ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 127 ჩანაწერი
შავი ფული საქართველოშიც შავია : აფხაზეთი-"შავი ფულის" სალარო. საერთაშორისო პრაქტიკა ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლაში. პანკისი საერთაშორისო ანგარიშებში // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - გვ.A1-A3[MFN: 51]
ანოტაცია:  ვენის კონვენცია "ნარკოტიკული და ფსიქოტროპული ნივთიერებების უკანონო ბრუნვის შესახებ" (1988). ევროსაბჭოს N141 კონვენცია "ფულის გათეთრების დანაშაულებრივი საქმიანობის შედეგად მოპოვებული შემოსავლების მოძიების, ამოღების და კონფისკაციის შესახებ" (1990). პალერმოს კონვენცია დანაშაულებრივი გზით მიღებული შემოსავლების გათეთრების კრიმინალიზაციაზე (2000). "ვოლფსბერგის პრინციპები"-საბანკო სექტორში შემოსავლების გათეთრების საწინააღმდეგო დირექტივები. "უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციის აღკვეთის ხელშეწყობის შესახებ კანონში ცვლილებებისა და დამატებების შესახებ" საქართველოს კანონი (2004)
პერსონალია:  კიკაბიძე კობა (ექსპერტი); კიკნაძე ლევან (აფხაზეთის უშიშროების სამსახურის უფროსი); ბერეზოვსკი ბორის (ოლიგარქი).
ორგანიზაცია:  ოქსფორდის ანალიტიკური ცენტრი; აშშ სახელმწიფო დეპარტამენტი; აფხაზეთის ტერიტორიაზე მოქმედი რუსულ-თურქულ-აფხაზური კომერციული ბანკები; "გლადიოლუსი"-მოსკოვის სასტუმროების მფლობელი ფირმა; ევროსაბჭო.
გეოგ.დასახელება:  თურქეთი.
თემატიკა:  საერთაშორისო საფინანსო პრობლემები.
საკვანძო სიტყვები:  ფულის გათეთრების ეტაპები; ნარკოტიკების ტრაფიკის საერთაშორისო ქსელი საქართველოში; ტრანსნაციონალური დანაშაულებრივი ორგანიზაციები; ტერორიზმის დაფინანსების ალ-ქაიდას ქსელი.
1. ჯარყარაშვილი, ვაჟა
საქართველოში უკანონო შემოსავლების 70 პროცენტი თეთრდება // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ოქტომბერი. - N235(784). - ` გვ.A7[MFN: 345]
ანოტაცია:  საუბარი ვაჟა ჯანყარაშვილთან საქართველოში უკანონო შემოსავლების გათეთრებაზე/ესაუბრა ინგა ალავიძე
პერსონალია:  ჯარყარაშვილი ვაჟა (გენ.პროკურატურის უკანონო შემოსავლების ლეგალიზაციაზე სისხლის სამართლებრივი დევნის სპეციალური სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  შავი ფულის გათეთრების წინააღმდეგ ბრძოლის ბიურო; ეროვნულ ბანკთან არსებული ფინანსური მონიტორნინგის სამსახური; გამა ბანკი.
გეოგ.დასახელება:  აფხაზეთი; სამაჩაბლო.
თემატიკა:  ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  შავი ფულის გათეთრება; ტერორიზმი; ტრეფიკინგი; სათამაშო და სასტუმროების ბიზნესი; იარაღითა და ნარკოტიკებით ვაჭრობა; უცხოური ინვესტიციები.
1. ნეფარიძე, ვერა
მონოპოლია FM დიაპაზონზე. დავინახოთ ის, რაც მესმის-ტრანსფორმირებული ოქროს ბუს კონცეფცია // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 4 ნოემბერი. - N262. - გვ.B1,2[MFN: 1076]
ანოტაცია:  საქართველოში პირველი FM რადიოსადგურების ფესტივალი-კონკურსი "ოქროს ბუს" მზადებისთვის
პერსონალია:  ბედოშვილი გიორგი (მედია-ბიზნეს ჯგუფის დირექტორი); წასიძე ლევან (რეჟისორი); არჩვაძე მაია (რეჟისორი); ღვინჯილია ლევან (ენის სახელმწიფო პალატის თავ-რე).
ორგანიზაცია:  მედია-ბიზნესჯგუფი "სინითეზი"; "რადიო 2"; რადიო "არ დაიდარდოს"; "სინითეზის" შემოქმედებითი ჯგუფი "ჰუმანა-ჯორჯიას"; საქართველოში "ლუკოილის" წარმომადგენლობა; "ჯეოსელი"; "ცენტრ-პოინტი"; სასტუმროების ქსელი "სიმპათია"; ენის სახელმწიფო პალატა; რადიო "თავისუფლების" პრაღის სტუდია; რადიო "თავისუფლების" თბილისის ბიურო.
გეოგ.დასახელება:  საქართველო.
თემატიკა:  რადიო.
საკვანძო სიტყვები:  რადიომონოპოლია; რადიოსადგური; ნომინანტები.
1. მამულაშვილი, ეთერ
აჭარა პრივატიზაციიდან მიღებული თანხებით უკმაყოფილოა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 17 იანვარი. - N9. - გვ.A4[MFN: 1745]
ანოტაცია:  აჭარაში ფინანსთა სამინისტროს მიერ გაყიდული სასტუმროების შესახებ
ორგანიზაცია:  ფინანსთა სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  აჭარა.
საკვანძო სიტყვები:  სახელმწიფო ქონება; გაყიდული ობიექტები; აუქციონი; სასტუმრო.
1. განცხადება // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 8 ივნისი. - N127 (987). - გვ.B7[MFN: 2873]
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს ოფიციალური დელეგაციებისა და სტუმრების ვიზიტების სასტუმროებით მომსახურების სახელმწიფო შესყიდვაზე
თემატიკა:  ტენდერი.
1. 24 საათი
მოკლედ : დენის გამანაწილებელმა კომპანიებმა მოხმარებული ენერგიის მხოლოდ 32,6 პროცენტი გადაიხადეს : კომპანია AWORD საქართველოში 40 მილიონ დოლარამდე ინვესტიციას გეგმავს : გილაური აფხაზეთს ეწვია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 ივნისი. - N128 (988). - გვ.A6. - ინფორმაციები[MFN: 2914]
პერსონალია:  გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  გუდაური.
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა; ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია; საბითუმო ბაზარი; ფინანსური მონაცემები; საინვესტიციო კომპანია; სასტუმროების მშენებლობა; სამუშაო ვიზიტი.
1. ქადაგიშვილი, ნანა
ორი სასტუმროსა და "ანდროპოვის ყურების" სავარაუდო ბედი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 9 თებერვალი. - N29 (889). - გვ.A6[MFN: 7497]
ანოტაცია:  სასტუმრო "აჭარის" და ივერიის" რეკონსტრუქციასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  კიკალეიშვილი ზურაბ (მერიის გენერალური ინსპექციის უფროსი); ასტემიროვა ეთერ (დევნილთა და განსახლების მინისტრი).
თემატიკა:  სასტუმროები. იძულებით გადაადგილებული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  რეკონსტრუქცია; ინვესტორი; თანხა.
აჭარა სახელმწიფო ქონების ობიექტურალ გამიჯვნას მოითხოვს // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 12 თებერვალი. - N32 (892). - გვ.A1.4[MFN: 7837]
ანოტაცია:  აჭარაში სახელმწიფო ქონების პრივატიზებიდან შემოსულ თანხებთან დაკავშირებით
პერსონალია:  თედორაძე კობა (აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტროს სახელმწიფო ქონების აღნუსხვისა და პრივატიზაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  აჭარა. პრივატიზაცია საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პრივატიზაცია; ბიუჯეტი; სასტუმროები; შემოსავლები; აუქციონი.