ბეთლემის მითი და სინამდვილე : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N151 : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 5,8 გვ.[MFN: 100423]
"რა მშვენივრად დგანანო"... : მოხევური სიმღერების პირველი კომპაქტდისკი : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 8 გვ.[MFN: 100425]
საქართველოს პატრიარქს ერთი რუსი ჟურნალისტი ეყო, დანარჩენები ქვეყანაში არ შეუშვეს : Коммерсант : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ოლგა ალიონოვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 9 გვ.[MFN: 100426]
პერსონალია:გუჯაბიძე ბიძინა (ახალგაზრდა მთამსვლელთა ხელმძღვანელი, მწვრთნელი); ქართველიშვილი გივი (მთამსვლელთა ეროვნული ფედერაციის პრეზიდენტი); ჭანიშვილი გიორგი (სპორტის დეპარტამენტის პრესცენტრის ხელმძღვანელი).
საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - მებაღეობის, მევენახეობისა და მეღვინეობის ინსტიტუტი აცხადებს კონკურსს სამეცნიერო სტრუქტურული ერთეულების ხელმძღვანელთა თანამდებობების დასაკავებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 11 გვ.[MFN: 100430]
სსიპ არჩილ ელიაშვილის მართვის სისტემების ინსტიტუტი აცხადებს საჯარო კონკურსს სამეცნიერო თანამდებობების დასაკავებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 5 სექტემბერი. - N176 (6276). - 11 გვ.[MFN: 100431]