"ორფოლოს წვრთნები ნატოს-ს დონეზე ჩატარდა" // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 19 ივლისი. - N162 (1022). - გვ.A1.3[MFN: 4087]
ფოტოები:  რურუა ნიკოლოზ; ოქრუაშვილი ირაკლი
ანოტაცია:  ქართველ ტანკისტთა სამხედრო წვრთნის შესახებ
პერსონალია:  თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ოქრუაშვილი ირაკლი (თავდაცვის მინისტრი); ნიკოლეიშვილი ლევან (პოლკოვნიკი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო წვრთნა.
პრეზიდენტი საგანგებო დავალებათა სამმართველოს ეწვია // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 19 სექტემბერი. - N208 (1068). - გვ.A2[MFN: 4450]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის, შინაგან საქმეთა სამინისტროში, სტუმრობასთან დაკავშირებით
თემატიკა:  საქართველოს შინაგანი ჯარი.
საკვანძო სიტყვები:  საჩვენებელი წვრთნები.
ვაზიანში "მედქერი-რესქუერი" საზეიმო ვითარებაში დაიხურა // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 23 სექტემბერი. - N212 (1072). - გვ.A2. - ინფორმაცია[MFN: 4672]
პერსონალია:  ნიკოლეიშვილი ლევან (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო წვრთნები; ნატოს პროგრამა "პარტნიორობა მშვიდობა".
1. მერაბიშვილი, სოფო
ორფოლოს მანევრებით დაზარალებულნი კომპენსაციებს ელიან // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 26 სექტემბერი. - N213 (1073). - გვ.A1-2[MFN: 4743]
ანოტაცია:  ორფოლოს პოლიგონზე ჯავშანსატანკო ნაწილების წვრთნის შედეგად, მიყენებული ზარალის შესახებ
პერსონალია:  ღვალაძე დავით (სოფელ საკუნეთის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო წვრთნები; მიყენებული ზარალი.
ქართულ-ამერიკული საზღვაო სწავლების პოლიტიკური ქვეტექსტი // 24 საათი. - თბილისი, 2005. - 3 აგვისტო. - N175 (1035). - გვ.A1.3[MFN: 5372]
პერსონალია:  ვერტიაკოვი გოჩა (საქართველოს საზღვაო თავდაცვითი ძალების სარდლის მოვალეობის შემსრულებელი); კიკნაძე ალეკო (საქართველოს შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის პირველი მოადგილე, პოლკოვნიკი).
თემატიკა:  საზღვაო-სამხედრო წვრთნები.
საკვანძო სიტყვები:  სადესანტო გემი "ნეშვილი"; მანევრები.