ქართული ანდერგრაუნდი : "პატიმრების წამება საქართველოს სსრ ციხეებში" : კვირაძალს საკითხავი : (გაგრძელება იქნება) / ჩანართზე მუშაობდნენ ნინო ხოფერია და კახა ქორიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 24 ოქტომბერი. - N216 (6316). - 7 გვ.[MFN: 101433]
თბილისი სამხედრო მხარდაჭერას მიიღებს : Красная звезда : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ნატალია იარმოლიკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 24 ოქტომბერი. - N216 (6316). - 8 გვ.[MFN: 101434]
საქართველო და აშშ რუსეთისგან დაცვის გეგმას აგებენ : Утро.ru : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 24 ოქტომბერი. - N216 (6316). - 8 გვ.[MFN: 101435]
ჯემალ აჯიაშვილის სამი სამშობლო... : ქართული სონეტის საღამო / თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 24 ოქტომბერი. - N216 (6316). - 9,11 გვ.[MFN: 101436]
მთავარი საზრუნავი - ათლეტთა მომზადება : მეცნიერება და სპორტი / გიორგი გაგუა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 24 ოქტომბერი. - N216 (6316). - 10 გვ.[MFN: 101439]
ანოტაცია: ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენციის დაწყება დევიზით - "ოლიმპიური სპორტი" - "სპორტი ყველასთვის"
პერსონალია:რატიანი სერგო (ილია ჭავჭავაძის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, პროფესორი); ნამგალაური დავით (სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტის თავმჯდომარე); ასანიძე გიორგი (პარლამენტარი, ოლიმპიური ჩემპიონი); ჩიტაშვილი დურმიშხან (პროფესორი); ხუხაშვილი ჯამლეტ (ტელერადიოკომენტატორი).