"დიასპორის მაცნე" თანამემამულეებს ქართული კულტურის განცდაში დაეხმარება : წარდგინება / ნანა შანიძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 7 გვ.[MFN: 100887 ]
UDC: 050(479.22)
ანოტაცია: "თი-ბი-სი" ბანკის ოფისში ყოველთვიური ელექტრონული ჟურნალის "დიასპორის მაცნეს" წარდგენა
პერსონალია: გაგოშიძე იულონ (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრი); ხუბუა გიორგი (თსუ-ს რექტორი); თევზაძე გიგი (ილია ჭავჭავაძის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); ჩხოტუა ნიკოლოზ (ესპანეთის დიასპორის წარმომადგენელი); ქურდოვანიძე ქეთევან (დიასპორის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატის თანამშრომელი); ჩილოღლუ ფაჰრედინ (თურქეთის დიასპორის წარმომადგენელი); ტურაშვილი დავით (მწერალი); ჯავახია ბეჟან (პროფესორი); მგელაძე ირმა (შვეიცარიის დიასპორის წარმომადგენელი); რუსეცკი აკაკი (ბონის უნივერსიტეტის პროფესორი).
თემატიკა: ქართული ჟურნალები .
საკვანძო სიტყვები: ქართული დიასპორის ისტორია, ქართული კლასიკური მუსიკა, ზღაპრები, ქართული კულტურა .
მარკუსი, სარა
საქართველო ევროკავშირის ანგარიშში თავის მოქმედებათა გამართლებას პოულობს : უცხოური პრესა : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / სარა მარკუსი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 8 გვ.[MFN: 100888 ]
პერსონალია: სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ალასანია ირაკლი (გაეროში საქართველოს ყოფილი ელჩი).
საკვანძო სიტყვები: კომისიის დასკვნა, ქართული ოპოზიცია, ქართულ-რუსული კონფლიქტი, დიპლომატია .
მარინეშვილი, თეონა
ახალი სიმღერა ძველი ჰანგით / თეონა მარინეშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100889 ]
UDC: 327(479.22:479.25) + 001(479.24)(092)
ანოტაცია: გამოხმაურება ერევნელი მეცნიერის პარუირ მურადიანის წიგნის "სომხური ეკლესიები ძველ თბილისში" გამოცემასთან დაკავშირებით
პერსონალია: მურადიანი პარუირ (სომეხი მეცნიერი); გარეგინ II (სრულიად სომეხთა კათალიკოსი).
თემატიკა: საქართველო-სომხეთის ურთიერთობები. ეკლესია-მონასტრები საქართველოში. სომეხი მეცნიერები .
საკვანძო სიტყვები: სომხური ეკლესიები, სომხური დიასპორის ისტორია, ნაშრომები, სომეხი მკვლევარები, ისტორიის გაყალბება .
ფოტოებსა და ხელნაწერებში გაცოცხლებული აფხაზეთის ისტორია : გამოფენა / ნია ფიფია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100890 ]
UDC: 94(479.224) + 77(084)
ანოტაცია: იუსტიციის სამინისტროს ეროვნული არქივისა და აფხაზეთის იუსტიციის დეპარტამენტის არქივის განყოფილების ერთობლივი ინიციატივით გამოფენის განხორციელება
პერსონალია: გამახარია ჯემალ (პროფესორი); ბერიძე თეიმურაზ (პროფესორი); ერმაკოვი დიმიტრი (ფოტოგრაფი); მეჩეთოვი იური (ფოტოხელოვანი).
თემატიკა: ფოტოგამოფენები. აფხაზეთის ისტორია .
საკვანძო სიტყვები: ეროვნული არქივი, სტენდები, ხელნაწერების დედნები, ისტორიკოსები, ისტორიული ფაქტები .
ქართული საგუნდო მუსიკის სიდიადე და მშვენიერება / გულბათ ტორაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 9 გვ.[MFN: 100891 ]
ანოტაცია: თბილისის საოპერო თეატრში იოსებ კეჭაღმაძის შემოქმედებისადმი მიძღვნილი კონცერტის გამართვა
პერსონალია: კეჭაყმაძე იოსებ (სოსო) (კომპოზიტორი).
თემატიკა: ქართველი კომპოზიტორები .
საკვანძო სიტყვები: საგუნდო ნაწარმოები, ხელოვნება, საოპერო თეატრი, კონცერტი .
გაგუა, გიორგი
სეოკი 20 წლისაა : ოლიმპიზმი / გიორგი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 10 გვ.[MFN: 100892 ]
UDC: 796.032
პერსონალია: გაფრინდაშვილი ნონა (სეოკის ყოფილი პრეზიდენტი); გაჩეჩილაძე თენგიზ ("ლელოს" რედაქტორი).
თემატიკა: საქართველოს ეროვნული ოლიმპიური კომიტეტი .
საკვანძო სიტყვები: საინიციატივო ჯგუფი, ოლიმპიური თამაშები, ყრილობა .
"სამაიას" წარმატებული სტარტი / ლექსო ცინცაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 10 გვ.[MFN: 100893 ]
ანოტაცია: მაკედონიის ქ. ოჰრიდში მოჭადრაკე ქალ-ვაჟთა ევროპის საკლუბო ჩემპიონატის დაწყება
პერსონალია: ჩიბურდანიძე მაია (მოჭადრაკე); ჯავახიშვილი ლელა (მოჭადრაკე); ლომინეიშვილი მაია (მოჭადრაკე); მელია სალომე (მოჭადრაკე).
გეოგ.დასახელება: მაკედონია (ოჰრიდი ).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ჩემპიონატი, შეჯიბრება .
განცხადება : საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სსიპ საქართველოს ეროვნული არქივი აცხადებს კონკურსს ფართის იჯარით გაცემასთან დაკავშირებით // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100894 ]
UDC: 930.25 + 06.063
თემატიკა: საქართველოს ეროვნული არქივი. კონკურსები .
თანამშრომელთა ჯგუფი
ციალა ხეცურიანი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100895 ]
ანოტაცია: ციალა ხეცურიანის გარდაცვალების გამო. (1931-2009)
პერსონალია: ხეცურიანი ციალა (აბასთუმნის ასტროფიზიკური ობსერვატორიის მეცნიერ-თანამშრომელი, ფიზიკა-მათემატიკის მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა: ქართველი მეცნიერები. ნეკროლოგი .
ალექსანდრე ბასილაია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 7 ოქტომბერი. - N204 (6304). - 11 გვ.[MFN: 100896 ]
გვერდები: «« პირველი « წინა | 10085 | 10086 | 10087 | 10088 | 10089 | 10090 | 10091 | 10092 | 10093 | 10094 | 10095 | შემდეგი » ბოლო »»