შთაბეჭდილება ინტერვიუს მაგივრად... // 24 საათი . - თბილისი, 2004. - 4 დეკემბერი. - N288 (837). - გვ.B1[MFN: 10688 ]
ანოტაცია: ლექსო თორაძე ოპერაში კონცერტისთვის ემზადება
პერსონალია: თორაძე ლექსო (პიანისტი).
საკვანძო სიტყვები: რეპეტიცია ; კონცერტი .
დღის შეკითხვა : როგორია პირველი შთაბეჭდილება პარლამენტში პრეზიდენტის გუშინდელ გამოსვლაზე? // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 16 მარტი. - N57 (1501). - გვ.A3[MFN: 20782 ]
UDC: 342.5(479.22)
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კაციტაძე მამუკა (ფრაქცია "ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); ტყემალაძე ზურაბ (მრეწველთა ფრაქციის წევრი); გუნცაძე კოკა (საპარლამენტო ოპოზიციის წარმომადგენელი); ზურაბიშვილი დავითს"დემოკრატიული ფრონტის" წარმომადგენელი ; გვარამია ნიკა (საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელი).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი ; საპარლამენტო ოპოზიცია ; საპარლამენტო უმრავლესობა .
საკვანძო სიტყვები: სახელმწიფო ; ხელისუფლება ; სასამართლო სისტემა ; პრობლემები ; სიყალბე ; პოზიცია .
შთაბეჭდილება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 8 სექტემბერი. - N203 (1647). - გვ.4. - ჩანართი ФОТО, N2. 8 სექტემბერი, 2007 წელი[MFN: 27333 ]
საკვანძო სიტყვები: საბჭოთა არქიტექტურა ; პოლიციელები ; ფოტო .
მაყაშვილი, ბიძინა
შთაბეჭდილება // 24 საათი . - თბილისი, 2007. - 29 სექტემბერი. - N221 (1665). - გვ.4.5. - ჩანართი ფოტო, N4. 29 სექტემბერი, 2007 წელი[MFN: 28044 ]
ანოტაცია: რეჟისორ ვიმ ვენდერსის ფოტოს ისტორია
პერსონალია: ვენდერსი ვიმ (რეჟისორი); ჯარმუში ჯიმ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები: ფილმები ; ფოტოები .
ქუცესკირი, მარიანა
მინდა ვიყო მიწა : ინტერვიუ მერვე : ბასა ჯანიკაშვილის შაბათობები / მარიანა ქუცესკირი ; ესაუბრა ბასა ჯანიკავშილი // 24 საათი . - თბილისი, 2009. - 14 თებერვალი. - N32 (2970). - გვ.A12[MFN: 43405 ]