ზღვისპირა ქალაქიდან : ფესვები : ორი სივრცე / ესაუბრა მარი ჩიტაია // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 1 მაისი. - N93 (1537). - გვ.12. - დანართი: აფხაზეთი[MFN: 23517]
UDC:  325(479.22) + 821.353.1(092)-053.6
ანოტაცია:  აფხაზეთიდან დევნილ, ნორჩ მწერალ სოფიკო შუბითიძის შესახებ
პერსონალია:  შუბითიძე სოფიკო (ნორჩი მწერალი).
თემატიკა:  იძულებით გადაადგილებული პირები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პირველი წარმატება; ფანტაზიები; მეტი ურთიერთობები; ხელოვნებაში დამკვიდრება.
ქართველი ფრიდა თუ ტექსტად ქცეული ფანტაზიები // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 27 ივნისი. - N141 (1585). - გვ.A14[MFN: 23583]
ანოტაცია:  გალერეა "კოპალაში" მხატვარ მაკა რაზმაძის ნამუშევართა გამოფენა და დავით კასრაძის მიერ მისი მხატვრობისადმი მიძღვნილი წიგნის პრეზენტაცია
პერსონალია:  რაზმაძე მაკა (მხატვარი); ანდრიაძე დავით (ფილოსოფიის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  არტკრიტიკა; ხელოვანი.
1. სიზმრებისა და ფანტაზიების მაესტრო : ფედერიკო ფელინი (იური ბეზელიანსკის წიგნიდან "შესანიშნავი შეშლილები") : დასასრული / თარგმნა უჩა შერაზადაშვილმა // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 8 მარტი. - N54 (1798). - გვ.10.11. - ჩანართი "Weekend", N8(68)[MFN: 33946]
UDC:  791.43(450)(092)
ფოტოები:  მაზინა ჯულიეტა; ფელინი ფედერიკო
პერსონალია:  ფელინი ფედერიკო (რეჟისორი); მაზინა ჯულიეტა (მსახიობი); მორავია ალბერტო (მწერალი).
თემატიკა:  იტალიელი რეჟისორები.
საკვანძო სიტყვები:  ცხოვრება; შემოქმედება; ოჯახი.
1. სიზმრებისა და ფანტაზიების მაესტრო : ფედერიკო ფელინი (იური ბეზელიანსკის წიგნიდან "შესანიშნავი შეშლილები) / თარგმნა უჩა შერაზადაშვილმა // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 1 მარტი. - N48 (1792). - გვ.10.11. - ჩანართი "Weekend" N7 (68), 1-2 მარტი, 2008 წელი[MFN: 34658]
UDC:  791.43(450(092)
ფოტოები:  ფელინი ფედერიკო
პერსონალია:  ფელინი ფედერიკო (რეჟისორი); მაზინა ჯულიეტა (მსახიობი); მასტროიანი მარჩელო (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ბავშვობა; სიჭაბუკე; მოწიფულობა; პირველი ფილმი.
1. თალაკვაძე, ზურა
ICON PARADISE LOST : True Belief / ზურა თალაკვაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2010. - 9 ივლისი. - N148 (2473). - გვ.36. - ჩანართი "Weekend", N27(163), 9 ივლისი, 2010[MFN: 58549]