შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს სასადილოების ფუნქციონირების მიზნით ყოფილი პირველი საწარმოო რაიონის ადმინისტრაციული შენობის 1-ლ და მე-2 სართულზე, ავტოსატრანსპორტო საწარმოს და ცენტრალური შემკეთებელი სახელოსნოს შენობაში განთავსებული 380,74კვ.მ.; 110,8კვ.მ.; 216,5კვ.მ. ფართობების 2 წლის ვადით იჯარით გაცემის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 3 აგვისტო. - N173 (1325). - გვ.D3[MFN: 15042]
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს სასადილოების ფუნქციონირების მიზნით ყოფილი პირველი საწარმოო რაიონის ადმინისტრაციული შენობის 1-ლ და მე-2 სართულზე, ავტოსატრანსპორტო საწარმოს და ცენტრალური შემკეთებელი სახელოსნოს შენობაში განთავსებული 380,74კვ.მ.; 110,8კვ.მ. 216,5კვ.მ. ფართობების 2 წლის ვადით იჯარით გაცემის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 8 სექტემბერი. - N198 (1350). - გვ.C2[MFN: 15225]
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს სასადილოების ფუნქციონირების მიზნით ყოფილი პირველი საწარმოო რაიონის ადმინისტრაციული შენობის, ავტოსატრანსპორტო საწარმოს და ცენტრალური შემკეთებელი სახელოსნოს შენობაში განთავსებული ფართობების 2 წლის ვადით იჯარით გაცემის შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 14 აგვისტო. - N181 (1333). - გვ.A6[MFN: 15489]
შპს "ფოთის საზღვაო ნავსადგური" აცხადებს კონკურსს სასადილოების ფუნქციონირების მიზნით ყოფილი პირველი პირველი საწარმოო რაიონის ადმინისტრაციული შენობის 1-ლ და მე-2 სართულზე, ავტოსატრანსპორტო საწარმოს და ცენტრალური შემკეთებელი სახელოსნოს შენობაში განთავსებული 380,74კვ.მ. 216,5კვ.მ. ფართობების 2 წლის ვადით იჯარით გაცემის მიზნით // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 19 იანვარი. - N10 (1454). - გვ.C2[MFN: 19565]
ანოტაცია: ფინანსური დარღვევები ქუთაისის საავიაციო-შემკეთებელ ქარხანაში
პერსონალია:ზაქარიაძე კაკო (იმერეთის სამხარეო პოლიციის ეკონომიკური დანაშაულისა და კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის სამსახურის ხელმძღვანელი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს ექს-პრეზიდენტი).