საკვანძო სიტყვები: ქართველი ფალავნები ; ჩემპიონატი .
ვისაც ბალავაძე-კარტოზიობა უნდოდა // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 17 ივლისი. - N158 (1310). - გვ.C1-2[MFN: 14304 ]
ანოტაცია: ბერძნულ-რომაული ჭიდაობა
პერსონალია: გეწაძე კახა (საქართველოს ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია: საქართველოს მოჭიდავეთა ფედერაცია .
საკვანძო სიტყვები: ბალავაძის სახელობის ტურნირი ; კარტოზიას სახელობის საერთაშორისო ტურნირი ; საქართველოს ნაკრები ; ქართველი ფალავნები .
დარჩია, ბეგი
ევროპული მედლები - ჩემთან! / ბეგი დარჩია, ზაზა თურმანიძე ; ესაუბრა გიგა გურასაშვილი // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 24 აპრილი. - N87 (1531). - გვ.C4[MFN: 24398 ]
ანოტაცია: ევროპის ჩემპიონატზე ბერძენ-რომაელთა და თავისუფალი სტილით მოჭიდავე ქართველი ფალავნების შედეგების შესახებ
პერსონალია: დარჩია ბეგი (ჭიდაობაში "კლასიკოსთა" მთავარი მწვრთნელი); კვირკველია მანუჩარ (მოჭიდავე); ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავე); ბედინაძე დავით (მოჭიდავე); ჭელიძე რევაზ (მოჭიდავე); თურმანიძე ზაზა (ჭიდაობაში "თავისუფალთა" ნაკრების მთავარი მწვრთნელი); თუშიშვილი ოთარ (მოჭიდავე); მინდორაშვილი რევაზ (მოჭიდავე).
გეოგ.დასახელება: სოფია .
საკვანძო სიტყვები: ორთაბრძოლა ; ოქროს მედალი .
სახალხო ჯილდო : "სახალხო ბანკმა" ფალავნები დაასაჩუქრა // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 27 სექტემბერი. - N219 (1663). - გვ.A12[MFN: 28081 ]
ფოტოები: ბედინაძე დავით
პერსონალია: გოგუაძე გიორგი ("სახალხო ბანკის" გენერალური დირექტორი); ბედინაძე დავით ; ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავეები); გეწაძე კახა (ჭიდაობის ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: მსოფლიო ჩემპიონატი ; ქართველი მოჭიდავეები ; სპორტი .
საქართველო პირველია : ესტაფეტა "თავისუფლებმა" ჩაიბარეს // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 20 სექტემბერი. - N213 (1657). - გვ.A13[MFN: 28664 ]
ანოტაცია: თავისუფალი სტილით მოჭიდავეთა ასპარეზობები
პერსონალია: ჭელიძე ბექა (მოჭიდავე); კირკიტაძე გოჩა (მოჭიდავე); ქურდიანი მალხაზ (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი ; ქართველი ფალავნები .