თეიმურაზ ღლონტი - ქვევრის იდეოლოგი / ალეკო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 4 მარტი. - N2654 (46). - გვ.22-23. - ჩანართი: მარანი. 4 მარტი, 2011 წელი. N7 (54)[MFN: 68015]
ფოტოები:  ღლონტი თეიმურაზ; ლეჟერონი იზაბელ
ანოტაცია:  ღვინის დაყენების ტრადიციული ტექნოლოგიების აღდგენა
პერსონალია:  ღლონტი თეიმურაზ (მეღვინე).
საკვანძო სიტყვები:  წეს-ჩვეულებები; მევენახეობა; ქართული ღვინო; ქვევრი.
1. ახლოური, ნინა
ქვევრი - ევროპული მეღვინეობის ახალი სახე / ნინა ახლოური // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 11 მარტი. - N2660 (52). - გვ.22-23. - ჩანართი: მარანი. 11 მარტი, 2011 წელი. N8 (55)[MFN: 68366]
ანოტაცია:  ღვინის დაყენების ქართული ტრადიციული მეთოდები
პერსონალია:  ჩიჩუა დავით (მეღვინე); ცაიშვილი სოლომონ (კომპანია "ჩვენი ღვინის" მეღვინე).
საკვანძო სიტყვები:  ყურძნის ღვინოები; ბიზნესი.
5 საუკეთესო ქვევრის კახური / ალეკო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 8 აპრილი. - N2683 (75). - გვ.26. - ჩანართი "Weekend - მარანი", N12(53), 8-14 აპრილი, 2011[MFN: 82586]
პერსონალია:  ღლონტი თეიმურაზ (ალავერდის მონასტრის მარნის კონსულტანტი, მევენახეობისა და მეღვინეობის საერთაშორისო აკადემიის ნამდვილი წევრი).
თემატიკა:  ქართული ღვინო.
საკვანძო სიტყვები:  დეგუსტაცია; ღვინის ბაზარი; ტექნოლოგიები.
"შერეკილი ფრანგი ქალი" უცნაურ ქვეყანაში : რა გამოხმაურება მოჰყვა იზაბელ ლეჟერონის ფილმს საქართველოში / ლევან სეფისკვერაძე // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 1 ივლისი. - N2750 (142). - გვ.26. - ჩანართი "Weekend - მარანი", N24 (71), 1 ივლისი, 2011[MFN: 85124]
ფოტოები:  იზაბელ ლეჟერონი
პერსონალია:  ლეჟერონი იზაბელ (ფრანგი ღვინის სპეციალისტი); სამანიშვილი გიორგი (ღვინის ექსპერტი); თაბაგარი ია (ღვინის ტურიზმის სპეციალისტი).
თემატიკა:  ღვინო.
საკვანძო სიტყვები:  ქვევრი; ქართული მეღვინეობა.
ქვევრის ფონდი - აღორძინების დასაწყისი : დამფუძნებლები - ცალ-ცალკე და ერთად; გეგმები და პრიორიტეტები / ალეკო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 21 აპრილი. - N2694(86). - გვ.22-23. - ჩანართი: "Weekend - მარანი"; 22-28 აპრილი, 2011 წელი, N14(61)[MFN: 85764]
ანოტაცია:  ქვევრში ღვინის დაყენების ტრადიციული ქართული ტექნოლოგიების აღდგენა და განვითარება
პერსონალია:  დავითი (ალავერდის მიტროპოლიტი); ანდრია (სამთავისისა და გორის მიტროპოლიტი); პეტრე (ჭყონდიდის მიტროპოლიტი); ცაიშვილი სოლომონ ("ქართული ქვევრის ღვინოს" კოორდინატორი); ნიკოლაძე რამაზ ("ქართული ქვევრის ღვინოს" კოორდინატორი); ღლონტი თეიმურაზ (მევენახეობისა და მეღვინეობის საერთაშორისო აკადემიის წევრი); ფონ ჰაბსბურგი გაბრიელა (საქართველოს ელჩი გერმანიაში); კეზელი თინა (ასოციაცია "ქართული ღვინის" ხელმძღვანელი); ხარბედია მალხაზ (ღვინის კლუბის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქვევრის წარმოება; ღვინის კულტურა; ღვინის ექსპორტი; საბაზრო ეკონომიკა.
ქვევრის ღვინის სიმპოზიუმი და გამოფენა / ბელა ჩეკურიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 16 სექტემბერი. - N2816 (208). - გვ.A1,6[MFN: 91660]
ანოტაცია:  ქართული ღვინის ტრადიციები და დაყენების ტექნოლოგიები
პერსონალია:  ხარბედია მალხაზ ("ღვინის კლუბის" პრეზიდენტი); რუსიაშვილი ნანა (პალეო-ბოტანიკოსი); ქორიძე ერეკლე (კურატორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული კულტურა; ტრადიციული მეღვინეობა; ქვევრის ღვინო; ენოლოგიები; მკვლევარები.
ქვევრი/Qvevri : პირველი საერთაშორისო სიმპოზიუმი / ალექო ცქიტიშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 23 სექტემბერი. - N2822(214). - გვ.22. - ჩანართი: "Weekend - მარანი", 23 სექტემბერი, 2011 წელი. N26 (73)[MFN: 92944]
ანოტაცია:  ქართული ქვევრის კულტურის წარსულსა და აწმყოზე
პერსონალია:  კორტი დარელ (ამერიკელი ღვინის ექსპერტი); ბასი ჯონ (აშშ-ს ელჩი); ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); ბარისაშვილი გიორგი ("ელკანის" კონსულტანტი); ჩხარტიშვილი ნოდარ (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  ტექნოლოგიები; ქვევრის ღვინო; ტრადიცია.