ქაოსი ქუთაისის დასუფთავებაში // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 11 სექტემბერი. - N205 (1649). - გვ.A5[MFN: 27637]
პერსონალია:  მეშველიანი მერაბ (ქუთაისის საკრებულოს საქალაქო მეურნეობის კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქალაქებისა და დასახლებული ადგილების სანიტარია.
საკვანძო სიტყვები:  მოსახლეობა; ანტისანიტარია; პროექტი; გრანტი.
არასრული რეპორტაჟი საპყრობილედან : ოთხი წლის შემდეგ : ბიბლიოთეკა საპყრობილეში : საპყრობილის კომპიუტერული სკოლა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 4 ოქტომბერი. - N225 (1669). - გვ.A12[MFN: 28274]
ანოტაცია:  რუსთავის N2 საპყრობილის საერთო და მკაცრი რეჟიმის დაწესებულება კაპიტალური რემონტის შემდეგ
საკვანძო სიტყვები:  პატიმარი; კოლონია; თანამედროვე ტექნიკა; სანიტარია; ჰიგიენა.
1. ბუხაიძე, გვანცა
კაპიტალური დაბანდებები დასუფთავების სფეროში : დედაქალაქს 2500-მდე მეეზოვე ასუფთავებს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 13 ნოემბერი. - N259 (1703). - გვ.2. - ჩანართი "რეალურ კაპიტალი", N54[MFN: 30214]
UDC:  614.7
თემატიკა:  სანიტარია.
საკვანძო სიტყვები:  პროექტები; თბილისის უბნები; თბილისის მერია; მოსახლეობა; დასუფთავების პროგრამები.
სტრასბურგის სასამრათლოს გადაწყვეტილება : "არაჰუმანური და დამამცირებელი პირობები" ქართულ საპყრობილეში // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 29 იანვარი. - N18 (2056). - გვ.A5[MFN: 44993]
ფოტოები:  რამიშვილი შალვა; კოხრეიძე დავით
ანოტაცია:  შალვა რამიშვილის და დავით კოხრეიძის მიმართ ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე ევროსასამართლოს გადაწყვეტილება
პერსონალია:  რამიშვილი შალვა; კოხრეიძე დავით (ტელეკომპანია "202"-ის დამფუძნებლები); ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკა; პატიმრები; სანიტარია; სამართალი; ტელეკომპანიები.
1. ექიზაშვილი, ეკა
საქართველოში მოსავლის 20-30 ; -ს მავნებლები ანადგურებენ // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 26 თებერვალი. - N42 (2080). - გვ.B2[MFN: 47783]
ანოტაცია:  მცენარეთა დაცვა მავნებლებისგან
პერსონალია:  გეგენავა არჩილ (პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); ლიპარტია ზურაბ (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსის მოადგილე); კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  სანიტარია; მცენარეთა დაცვა.
რამ გააჩინა ასეთი "ზღოვრება" / ზაზა ფაჩუაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 19 აგვისტო. - N183 (2221). - გვ.A1.3[MFN: 50100]
ანოტაცია:  ანტისანიტარია თბილისის ზღვაზე
საკვანძო სიტყვები:  თბილისის ზღვა; პლაჟი; დანაგვიანება.
სურსათის ინსპექტირებისთვის მზადება უკვე დაწყებულია / ნინო ნარჩემაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2009. - 25 დეკემბერი. - N282 (2320). - გვ.A4[MFN: 55866]
ანოტაცია:  კონტროლი კვების პროდუქტების უვნებლობაზე
პერსონალია:  მეტრეველი მაია (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსი); ლაბარტყავა თამარ (საქართველოს ბიზნესის ხელშეწყობის და განვითარების ცენტრის დირექტორი); კოკაია ირინა (საქართველოში IFC-ს საინვესტიციო გარემოს ხელშეწყობის პროექტის მენეჯერი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიზნესი; ჰიგიენა; სანიტარია; კანონმდებლობა; ინფრასტრუქტურა.