ანოტაცია: თვითმმართველობის რეფორმაში მონაწილე ადამიანების, მათი საქმიანობისა და მოსაზრებების შესახებ
პერსონალია:ხუხუნაიშვილი ვანო (საქართველოს პარლამენტის რეგიონული პოლიტიკის, თვითმმართველობისა და მაღალმთიანი რეგიონების კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); აბულაძე მამუკა (საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობის ეროვნული ასოციაციის პრეზიდენტი); კანდელაკი კოტე (საქართველოს ქალაქების თვითმმართველობათა კავშირის აღმასრულებელი დირექტორი); არჩვაძე ზვიად (ადგილობრივი თვითმმართველობის მოხელეთა ასოციაციის თავმჯდომარე); სვანიშვილი ალექსანდრე (იურისტი); ზარდიაშვილი დავით (იურისტი, ექსპერტი).
შტრიხები პორტრეტისთვის : პირველი ქალი ნანა ფაჩუაშვილი - პელაგია : მეორე ქალი ნინო კასრაძე - მართა : მესამე და მეოთხე ქალი კაროჟნა და ნატალია - ქეთი ხიტირი და ეკა მოლოდინაშვილი // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 აპრილი. - N85 ((1237). - გვ.A7[MFN: 11220]
ანოტაცია: რუსთაველის თეატრში გამართულ დავით კლდიაშვილის "დარისპანის გასაჭირის" პრემიერის შეახებ
ცნობილი ქართული ბრენდები და ცნობილი ქართველი მომხმარებლები : "არსმა" ყველაზე სიამედო კომპანიის სახელი მოიხვეჭა : შონზომ კი არჩევანი "აქსისზე" შეაჩერა : "კალასი" ჯერ ეძებს, პოულობს და შემდეგ აშენებს : "იბერიას" წარმატებებს პრინციპულობა განაპირობებს : უძრავი ქონების სააგენტოდან მსხვილ დეველოპერობამდე : ჩემპიონთა ახალი სარბიელი "ოლიმპიური ვარსკვლავი" : "ტექს ჯგუფს" ქალაქის სტრუქტურაში ორიგინალური არქიტექტურული შტრიხების შეტანა სურს // 24 საათი. - თბილისი, 2007. - 5 ივნისი. - N122 (1566). - გვ.12.13. - ჩანართი: რეალური კაპიტალი[MFN: 22739]
ანოტაცია: საქართველოში ყველაზე ცნობილი სამშენებლო კომპანიების საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:გუგუშვილი გია (მხატვარი); ონიანი ნინო (კომპანია "აქსისის" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსი); ტოგონიძე ვაკო ("ტექსს ჯგუფის" გენერალური დირექტორი).
რამაზ ჩხიკვაძე 80 წლისაა : შტრიხები შემოქმედებითი ცხოვრებიდან : სწორი არჩევანი : შემოქმედებითი გზის დასაწყისი : თეატრი : კინო // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 27 თებერვალი. - N45 (1789). - გვ.A11[MFN: 33652]