ქაოსი ქუთაისის დასუფთავებაში // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 11 სექტემბერი. - N205 (1649). - გვ.A5[MFN: 27637 ]
პერსონალია: მეშველიანი მერაბ (ქუთაისის საკრებულოს საქალაქო მეურნეობის კომისიის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ქალაქებისა და დასახლებული ადგილების სანიტარია .
საკვანძო სიტყვები: მოსახლეობა ; ანტისანიტარია ; პროექტი ; გრანტი .
არასრული რეპორტაჟი საპყრობილედან : ოთხი წლის შემდეგ : ბიბლიოთეკა საპყრობილეში : საპყრობილის კომპიუტერული სკოლა // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 4 ოქტომბერი. - N225 (1669). - გვ.A12[MFN: 28274 ]
UDC: 343(479.22)
ანოტაცია: რუსთავის N2 საპყრობილის საერთო და მკაცრი რეჟიმის დაწესებულება კაპიტალური რემონტის შემდეგ
საკვანძო სიტყვები: პატიმარი ; კოლონია ; თანამედროვე ტექნიკა ; სანიტარია ; ჰიგიენა .
ბუხაიძე, გვანცა
კაპიტალური დაბანდებები დასუფთავების სფეროში : დედაქალაქს 2500-მდე მეეზოვე ასუფთავებს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 13 ნოემბერი. - N259 (1703). - გვ.2. - ჩანართი "რეალურ კაპიტალი", N54[MFN: 30214 ]
UDC: 614.7
თემატიკა: სანიტარია .
საკვანძო სიტყვები: პროექტები ; თბილისის უბნები ; თბილისის მერია ; მოსახლეობა ; დასუფთავების პროგრამები .
სტრასბურგის სასამრათლოს გადაწყვეტილება : "არაჰუმანური და დამამცირებელი პირობები" ქართულ საპყრობილეში // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 29 იანვარი. - N18 (2056). - გვ.A5[MFN: 44993 ]
ფოტოები: რამიშვილი შალვა; კოხრეიძე დავით
ანოტაცია: შალვა რამიშვილის და დავით კოხრეიძის მიმართ ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე ევროსასამართლოს გადაწყვეტილება
პერსონალია: რამიშვილი შალვა ; კოხრეიძე დავით (ტელეკომპანია "202"-ის დამფუძნებლები); ახალაია ბაჩო (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ყოფილი თავმჯდომარე); ბაქრაძე დავით (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები: პოლიტიკა ; პატიმრები ; სანიტარია ; სამართალი ; ტელეკომპანიები .
ექიზაშვილი, ეკა
საქართველოში მოსავლის 20-30 ; -ს მავნებლები ანადგურებენ // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 26 თებერვალი. - N42 (2080). - გვ.B2[MFN: 47783 ]
UDC: 63(479.22)
ანოტაცია: მცენარეთა დაცვა მავნებლებისგან
პერსონალია: გეგენავა არჩილ (პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე); ლიპარტია ზურაბ (სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის ეროვნული სამსახურის უფროსის მოადგილე); კვეზერელი ბაკურ (სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: სანიტარია ; მცენარეთა დაცვა .
ფაჩუაშვილი, ზაზა
რამ გააჩინა ასეთი "ზღოვრება" / ზაზა ფაჩუაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 19 აგვისტო. - N183 (2221). - გვ.A1.3[MFN: 50100 ]