ასე ინგრევა ქართული ფეხბურთი : განსჯა / ნუგზარ კობახიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 10 გვ.[MFN: 102029]
ანოტაცია:  ფეხბურთის კლუბ ბოლნისის "სიონის" საფინანსო მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  მახარაძე თემურ (ბოლნისის "სიონის" ყოფილი მთავარი მწვრთნელი); ლალიაშვილი იოსებ (ბოლნისის მუნიციპალიტეტის გამგებელი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ფულადი სახსრები, გულშემატკივრები, ფეხბურთის კლუბები.
1. ნონას თასი - 2009 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 10 გვ.[MFN: 102030]
ანოტაცია:  თბილისის მოსწავლე ახალგაზრდობის სასახლეში გამართულ ხუთგზის მსოფლიო ჩემპიონის ნონა გაფრინდაშვილის ფესტივალზე სხვადასხვა ასაკის მოჭადრაკეების მონაწილეობა
პერსონალია:  სანიკიძე სალომე (მოჭადრაკე); გურგენიძე დავით (მწვრთნელი); სიდამონიძე ანასტასია (მოჭადრაკე); ობოლაძე ლუკა (მოჭადრაკე); ბუკია კოკა (მოჭადრაკე).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტი, ტურნირი, პრიზები.
1. იორდანიშვილი, დოდო
მადლიერების ადრესატი ისევ და ისევ ბიძინა ივანიშვილია : წერილი რედაქციას / დოდო იორდანიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102031]
UDC:  61(479.22)(092)
ანოტაცია:  სამადლობელი წერილი საჩხერის რაიონის კლინიკურ საავადმყოფოში ავადმყოფისთვის გულის გადაუდებელი ურთულესი ოპერაციის წარმატებით ჩატარებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ივანიშვილი ბიძინა (ბიზნესმენი); ბაბლუანი ვალია; ვალიძე დავით (ქირურგი, კარდიოლოგი); თავჭრელიძე შალვა (ქირურგი, კარდიოლოგი).
გეოგ.დასახელება:  იმერეთი (საჩხერე).
თემატიკა:  ქართველი ექიმები.
საკვანძო სიტყვები:  კლინიკა, მედპერსონალი, ოპერაცია, თანამედროვე მედტექნიკა.
1. მურთაზ ახვლედიანი : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102032]
შავგვრემანის ნაცვლად ქერათმიანი დაიჭირეს : უსწორო სამართალი / ზაზა ბილიხოძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 3 დეკემბერი. - N243 (6343). - 11 გვ.[MFN: 102033]
ანოტაცია:  ვარკეთილი-2-ის ერთ-ერთი კორპუსის წინ მიმავალ ელვირა პეტოიანის გაძარცვა
პერსონალია:  ბერელიძე ნიკოლოზ (ეჭვმიტანილი).
საკვანძო სიტყვები:  ქურდობა, დაზარალებული, ყალბი ჩვენება, საპატრულო პოლიცია.
კიდევ რომელი ქვეყანა აღიარებს აფხაზეთსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთს? / ანა წიწილაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102034]
ანოტაცია:  რუსეთის ინტერესები აფხაზეთისა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მიმართ
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტების მოგვარება, აგვისტოს ომი, საომარი ოპერაცია, რუსეთი, ქართველი პოლიტიკოსები.
1. ნატო უფრო გვიდგას მხარში, ვიდრე ევროკავშირი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102035]
ანოტაცია:  ნატოს პოზიცია საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  მენაღარიშვილი ირაკლი (საქართველოს საგარეო საქმეთა ექს-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ტერიტორიული მთლიანობის საკითხი, ევროპული უსაფრთხოება, ნატო-რუსეთის სხდომა.
1. გატაცებათა სერია გრძელდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2009. - 4 დეკემბერი. - N244 (6344). - 2 გვ.[MFN: 102036]