საკვანძო სიტყვები: შემოწმებები ; დარღვევები .
ჯანდაცვითი აქცია სამეგრელოში // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 22 დეკემბერი. - N284 (1144). - გვ.A4[MFN: 7621 ]
ანოტაცია: ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ განხორციელებულ ღონისძიებას დადებითი რეზონანსი მოჰყვა
პერსონალია: ციციშვილი ირაკლი ; ნანობაშვილი მანანა (პროფესორები); გედევანიშვილი გიორგი (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელი); კვარაცხელია ქეთევან (გალის რაიონის გამგეობის ჯანდაცვის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია: ჯანდაცვის სამინისტრო .
თემატიკა: მედიცინა ; იძულებით გადაადგილებული პირები .
საკვანძო სიტყვები: სამედიცინო მომსახურეობა ; მაშტაბური ღონისძიება ; უფასო შემოწმებები ; ლტოლვილები ; ქველმოქმედება .
ენერგოზედამხედველობისა და სათბობის ხარისხის დეპარტამენტი ამკაცრებს შიდა კონტროლს // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 18 დეკემბერი. - N300 (849). - გვ.A8[MFN: 11749 ]
საკვანძო სიტყვები: დარღვევები ; შემოწმებები .
კონტროლის პალატის რევიზია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 8 აგვისტო. - N177 (1328). - გვ.A2[MFN: 15371 ]
თემატიკა: საქართველოს კონტროლის პალატა .
საკვანძო სიტყვები: თემატური შემოწმებები .
ეთნიკურ-პოლიტიკური წმენდა : ანტიქართული კამპანია რუსეთის ბაზრებში გადაინაცვლებს // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 6 ოქტომბერი. - N221 (1373). - გვ.A4[MFN: 16434 ]
ანოტაცია: რუსეთში მცხოვრებ ქართველებზე მოსკოვი ახალ კანონებს იღებს
პერსონალია: პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); გრიზლოვი ბორის (რუსეთის სათათბიროს სპიკერი); მაკარენკო ბორის (რუსი ექსპერტი); ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
თემატიკა: საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები ; პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: ქართველთა დევნა ; შემოწმებები სხვადასხვა ობიექტებზე ; ბაზრების პრობლემა ; ახალი კანონის მიღება .
ომბუდსმენის რეკომენდაციები შს და თავდაცვის მინისტრებს : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი . - თბილისი, 2006. - 7 დეკემბერი. - N272 (1424). - გვ.A2[MFN: 18315 ]
ანოტაცია: სახალხო დამცველის აპარატის მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შესახებ
პერსონალია: სუბარი სოზარ (სახალხო დამცველი).
ორგანიზაცია: სახალხო დამცველის აპარატი .
თემატიკა: სამართალი ; სახალხო დამცველი .
საკვანძო სიტყვები: მონიტორინგის ჯგუფი ; შემოწმებები ; დასკვნა ; მდგომარეობა იზოლატორებში .
გვერდები: | 1 | 2 | შემდეგი »