვნება.
მთავარი მაყურებელი - ბავშვები : ბათუმი ანიმაციური ფილმების ფესტივალს უმასპინძლებს // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 19 აპრილი. - N89 (1833). - გვ.A11[MFN: 36349]