ბეთლემის მითი და სინამდვილე : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი N152 : კვირაძალს საკითხავი / ნინო ხოფერია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 6,7 გვ.[MFN: 100609]
მედეა ამირანაშვილის ანთებული თვალები : ოპერა "ტრავიატა" ქუთაისში / ირინა კუპატაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 8 გვ.[MFN: 100610]
18 წლის შემდეგ ქართველმა ფერმწერმა სამშობლოში პირველი პერსონალური გამოფენა წარმოადგინა / ანა წიწილაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 8 გვ.[MFN: 100611]
საქართველო, როგორც შემოწმება ევროპისთვის : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ნინო ბურჯანაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 9 გვ.[MFN: 100612]
დიაბეტისა და მისი გართულების პრევენციის ახალი პროგრამა საქართველოში : დღეს დახარჯული ერთი დოლარი მომავალში შვიდი დოლარის დახარჯვას აგვაცილებს / ნია ფიფია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 11 გვ.[MFN: 100615]
ანზორ მიქიაშვილი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 19 სექტემბერი. - N187 (6287). - 11 გვ.[MFN: 100616]
"საქართველო ისევე განუყოფელია, როგორც ქრისტეს კვართი" : კათოლიკოსის მიმართვა აფხაზებსა და ოსებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 22 სექტემბერი. - N188 (6288). - 1 გვ.[MFN: 100618]