ბეთლემის მითი და სინამდვილე : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N151 : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 5,8 გვ.[MFN: 100423]
UDC:  551.442(479.22)
ანოტაცია:  ბეთლემის მღვიმის შემსწავლელი პირველი ექსპედიციის შესახებ
პერსონალია:  სუჯაშვილი ლევან (ალპინისტი); ჯაფარიძე ალექსანდრე (მთამსვლელთა ექსპედიციის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  ექსპედიციები მღვიმეებში.
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფიული ჩანაწერები, მყინვარწვერი, გამოქვაბული, ექსპედიციის წევრები.
1. ივარდავა, დილარ
ბალადა სევდიან სიყვარულზე : კვირაძალს საკითხავი / დილარ ივარდავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 6,7 გვ.[MFN: 100424]
UDC:  821.353.1 + 821.161.1(092)
ანოტაცია:  ალექსანდრე ჯავაჭავაძის ქალიშვილის ნინო ჭავჭავაძისა და რუსი პოეტის ალექსანდრე გრიბოედოვის სიყვარულზე
პერსონალია:  ჭავჭავაძე ალექსანდრე (პოეტი); ჭავჭავაძე ნინო; გრიბოედოვი ალექსანდრე (პოეტი).
თემატიკა:  რუსი პოეტები. ლიტერატურული ესსეი.
საკვანძო სიტყვები:  ქორწინება, ოჯახი, წინანდალი, მშობლები.
1. "რა მშვენივრად დგანანო"... : მოხევური სიმღერების პირველი კომპაქტდისკი : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 8 გვ.[MFN: 100425]
UDC:  398 + 784.4(479.22)(092)
ანოტაცია:  სტეფანწმინდაში, საპატრიარქოს ხელოვნების სახლში ანსამბლ "ჯვარულის" კომპაქტური ალბომის პრეზენტაციის გამართვა
პერსონალია:  ერქომაიშვილი ანზორ (ლოტბარი); სალაყაია ლია (მუსიკოსი); წურწუმია (კონსერვატორიის პროფესორი); კოტრიკაძე რევაზ (ხელოვნებათმცოდნეობის დოქტორი); სუჯაშვილი ალექსანდრე (ანსამბლ "ჯვარულის" წევრი); ფიცხელაური გიორგი (ანსამბლ "ჯვარულის" წევრი); წიკლაური სტეფანე (ანსამბლ "ჯვარულის" წევრი); გოგოჭური გიორგი (ანსამბლ "ჯვარულის" წევრი); საბაური ლევან (ანსამბლ "ჯვარულის" წევრი).
თემატიკა:  ფოლკლორი. ქართული ხალხური სიმღერების შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ხალხური სიმღერები, ანსამბლი, უძველესი ჩანაწერები, მოხევეები.
1. ალიონოვა, ოლგა
საქართველოს პატრიარქს ერთი რუსი ჟურნალისტი ეყო, დანარჩენები ქვეყანაში არ შეუშვეს : Коммерсант : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ოლგა ალიონოვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 9 გვ.[MFN: 100426]
UDC:  323.17(479.22:470) + 070(470)(092)
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების მიერ ქვეყანაში რუსი ჟურნალისტების შემოსვლაზე უარის თქმა
პერსონალია:  შევჩენკო მაქსიმ (რუსეთის ფედერაციის საზოგადოებრივი პალატის წევრი); მამონტოვი ვლადიმერ ("იზვესტიის" მთავარი რედაქტორი).
თემატიკა:  რუსი ჟურნალისტები. ქართულ-რუსული კონფლიქტი.
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლება, ჩინოვნიკები, პრეტენზიები, კონფლიქტის შედეგები, მასმედიის წარმომადგენლები.
1. დაწინაურდნენ პოლონელები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 10 გვ.[MFN: 100427]
ანოტაცია:  ჩინეთის ქ. ნინბოში მოჭადრაკე ქალთა გუნდური მსოფლიო ჩემპიონატის მიმდინარეობა
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტური, ანგარიშები, ქართველი მოჭადრაკეები.