ჩინებული და ელეგანტური // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 4 აგვისტო. - N137(939). - 3 გვ.[MFN: 10270 ]
"იბერიის" ლენტიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 4 აგვისტო. - N137(939). - 4 გვ.[MFN: 10271 ]
გეოგ.დასახელება: ზუგდიდი ; სოხუმი ; სოჭი ; ბათუმი .
საკვანძო სიტყვები: ლტოლვილი .
გადაკეტეს რკინიგზა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 4 აგვისტო. - N137(939). - 4 გვ.[MFN: 10272 ]
საკვანძო სიტყვები: პურის, ფქვილი, აქცია .
აკოფაშვილი, მამუკა
"აჩი" გაუჩინარდა, ახლა ვისი ჯერია?! / აკოფაშვილი მამუკა ; ხუციშვილი ოთარ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 4 აგვისტო. - N137(939). - 4 გვ.[MFN: 10273 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 6 .
რუსეთი-საქართველო: ეკონომიკური კავშირი იქნება! // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 ივლისი. - N132(934). - 1 გვ.[MFN: 10274 ]
პერსონალია: გოგუაძე ვ. ; კერვალიშვილი ზ. (ვიცე-პრემიერი); ბასილია თ. (ვიცე-პრემიერი); ჯავახიშვილი ნ. (ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი); იაკობიძე დ. (ფინანსთა მინისტრი); ზანკალიანი მ. (მატერიალური მომარაგების მინისტრი); კვესიტაძე გ. (სოფლის მეურნეობის და კვების მრეწველობის მინისტრი); ზარნაძე ბ. (მეწარმეთა და მეიჯარეთა კავშირის პრეზიდენტი); ცქიტიშვილი ზ. (სააქციო საზოგადოება "ამალთეას" გენერალური დირექტორი); ეფიმოვი ავენილ (კონცერნი "როსლეგპრომის" ვიცე-პრეზიდენტი); ფაცაცია ო. .
თემატიკა: 6 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: კონფერენცია .
სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამსახური
სახელმწიფოს მეთაურმა მიიღო რუსეთის პარლამენტის ფედერალური საბჭოს დელეგაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 ივლისი. - N132(934). - 1 გვ.[MFN: 10275 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; გუსტოვი ვადიმ (დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობის საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.1 .
საკვანძო სიტყვები: სამშვიდობო, ძალები .
ედუარდ შევარდნაძემ მიიღო ამერიკის ელჩი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 ივლისი. - N132(934). - 1 გვ.[MFN: 10276 ]
პერსონალია: ბრაუნი კენტ .
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.1 .
სახელმწიფოს მეთაურის პრესსამდივნო - საქინფორმი
ელჩმა სახელმწიფოს მეთაურს გადასცა უშიშროების საბჭოს რეზოლუციის ტექსტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 27 ივლისი. - N132(934). - 1 გვ.[MFN: 10277 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; აიფი ჰანს იორგ (ევროთათბირის მუდმივი მისიის ხელმძღვანელი საქართველოში).
გვერდები: «« პირველი « წინა | 1023 | 1024 | 1025 | 1026 | 1027 | 1028 | 1029 | 1030 | 1031 | 1032 | 1033 | შემდეგი » ბოლო »»