"ორფოლოს წვრთნები ნატოს-ს დონეზე ჩატარდა" // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 19 ივლისი. - N162 (1022). - გვ.A1.3[MFN: 4087 ]
ფოტოები: რურუა ნიკოლოზ; ოქრუაშვილი ირაკლი
ანოტაცია: ქართველ ტანკისტთა სამხედრო წვრთნის შესახებ
პერსონალია: თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ნიკოლეიშვილი ლევან (პოლკოვნიკი).
გეოგ.დასახელება: ახალციხე .
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო წვრთნა .
პრეზიდენტი საგანგებო დავალებათა სამმართველოს ეწვია // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 19 სექტემბერი. - N208 (1068). - გვ.A2[MFN: 4450 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის, შინაგან საქმეთა სამინისტროში, სტუმრობასთან დაკავშირებით
ორგანიზაცია: შინაგან საქმეთა სამინისტრო .
თემატიკა: საქართველოს შინაგანი ჯარი .
საკვანძო სიტყვები: საჩვენებელი წვრთნები .
ვაზიანში "მედქერი-რესქუერი" საზეიმო ვითარებაში დაიხურა // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N212 (1072). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4672 ]
პერსონალია: ნიკოლეიშვილი ლევან (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო წვრთნები ; ნატოს პროგრამა "პარტნიორობა მშვიდობა" .
მერაბიშვილი, სოფო
ორფოლოს მანევრებით დაზარალებულნი კომპენსაციებს ელიან // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 26 სექტემბერი. - N213 (1073). - გვ.A1-2[MFN: 4743 ]
ანოტაცია: ორფოლოს პოლიგონზე ჯავშანსატანკო ნაწილების წვრთნის შედეგად, მიყენებული ზარალის შესახებ
პერსონალია: ღვალაძე დავით (სოფელ საკუნეთის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები: სამხედრო წვრთნები ; მიყენებული ზარალი .
ქართულ-ამერიკული საზღვაო სწავლების პოლიტიკური ქვეტექსტი // 24 საათი . - თბილისი, 2005. - 3 აგვისტო. - N175 (1035). - გვ.A1.3[MFN: 5372 ]
პერსონალია: ვერტიაკოვი გოჩა (საქართველოს საზღვაო თავდაცვითი ძალების სარდლის მოვალეობის შემსრულებელი); კიკნაძე ალეკო (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის პირველი მოადგილე, პოლკოვნიკი).
თემატიკა: საზღვაო-სამხედრო წვრთნები .
საკვანძო სიტყვები: სადესანტო გემი "ნეშვილი" ; მანევრები .