"დიასპორის მაცნე" თანამემამულეებს ქართული კულტურის განცდაში დაეხმარება : წარდგინება / ნანა შანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 7 გვ.[MFN: 100887]
ანოტაცია:  "თი-ბი-სი" ბანკის ოფისში ყოველთვიური ელექტრონული ჟურნალის "დიასპორის მაცნეს" წარდგენა
პერსონალია:  გაგოშიძე იულონ (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორი); თევზაძე გიგი (ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ჩხოტუა ნიკოლოზ (ესპანეთის დიასპორის წარმომადგენელი); ქურდოვანიძე ქეთევან (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანამშრომელი); ჩილოღლუ ფაჰრედინ (თურქეთის დიასპორის წარმომადგენელი); ტურაშვილი დავით (მწერალი); ჯავახია ბეჟან (პროფესორი); მგელაძე ირმა (შვეიცარიის დიასპორის წარმომადგენელი); რუსეცკი აკაკი (ბონის უნივერსიტეტის პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული დიასპორის ისტორია, ქართული კლასიკური მუსიკა, ზღაპრები, ქართული კულტურა.
1. მარკუსი, სარა
საქართველო ევროკავშირის ანგარიშში თავის მოქმედებათა გამართლებას პოულობს : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / სარა მარკუსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 8 გვ.[MFN: 100888]
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი (გაეროში საქართველოს ყოფილი ელჩი).
საკვანძო სიტყვები:  კომისიის დასკვნა, ქართული ოპოზიცია, ქართულ-რუსული კონფლიქტი, დიპლომატია.
1. მარინეშვილი, თეონა
ახალი სიმღერა ძველი ჰანგით / თეონა მარინეშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100889]
UDC:  327(479.22:479.25) + 001(479.24)(092)
ანოტაცია:  გამოხმაურება ერევნელი მეცნიერის პარუირ მურადიანის წიგნის "სომხური ეკლესიები ძველ თბილისში" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მურადიანი პარუირ (სომეხი მეცნიერი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათალიკოსი).
თემატიკა:  საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები. ეკლესია-მონასტრები საქართველოში. სომეხი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  სომხური ეკლესიები, სომხური დიასპორის ისტორია, ნაშრომები, სომეხი მკვლევარები, ისტორიის გაყალბება.
ფოტოებსა და ხელნაწერებში გაცოცხლებული აფხაზეთის ისტორია : გამოფენა / ნია ფიფია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100890]
UDC:  94(479.224) + 77(084)
ანოტაცია:  იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივისა და აფხაზეთის იუსტიციის დეპარტამენტის არქივის განყოფილების ერთობლივი ინიციატივით გამოფენის განხორციელება
პერსონალია:  გამახარია ჯემალ (პროფესორი); ბერიძე თეიმურაზ (პროფესორი); ერმაკოვი დიმიტრი (ფოტოგრაფი); მეჩეთოვი იური (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა:  ფოტოგამოფენები. აფხაზეთის ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული არქივი, სტენდები, ხელნაწერების დედნები, ისტორიკოსები, ისტორიული ფაქტები.
1. ტორაძე, გულბათ
ქართული საგუნდო მუსიკის სიდიადე და მშვენიერება / გულბათ ტორაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100891]
ანოტაცია:  თბილისის საოპერო თეატრში იოსებ კეჭაღმაძის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი კონცერტის გამართვა
პერსონალია:  კეჭაყმაძე იოსებ (სოსო) (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საგუნდო ნაწარმოები, ხელოვნება, საოპერო თეატრი, კონცერტი.
1. გაგუა, გიორგი
სეოკი 20 წლისაა : ოლიმპიზმი / გიორგი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 10 გვ.[MFN: 100892]
პერსონალია:  გაფრინდაშვილი ნონა (სეოკის ყოფილი პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე თენგიზ ("ლელოს" რედაქტორი).
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  საინიციატივო ჯგუფი, ოლიმპიური თამაშები, ყრილობა.
"სამაიას" წარმატებული სტარტი / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 10 გვ.[MFN: 100893]
ანოტაცია:  მაკედონიის ქ. ოჰრიდში მოჭადრაკე ქალ-ვაჟთა ევროპის საკლუბო ჩემპიონატის დაწყება
პერსონალია:  ჩიბურდანიძე მაია (მოჭადრაკე); ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკე); ლომინეიშვილი მაია (მოჭადრაკე); მელია სალომე (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება:  მაკედონია (ოჰრიდი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ჩემპიონატი, შეჯიბრება.
1. განცხადება : საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ საქართველოს ეროვნული არქივი აცხადებს კონკურსს ფართის იჯარით გაცემასთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100894]
UDC:  930.25 + 06.063
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული არქივი. კონკურსები.
1. თანამშრომელთა ჯგუფი
ციალა ხეცურიანი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100895]
ანოტაცია:  ციალა ხეცურიანის გარდაცვალების გამო. (1931-2009)
პერსონალია:  ხეცურიანი ციალა (აბასთუმნის ასტროფიზიკური ობსერვატორიის მეცნიერ-თანამშრომელი, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ნეკროლოგი.
1. ალექსანდრე ბასილაია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100896]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 10085 | 10086 | 10087 | 10088 | 10089 | 10090 | 10091 | 10092 | 10093 | 10094 | 10095 |  შემდეგი »  ბოლო »»