საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოების წევრები, სახალხო სკოლების გახსნა, ბაქოელი ქართველები, ქართული ენის შესწავლა, ქართული კულტურა.
1. საქართველოს მხატვართა კავშირი
ხასან ინაიშვილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 11 გვ.[MFN: 100109]
UDC:  75-051(479.22)
ანოტაცია:  ხასან ინაიშვილის გარდაცვალების გამო. (1942-2009)
პერსონალია:  ინაიშვილი ხასან (მხატვარი).
1. ოთარ ნაჭყებია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 11 გვ.[MFN: 100110]
1. კუკური გვარიშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 11 გვ.[MFN: 100111]
არეცოდან - დიდი პრიზით / გიორგი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 10 გვ.[MFN: 100112]
ანოტაცია:  იტალიაში გამართულ 21 წლის ბლეისბოლისტთა ორ საერთაშორისო ტურნირზე საქართველოს ახალგაზრდული ნაკრების მონაწილეობა
პერსონალია:  თავაძე თარაშ (ბეისბოლისტი); ავაზაშვილი ოთარ (ბეისბოლისტი); ნიკოლაშვილი თორნიკე (ბეისბოლისტი); თელია ლევან (ბეისბოლისტი); გვალია შოთა (ბეისბოლისტი).
გეოგ.დასახელება:  იტალია.
საკვანძო სიტყვები:  ახალგაზრდული ნაკრები, ტურნირი.
1. ჯილდოები ქართველებსაც ერგოთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 10 გვ.[MFN: 100113]
ანოტაცია:  ესპანეთში გამართულ დიდ საერთაშორისო ტურნირზე ქართველი მოჭადრაკეების მონაწილეობა
პერსონალია:  მანთაძე ანა (მოჭადრაკე); გურამიშვილი სოფიო (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტურნირი, პრიზები.
1. ჩუბინებს ახალი პრეზიდენტი ჰყავთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 13 აგვისტო. - N160 (6261). - 10 გვ.[MFN: 100114]