საკვანძო სიტყვები:  ქართველი ფალავნები; ჩემპიონატი.
ვისაც ბალავაძე-კარტოზიობა უნდოდა // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 17 ივლისი. - N158 (1310). - გვ.C1-2[MFN: 14304]
ანოტაცია:  ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა
პერსონალია:  გეწაძე კახა (საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  საქართველოს მოჭიდავეთა ფედერაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ბალავაძის სახელობის ტურნირი; კარტოზიას სახელობის საერთაშორისო ტურნირი; საქართველოს ნაკრები; ქართველი ფალავნები.
ევროპული მედლები - ჩემთან! / ბეგი დარჩია, ზაზა თურმანიძე ; ესაუბრა გიგა გურასაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 24 აპრილი. - N87 (1531). - გვ.C4[MFN: 24398]
ანოტაცია:  ევროპის ჩემპიონატზე ბერძენ-რომაელთა და თავისუფალი სტილით მოჭიდავე ქართველი ფალავნების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  დარჩია ბეგი (ჭიდაობაში "კლასიკოსთა" მთავარი მწვრთნელი); კვირკველია მანუჩარ (მოჭიდავე); ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავე); ბედინაძე დავით (მოჭიდავე); ჭელიძე რევაზ (მოჭიდავე); თურმანიძე ზაზა (ჭიდაობაში "თავისუფალთა" ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); თუშიშვილი ოთარ (მოჭიდავე); მინდორაშვილი რევაზ (მოჭიდავე).
გეოგ.დასახელება:  სოფია.
საკვანძო სიტყვები:  ორთაბრძოლა; ოქროს მედალი.
1. სახალხო ჯილდო : "სახალხო ბანკმა" ფალავნები დაასაჩუქრა // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 სექტემბერი. - N219 (1663). - გვ.A12[MFN: 28081]
ფოტოები:  ბედინაძე დავით
პერსონალია:  გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი); ბედინაძე დავით; ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავეები); გეწაძე კახა (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ჩემპიონატი; ქართველი მოჭიდავეები; სპორტი.
1. საქართველო პირველია : ესტაფეტა "თავისუფლებმა" ჩაიბარეს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 20 სექტემბერი. - N213 (1657). - გვ.A13[MFN: 28664]
ანოტაცია:  თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ასპარეზობები
პერსონალია:  ჭელიძე ბექა (მოჭიდავე); კირკიტაძე გოჩა (მოჭიდავე); ქურდიანი მალხაზ (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი; ქართველი ფალავნები.