საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ფულადი სახსრები, გულშემატკივრები, ფეხბურთის კლუბები .
ნონას თასი - 2009 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 10 გვ.[MFN: 102030 ]
ანოტაცია: თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში გამართულ ხუთგზის მსოფლიო ჩემპიონის ნონა გაფრინდაშვილის ფესტივალზე სხვადასხვა ასაკის მოჭადრაკეების მონაწილეობა
პერსონალია: სანიკიძე სალომე (მოჭადრაკე); გურგენიძე დავით (მწვრთნელი); სიდამონიძე ანასტასია (მოჭადრაკე); ობოლაძე ლუკა (მოჭადრაკე); ბუკია კოკა (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები: სპორტი, ტურნირი, პრიზები .
იორდანიშვილი, დოდო
მადლიერების ადრესატი ისევ და ისევ ბიძინა ივანიშვილია : წერილი რედაქციას / დოდო იორდანიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102031 ]
ანოტაცია: სამადლობელი წერილი საჩხერის რაიონის კლინიკურ საავადმყოფოში ავადმყოფისთვის გულის გადაუდებელი ურთულესი ოპერაციის წარმატებით ჩატარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); ბაბლუანი ვალია ; ვალიძე დავით (ქირურგი, კარდიოლოგი); თავჭრელიძე შალვა (ქირურგი, კარდიოლოგი).
გეოგ.დასახელება: იმერეთი (საჩხერე ).
საკვანძო სიტყვები: კლინიკა, მედპერსონალი, ოპერაცია, თანამედროვე მედტექნიკა .
მურთაზ ახვლედიანი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102032 ]
ბილიხოძე, ზაზა
შავგვრემანის ნაცვლად ქერათმიანი დაიჭირეს : უსწორო სამართალი / ზაზა ბილიხოძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102033 ]
ანოტაცია: ვარკეთილი-2-ის ერთ-ერთი კორპუსის წინ მიმავალ ელვირა პეტოიანის გაძარცვა
პერსონალია: ბერელიძე ნიკოლოზ (ეჭვმიტანილი).
საკვანძო სიტყვები: ქურდობა, დაზარალებული, ყალბი ჩვენება, საპატრულო პოლიცია .
წიწილაშვილი, ანა
კიდევ რომელი ქვეყანა აღიარებს აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთს? / ანა წიწილაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102034 ]
ანოტაცია: რუსეთის ინტერესები აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მიმართ
საკვანძო სიტყვები: კონფლიქტების მოგვარება, აგვისტოს ომი, საომარი ოპერაცია, რუსეთი, ქართველი პოლიტიკოსები .
ნატო უფრო გვიდგას მხარში, ვიდრე ევროკავშირი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102035 ]
ანოტაცია: ნატოს პოზიცია საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასთან დაკავშირებით
პერსონალია: მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ექს-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: ტერიტორიული მთლიანობის საკითხი, ევროპული უსაფრთხოება, ნატო-რუსეთის სხდომა .
გატაცებათა სერია გრძელდება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102036 ]