სამძიმრის დეპეშა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 1 გვ.[MFN: 10369 ]
პერსონალია: ალიევი ჰეიდერ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); აბაშიძე გრიგოლ (მწერალი).
თემატიკა: 8.3.1.1 ; 47 .
საკვანძო სიტყვები: დამკრძალავი, კომისია .
ერქვანია, ზ.
აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10370 ]
თემატიკა: 12.3.2.2 ; 8.3.1.2 .
ვაშაკიძე, ვ.
ლტოლვილთა და იძულებით გადაადგილებულ პირთა აფხაზეთში ნებაყოფილობითი დაბრუნების ოთხმხრივი კომისიის ქართული მხარის განცხადება / შარმანაშვილი თ. // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10371 ]
თურქი სამხედრო მეთვალყურენი საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10372 ]
მინისტრთა კაბინეტის პრესცენტრი - საქინფორმი
პრივატიზაციის პროცესის დაჩქარება დროის მოთხოვნაა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10373 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 6 .
შეიძლება გავლენა მოახდინოს კომისიის მუშაობის განახლებაზე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10374 ]
გეოგ.დასახელება: სოჭი .
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 13 .
საკვანძო სიტყვები: სამშვიდობო, ძალები, ბაზა .
მიქაძე, დემურ
"საჭიროა კანონის დიქტატურა" / მიქაძე დემურ ; გვასალია ნათია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10375 ]
პერსონალია: ბროლაძე ნოდარ .
საკვანძო სიტყვები: პოლიცია .
ტუხაშვილი, ლოვარდ
აბსურდამდე აყვანილი პროგრესული იდეა : გვესაუბრება კერძო სწავლების შესახებ პირველი კანონის ავტორი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 2 გვ.[MFN: 10376 ]
თემატიკა: 8.3.1.2 ; 43 .
ეროვნულ-გამანთავისუფლებელი მოძრაობის ამაგდარი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1994. - 9 აგვისტო. - N139(941). - 3 გვ.[MFN: 10377 ]
საკვანძო სიტყვები: თსუ, დაარსების, იუბილე, წარმოთქმული, სიტყვა .