ჩანაწერები:თქვენს შეკითხვაზე მოიძებნა 17 ჩანაწერი
1. XVIII-XX საუკუნეების ხალიჩები // 24 საათი. - თბილისი, 2006. - 19 აპრილი. - N85 ((1237). - გვ.A8[MFN: 11222]
ანოტაცია:  ეროვნული მუზეუმის სიმონ ჯანაშიას სახელობის საქართველოს მუზეუმში XVIII-XX საუკუნეების ხალიჩების გამოფენასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ვერულაშვილი ანა (ეროვნული მუზეუმის საზოგადოებასთან ურთიერთობის მენეჯერი).
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 14 მარტი. - N59 (1803). - გვ.C11[MFN: 34611]
ანოტაცია:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურისა და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ტენდერს სპორტული საჭიდაო ხალიჩების შეძენის სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება ხელახალი ტენდერის ჩატარების შესახებ // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 5 აპრილი. - N78 (1822). - გვ.C5[MFN: 35542]
ანოტაცია:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლების, კულტურის და სპორტის სამინისტრო აცხადებს ხელახალ ტენდერს სპორტული საჭიდაო ხალიჩების შეძენის სახელმწიფო შესყიდვაზე
1. განცხადება აუქციონის ჩატარების თაობაზე // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 15 აგვისტო. - N184 (1928). - გვ.A10[MFN: 39400]
ანოტაცია:  სსიპ "საფინანსო სააგენტო" 2008 წლის 04 სექტემბერს 12 საათზე ატარებს საჯარო აუქციონს სახელმწიფო საკუთრებაში მიქცეულ ქონებაზე. ქონებას წარმოადგენს სხვადასხვა სახის ფეხსაგები ხალიჩები
დუშეთში ხალიჩების საქსოვი ფაბრიკა განახლდა : "ქართული ხალიჩა ხარისხით სპარსულს არაფრით ჩამოუვარდება" // 24 საათი. - თბილისი, 2008. - 4 ნოემბერი. - N245 (1989). - გვ.B1.4.5[MFN: 41867]
ანოტაცია:  ქართული ხალხური კულტურის უძველესი დარგის - მეხალიჩეობა-მეფარდაგეობის აღორიძინება და განვითარება
საკვანძო სიტყვები:  ქსოვის ტრადიცია; ინდივიდუალური ხელწერა; სამხატვრო ღირებულება.
1. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ჩაის ტილოების, ულპობი ბრეზენტისა და ხალიჩების შესყიდვაზე : N SPA110010156 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 9 აპრილი. - N2684 (76). - გვ.B10[MFN: 75853]
1. შინაგან საქმეთა სამინისტროს განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ხალიჩების, ჭილობების, ნოხების, ნაირგვარი ქსოვილის ნივთების, ვატინისა და ნართების შესყიდვაზე : N SPA110019474 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 23 ივლისი. - N2769 (161). - გვ.B17[MFN: 80757]
1. ხულოს სახელმწიფო დრამატული თეატრი
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ფარდების და ხალიჩების შესყიდვაზე : N SPA110026060 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 12 ოქტომბერი. - N2838 (230). - გვ.B13[MFN: 92567]
1. საქართველოს შსს აკადემია
განცხადება გამარტივებული ელექტრონული ტენდერის ჩატარების შესახებ : ხალიჩების შესყიდვაზე : N SPA110030594 // 24 საათი. - თბილისი, 2011. - 2 დეკემბერი. - N2882 (274). - გვ.B19[MFN: 103892]