საკვანძო სიტყვები:  შემოწმებები; დარღვევები.
1. ჯანდაცვითი აქცია სამეგრელოში // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 22 დეკემბერი. - N284 (1144). - გვ.A4[MFN: 7621]
ანოტაცია:  ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ განხორციელებულ ღონისძიებას დადებითი რეზონანსი მოჰყვა
პერსონალია:  ციციშვილი ირაკლი; ნანობაშვილი მანანა (პროფესორები); გედევანიშვილი გიორგი (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის წარმომადგენელი); კვარაცხელია ქეთევან (გალის რაიონის გამგეობის ჯანდაცვის სამსახურის უფროსი).
ორგანიზაცია:  ჯანდაცვის სამინისტრო.
გეოგ.დასახელება:  გალი.
თემატიკა:  მედიცინა; იძულებით გადაადგილებული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო მომსახურეობა; მაშტაბური ღონისძიება; უფასო შემოწმებები; ლტოლვილები; ქველმოქმედება.
1. ენერგოზედამხედველობისა და სათბობის ხარისხის დეპარტამენტი ამკაცრებს შიდა კონტროლს // 24 საათი. - თბილისი, 2004. - 18 დეკემბერი. - N300 (849). - გვ.A8[MFN: 11749]
თემატიკა:  საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  დარღვევები; შემოწმებები.
კონტროლის პალატის რევიზია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 8 აგვისტო. - N177 (1328). - გვ.A2[MFN: 15371]
თემატიკა:  საქართველოს კონტროლის პალატა.
საკვანძო სიტყვები:  თემატური შემოწმებები.
1. ავალიანი, დიმიტრი
ეთნიკურ-პოლიტიკური წმენდა : ანტიქართული კამპანია რუსეთის ბაზრებში გადაინაცვლებს // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 6 ოქტომბერი. - N221 (1373). - გვ.A4[MFN: 16434]
ანოტაცია:  რუსეთში მცხოვრებ ქართველებზე მოსკოვი ახალ კანონებს იღებს
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმირ (რუსეთის პრეზიდენტი); გრიზლოვი ბორის (რუსეთის სათათბიროს სპიკერი); მაკარენკო ბორის (რუსი ექსპერტი); ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი.
თემატიკა:  საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები; პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქართველთა დევნა; შემოწმებები სხვადასხვა ობიექტებზე; ბაზრების პრობლემა; ახალი კანონის მიღება.
1. ომბუდსმენის რეკომენდაციები შს და თავდაცვის მინისტრებს : საკუთარი ინფორმაცია // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 7 დეკემბერი. - N272 (1424). - გვ.A2[MFN: 18315]
ანოტაცია:  სახალხო დამცველის აპარატის მიერ განხორციელებული მონიტორინგის შესახებ
ორგანიზაცია:  სახალხო დამცველის აპარატი.
გეოგ.დასახელება:  სამტრედია.
თემატიკა:  სამართალი; სახალხო დამცველი.
საკვანძო სიტყვები:  მონიტორინგის ჯგუფი; შემოწმებები; დასკვნა; მდგომარეობა იზოლატორებში.